Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus Eee Top PC: vše v jednom a touchscreen navrch

12.3.2009, Jan Vítek, recenze
Asus Eee Top PC: vše v jednom a touchscreen navrch
Levné osobní počítače nabývají na popularitě a prodeje netbooků nastartovaly vznik tzv. nettopů. Tato zařízení se stále vyvíjejí a nabízí větší svobodu pro využití fantazie designérů. Nyní přichází Eee Top, jehož součástí je LCD obrazovka s dotykovou vrstvou.
Jedná se tedy o počítač uzavřený v LCD monitoru o úhlopříčce 15,6" s rozlišením 1366 x 768 a poměrem stran 16:9. Díky tomu se bude dobře hodit pro sledování filmů, pokud ovšem nebude scházet výkon. Povrchová úprava Eee Top je lesklá, takže fleky, které vidíte na černém rámečku, není špína, ale odrazy. Stejně lesklý je LCD panel, v němž můžete spatřit kolečko židle.

Několikacentimetrový rámeček mi osobně přijde poněkud zbytečně tlustý i přes to, že bylo zapotřebí někam uložit hardware. Vzhledem k velikosti počítače Asus Eee Box by se snad veškeré komponenty vešly i do menšího prostoru, nebo se mohl využít větší displej.


- klikněte pro zvětšení -

Design pak dotváří spodní průhledný plast, díky němuž Eee Top tak trochu vypadá, že levituje nad stolem. Celkově je tedy vzhled velmi střízlivý a decentní, pouze bude nutné počítač kvůli lesklým povrchům častěji utírat. A pokud jde o kvalitu zpracování, subjektivně mi připadla velmi dobrá. Plasty se jeví pevné, při stisku nic nevrže, a počítač tedy rozhodně nevypadá na to, že by se měl co nevidět rozsypat. Výjimkou je pouze levá polovina horní hrany (u mikrofonu), kde se plast citelně prohýbá za cvakavých zvuků.Spodní část počítače tvoří rozšířený rámeček s nezbytným logem Eee a především také perforovaným pruhem s reproduktory, diodami a ovládacími prvky. Na levé straně to jsou tlačítka pro ovládání hlasitosti a intenzity podsvícení, které je tedy řízené softwarově. Při úpravě nám počítač úroveň hlasitosti a podsvícení oznámí pomocí OSD.

Přímo v děrovaném pruhu pak máme dvě podsvícené kontrolky udávající stav bezdrátové sítě a aktivitu pevného disku. K tomu jsou využity poněkud agresivní modré LED, jichž se výrobce mohl vyvarovat, nebo aspoň snížit intenzitu jejich svitu. Bohužel také nefunguje trvalý stisk těchto tlačítek, takže je budeme muset pro větší změny nastavení mačkat stále dokola.Modře je také na pravé straně podsvíceno tlačítko Power (půlkruhový průsvitný plast) a vedle je další, již nepodsvícené tlačítko. S pomocí něj můžete v okamžiku vypnout, či zapnout LCD panel, což je velmi užitečná funkce. Nakonec výrobce přední panel obdařil logem SRS a také samolepkou s logem Windows, abychom nezapomněli, jaký systém máme v počítači nainstalovaný.Do levé boční části se výrobce rozhodl integrovat dva USB konektory a čtečku karet SD/MMC/Memory Stick, což je velmi dobré rozhodnutí, protože vzadu by byly konektory nepříliš přístupné. Zaměříme se nyní na podpůrnou nohu, díky níž se dá nastavit sklon, ale již ne zdvih. Krajní polohy můžete vidět na okolních obrázcích a je nutné také poznamenat, že se Eee Top dá také položit. Pak ale nesmíme zapomenout, že leží na úzké nožce, ale pravda je, že se ani při používání touchscreenu pak nenaklání a dá se bez problémů takto používat.Stojan se skládá z tlustých kovových drátů tvořících jeho dvě hlavní části. Jednak je to horní držák pro přenášení a pak především spodní noha, jež se díky pružině drží u těla počítače. Možná by však bylo lepší, kdyby se dala nastavit do pevné polohy a stále se nevracela. Pro lepší organizaci kabelů pak výrobce nohu vybavil plastovým očkem, do nějž je můžeme soustředit a spodní hrany ještě opatřil prilnavým povrchem, aby počítač po stole neklouzal.


- klikněte pro zvětšení -

Ukážeme si ještě PC ležící na podstavci, kdy má mírný sklon dopředu. Design nebyl pro takovou polohu upraven, což ale neznamená, že Eee Top takto nemůžeme používat. Je třeba pak ale zajistit, abychom mohli zespodu zapojit alespoň napájecí kabel, takže bezproblémové takové použití rozhodně není.


- klikněte pro zvětšení -

Zadní strana ukazuje zakulacený tvar Eee Top a ukáže se též systém chlazení. Počítač bohužel není chlazen pasivně, což ale naštěstí tolik nevadí, protože se za hlučný rozhodně pokládat nedá. Otvor pro nasávání vzduchu můžeme vidět nad I/O porty. Vzduch pak stoupá vzhůru a nahoře je přes průduchy vyfukován ven. Při bližším prozkoumání horní části se shledáme s klasickým notebookovým chladičem využívajícím radiální ventilátor, heatpipe a žebroví.Nyní se zaměříme na samotné porty, jejichž nabídka by rozhodně měla stačit. Všechny jsou v jedné linii a bráno zleva jde o síťový konektor gigabitového Ethernetu, pak trojice portů USB 2.0, napájecí konektor, tři audio konektory schopné poskytnout zvuk o 5.1 kanálech, následně osamocený konektor USB 2.0 a otvor pro zámek Kensington.

Pokračovat budeme v další kapitole, kde upřesníme použitý hardware.