reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Asus a Cooler Master - tři chladiče soupeří

, , recenze
Asus a Cooler Master - tři chladiče soupeří
Na začátku týdne proběhl test šesti chladičů střední třídy, jimž konkuroval známý Arctic Cooling Freezer 64 Pro, jenž se vedle nich neukázal zrovna v dobrém světle. Dnes to budou již chladiče vyšší třídy, s nimiž síly změří produkty Noctuy. Navíc, jak jsem slíbil, dnes se již zařazuje test i na patici LGA775 a procesoru Intel Core 2 Extreme X6800.
Novinky v podobě chladičů Asus Silent Knight, Asus Silent Square Pro a Cooler Master Eclipse tedy ukázaly snad vše, co dovedou. Co se týče hlukového projevu, pak zde je vše jasné. Opravdu tiché začnou být chladiče při 1200RPM (Cooler Master při 1500RPM), avšak u obou Asusů jsem zaregistroval ševelení ložisek nepravidelným vysokým tónem. CM Eclipse byl na 1500RPM oproti řvoucím 3200RPM velmi tichý, ale zase zoufale neúčinný. Ten proto nemohu doporučit vůbec a jedinou jeho výhodu vidím v možnosti zvolení si orientace natočení, což mu slávu nezajistí.


Cooler Master Eclipse

Asus Silent Knight by dle mého názoru mohl dopadnout daleko lépe, kdyby u něj výrobce zkrotil proudění vzduchu tak, aby nutně zasahovalo všechna žebra po celé jejich délce. Pak by již jeho výkonnostní propad nemusel být alespoň takový a chladič by se mohl pochlubit i něčím jiným než líbivým designem a modrým osvícením. A pokud se podíváme ještě na jeho cenu pohybující se kolem 1500Kč s DPH, není o co stát.


Asus Silent Knight

Model Silent Square Pro od Asusu dopadl z třetice chladičů zdaleka nejlépe. Chladič se zdá být stejným jako jeho předchozí verze, avšak jeho výkon mi připadal o něco lepší, což při srovnání se staršími testy mohu určit přibližně na 1,5-2°C. Avšak pro opravdu vypovídající a přesné hodnoty by se chladiče musely srovnat přímo. Jisté ale je, že pokud máte starou verzi, tak se přechod na novou nevyplatí. A pokud jste si chtěli starou ještě teď koupit, pak s touto rozhodně neprohloupíte.

Silent Square Pro se bezpečně držel v průběhu celého testu na špici pole 92mm chladičů a hlavním konkurentem mu byla Noctua NH-U9. Pokud jde o mě, pak pokud bych si měl vybrat sendvičový chladič, sáhl bych po levnějším Scythe MINE Cooler, jenž se svým 100mm ventilátorem vedl především při testech s nízkými otáčkami a zdatně šlapal na paty Noctue NH-U12.


Asus Silent Square Pro


Za zapůjčení chladičů Asus Silent Square Pro a Silent Knight děkujeme firmě BGS Levi CzechZa zapůjčení chladiče Cooler Master Eclipse (RR-CCB-WLU1-GP) děkujeme firmě Cooler Master

Za zapůjčení disku WD5000KS Caviar SE16 děkujeme firmě Western Digital
reklama
reklama
reklama
reklama