www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Asus Eee - hit roku 2008

Asus Eee - hit roku 2008
, , recenze
V počítačové historii se objevilo několik produktů, které změnily svět informačních technologií. Pojmy jako Sinclair, Amiga, Apple, IBM apod. se dostaly do širšího povědomí veřejnosti. Před podobným komerčním úspěchem teď stojí Asus Eee. Subnotebook, který neohromí výkonným hardwarem, ale originálním provedením a bezkonkurenčně nízkou cenou..
K oblíbeným
reklama
Přestože Asus Eee patří k nejmenším notebookům, může se pochlubit slušným množstvím portů a rozhraní. Na levém boku je vyveden první ze tří USB portů. Následují konektory pro připojení k LAN a zaslepený modemový port. Asus Eee je v podstatě prvním notebookem, u kterého bylo modemové připojení zcela vypuštěno. Levou stranu doplňuje žebrovaný výdech ventilátoru spolu s barevně odlišeným audio panelem.


Levý bok

Na pravé straně jsou vyvedeny zbývající dva USB porty. Asus Eee disponuje rovněž čtečkou pro SD karty. Výstup na monitor zajišťuje klasický VGA konektor. Bohužel součástí výbavy není S-Video výstup na TV, který by rozšířil multimediální možnosti Eeečka. Poněkud mě překvapila přítomnost bezpečnostního Kensington zámku. Na druhou stranu i "levný" notebook může obsahovat data nevyčíslitelné hodnoty :-).


Pravý bok
Asus Eee nabízí několik možností přístupu k internetu. Nejrychlejší, pouze 100Mbit připojení zajišťuje integrovaný čip Atheros L2 Fast Ethernet 10/100. Důležitou částí platformy Centrino je rovněž bezdrátová komunikace, kterou umožňuje Atheros AR5007EG. Podporovány jsou WiFi protokoly IEEE 802.11b/g. Bezdrátovou síť lze aktivovat pouze kombinací kláves Fn + F2. Samostatný vypínač na těle Asus Eee nenajdete. Vytáčené připojení - 56kbit modem výrobce (konečně) zcela vypustil. Chybí rovněž integrované rozhraní Bluetooth.


Baterie a provoz

Procesory Intel s označením ULV (ultra low voltage) se vyznačují nízkou hodnotou TDP (Thermal Design Power). Tento údaj udává maximální spotřebu, respektive příkon procesoru při nejvyšším zatížení. Hodnota TDP u mobilního Celeronu M ULV 353 je cca 5 W. Pro srovnání, moderní Core 2 Duo potřebuje až 34 W. Konkurence, tedy AMD, u svých procesorů Turion 64 X2 uvádí TDP na hodnotě 35 W.


CPU-Z a procesor Celeron M 353

Šetřící technologie mobilního Celeronu víceméně odpovídají možnostem Pentií M. Procesor Intel Celeron M ULV 353 však nepodporuje dynamickou změnu frekvence a napájení pomocí technologie Enhanced SpeedStep. Nemluvě o faktu, že procesor je podtaktován již výrobcem notebooku.


Li-Ion baterie 5200 mAh

V základní sestavě je Asus Eee dodáván s šestičlánkovou 5200mAh baterií. Podle specifikací notebook vydrží na bateriích 3,5 h. Bohužel nepodařilo se mi zcela korektně zprovoznit oblíbený powermanagement program Power4Gear.
reklama
Nejnovější články
Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen Herní GDC se neruší a grafická GTC zatím také ne, těšit se můžeme na březen
Nedávno jsme se dozvěděli o zrušení konference Mobile Worlds Congress 2020, která se měla konat v Barceloně. Přirozeně se tak vynořily obavy o rušení dalších akcí podobného ražení, takže jaké jsou nejnovější zprávy?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy Hamás napadal telefony izraelských vojáků malwarem, lákal je na ženy
Válka mezi Izraelem a palestinským Hamásem se odehrává na více frontách. Jednou z nich je i sledování pomocí mobilních telefonů malwarem. K tomu využili populární metodu catphishingu, kdy se vydávali za atraktivní ženy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate Po Kingdom Come bude zdarma Assassin's Creed: Syndicate
Po hře Kingdom Come: Deliverance, kterou Epic Games ve svém obchodě až do tohoto čtvrtka nabízí zcela zdarma, přijde další hra, respektive dvojice her a jednou z nich bude Assassin's Creed: Syndicate. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru TrendForce očekává problémy s dodávkami notebooků, monitorů dalšího hardwaru
Během minulého týdne se měly po poněkud mrazivých oslavách v Číně opět začít rozjíždět továrny, ovšem ukázalo se, že leckde chybějí pracovníci. Nyní tu máme už přesnější čísla od TrendForce, která ukazují dopad na výrobu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce Jensen Huang: nejpopulárnější herní konzole budou notebooky s GeForce
Letos se dočkáme nových herních konzolí firem Sony a Microsoft, jejichž nástup se bezprostředně týká také NVIDIE či jiných společností orientovaných na PC hardware. A Jensen Huang opět brojí proti konzolím.
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře