reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Asus Eee PC 1000 - třetí generace

, , recenze
Asus Eee PC 1000 - třetí generace
Málokterý notebook za svou krátkou kariéru získá status kultovního nebo lifestylového produktu. Za úspěchem Asus Eee stojí především nízká cena, kvalitní zpracování, mobilita a široké možnosti použití. V dnešní recenzi se podíváme na již třetí generaci Asus Eee PC 1000.
Asus Eee PC 1000 - třetí generace
Klasické pojetí počítače jako desktopu se pomalu přežívá. Současný vývoj se zaměřuje především na mobilitu a digitální konvergenci. Tento rozvoj souvisí s razantním poklesem cen hardware. Zvlástě pak notebooky během posledních pěti let pomalu ztratily status luxusního zboží a dnes spadají mezi spotřební elektroniku podobně jako DVD přehrávače nebo mikrovlnné trouby.

Relativně nový fenomén na trhu představují levné miniaturní notebooky. Výrobci levných subnotebooků nebojují o zákazníka pomocí gigahertzů, ale soustředili se na původní myšlenku mobilních zařízení. Tedy na vývoj mobilních řešení s minimální spotřebou. V tomto směru je na trhu nejlépe prosadily subnotebooky společnosti Asus.


Asus Eee PC 1000

Marketingová oddělení s překvapením zjišťují, že běžný zákazník nepotřebuje vysoký výkon, vícejádrový procesor s vysokým taktem apod. Pro psaní dokumentů, sledování videa, úpravu obrázků a komunikaci přes internet většině uživatelů vystačí jednojádrový procesor. Za zájmem o levné a úsporné počítače do jisté míry stojí i strach z globálního oteplování, energetické krize a zmenšování zásob fosilních paliv. Globálně oteplení verozvěsti posunuli společenskou poptávku směrem od gigaherzů k wattům. V dnešní době proto není společensky ani technicky únosný hardware ve stylu Pentia 4 s vlastnostmi topného tělesa a spotřebou v řádech stovek wattů.


Asus Eee PC 1000

Levná PC samozřejmě snadněji najdou cestu k zákazníkům, do domácností, škol apod. Běžný uživatel z tohoto vývoje může jen profitovat. Výrobci si však podporou tohoto trendu nevědomky otevřeli pomyslnou "Pandořinu skříňku". Přestože prodejní čísla v podstatě rostou, na levných zařízeních nemohou výrobci příliš vydělat.

Největší zkušenosti s výrobou levných subnotebooků má společnost Asus. Jeho modely Eee (Easy to Learn, Easy to Work, Easy to Play) byly na trhu první, a tím vlastně definovaly parametry této kategorie. Označení Eee se stalo obchodní "značkou", synonymem levného mobilního subnotebooku. Zatímco ostatní výrobci připravují uvedení konkurenčních řešení, Asus během cca jednoho roku přichází již s třetí generací subnotebooku Eee.
ModelAsus Eee PC 1000
Procesor Intel Atom N270
Frekvence1,6 GHz MHz (FSB 133x12)
ČipsetMobile Intel Calistoga-GME i945GME
RAM 1024 MB (DDR2-667)
HarddiskAsus Phison SSD 8 + 32 GB
Úhlopříčka displeje 10" TFT
Rozlišení displeje 1024x600 pixelů
Grafická karta Intel GMA 950 - 128 MB
Zvuková kartaRealtek - Intel 82801GBM ICH7-M
Mechanikanení
Reproduktorystereo
Výstup sluchátka/microf. sluchátka/mikrofon
Polohovací zařízení Touchpad
PS/2 ne
USB 3x USB 2.0
Výstup na externí monitor D-Sub
S-Video výstup ( TV out)ne
Express Card / PCMCIAne/ne
Firewire (IEEE 1394) ne
Čtečka karetSD/MMC
Bluetoothano
Infra portne
WiFiIEEE 802.11n
Modem ne
LAN Atheros AR8121/AR8113/AR8114
Webcamano 1,3 Mpix
Speciální výbavanic
Typ baterie Li-Ion 6600 mAh
Deklarovaná výdrž baterie cca 4,2-8 h
Délka x šířka x výška Š: 26,6 × D: 19,1 × V: 3,8 cm
Hmotnost 1,45 kg (s baterií)
Operační systém Windows XP, GNU Linux

První generace Asus Eee PC měla několik zásadních nedostatků. Uživatelům vadilo především nízké rozlišení displeje a slabší výkon podtaktovaného Celeronu apod. Vetšinu těchto nedostatků odstranila již předchozí generace reprezentovaná modelem Eee PC 900. Nová generace označená jako Asus Eee PC 1000 možnosti původního subnotebooku dále rozšiřuje. S novým modelem přichází především moderní hardwarová architektura postavená na úsporném procesoru Intel Atom. Mezi další vylepšení patří 10" displej a podpora WiFi sítí standardu IEEE 802.11n. Zvýšil se rovněž úložný prostor SSD disků a kapacita operační paměti. Výraznou omlazovací kůrou prošel i vzhled nového Eeečka.

Testovaný Asus Eee PC 1000 nám byl zapůjčen jako předprodejní vzorek, nejedná se tedy o finální produkt. Podle informací ze strany Asusu bude model PC 1000 v Čechách dostupný v první polovině sprna.


SW a ostatní výbava


Doplňková výbava notebooku je poněkud chudší, než bývá u Asusu zvykem. Uvnitř papírové krabice najdeme manuály, instalační médium pro obnovu Xandros linuxu a základní instalační drivery pro Windows XP. Výrobce nezapomněl ani na brašnu, respektive praktické pouzdro. Součástí výroby je dále modře podsvícený napájecí zdroj. Výrobce dodává Asus Eee s oběma operačními systémy - Windows XP Home a Xandros linux. Posledně jmenovaný systém jsme popisovali v předchozích recenzích, a proto jen telegraficky..


Xandros linux - Internet

Výhodou Linux Xandros je rychlý start a okamžitá možnost práce. Uživatelské prostředí je velmi jednoduché, všechny funkce jsou snadno dostupné. Vzhled oken a jejich uspořádání nezapře inspiraci ve Windows XP. Na hlavní obrazovce se nachází menu se záložkami, které obsahují jednotlivé aplikace (Internet, Work, Learn, Play, Settings, Favorites apod). V pravé částí spodní lišty jsou ikony pro nastavení hardware (např. WiFi, SD karta) a provozu notebooku (baterie, hlasitost, apod).


Xandros linux - Work

Softwarová nabídka předinstalovaného linuxu je poměrně bohatá. V základním nastavení najdete mnoho programů, které znáte z "velkých" operačních systémů. Nechybí kancelářský balík s textovým editorem, tabulkovým procesorem apod. Pro práci s internetem slouží browser Firefox. Mailového klienta doplňuje program pro IM komunikaci - podporovány jsou protokoly ICQ, AIM, MSN. Pro telefonování pomocí IP protokolu lze použít program Skype. Nastavení LAN a WiFi je maximálně zjednodušeno, připojení k internetu funguje bez složitého nastavování. Asus nezapomněl ani na výukové programy, které jsou dostupné v záložce Learn. Podobně jako ve Windows, i v Xandros linuxu najdeme Solitaire a několik logických her (Bubbles, Crack Attack apod).
reklama
reklama
reklama