Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus Eee Top PC: vše v jednom a touchscreen navrch

12.3.2009, Jan Vítek, recenze
Asus Eee Top PC: vše v jednom a touchscreen navrch
Levné osobní počítače nabývají na popularitě a prodeje netbooků nastartovaly vznik tzv. nettopů. Tato zařízení se stále vyvíjejí a nabízí větší svobodu pro využití fantazie designérů. Nyní přichází Eee Top, jehož součástí je LCD obrazovka s dotykovou vrstvou.
Asus Eee Top PC je jednou z prvních vlašťovek - nettopů, z nimiž se můžeme setkat a na našich stránkách vůbec první. Následovat bude společnost MSI, jež své počítače Wind Top dokončuje (velikosti 19", 20" a 22") a připravuje verze AE s dotykovým displejem i AP bez něj (ten již má být v prodeji). Jaký ale je Asus Eee Top PC?

Pokud jej budeme soudit z hlediska zpracování a designu, není si téměř na co stěžovat. S tím, že moderní hardware využívá lesklé povrchy náchylné na znečištění a poškrábání, se musíme již prostě smířit. Eee Top také nabízí pevné tělo, které nikde nevrže až na jednu výjimečnou oblast v horní části. Vzhled je také elegantní a přitom jednoduchý, takže neurazí snad nikoho, kovová noha pro nastavení sklonu je také kvalitně zpracována a celkový komfort při užívání se mi osobně jevil dobrý, čemuž napomohlo také rozložení portů.Na levé straně totiž máme dva porty USB 2.0 doplněné o čtečku karet a zezadu je počítač doplněn o další konektory, kde nechybí ještě 4x USB 2.0, takže na jejich nedostatek si stěžovat nemůžeme. FireWire zde ani tolik nechybí, ovšem Bluetooth by se leckomu hodit mohl. A poté je tu ještě malá klávesnice a myš. Klávesnice nabízí nový design známý z nových MacBooků a na ten si budou uživatelé muset zvyknout. Myš však na druhou stranu ihned padne do ruky a dobře se ovládá. Posledním nabízeným ovládacím rozhraním je dotyková obrazovka, pro niž byla uzpůsobena řada aplikací. K té také nemám žádné námitky a i když je občas problém trefit se do malých zatržítek, využití jistě najde. S tím navíc musíme vzhledem k použitému OS počítat a pro některé účely využít spíš dodávanou myš.

Ke kvalitě LCD panelu nelze příliš napsat, je jednoduše průměrná a ekvivalentní ke kvalitě displejů u levných notebooků. Webkamera nabízí dobré služby i při nízkém osvětlení a zvuk rozhodně postačí na přehrávání filmů a s trochou tolerance i hudby. Náročnější si ale vždy mohou zapojit kvalitnější zvukovou soustavu. Výkonnostně na tom není Eee Top nijak růžově, což je jasné již podle specifikací. Asus nám ale nabízí v nejrychlejším režimu přetaktovaný Atom o 80 MHz a uživatelé lačníci po větším grafickém výkonu sáhnou po verzi ET1603 s GPU ATI Mobility Radeon HD 3450.

Výtečná je však spotřeba - pouze 25 W v klidu a o 5 W více při zátěži. Toto jsou střední hodnoty a liší se v závislosti na intenzitě podsvícení displeje o +/- 5 W. Díky nízké spotřebě také není zapotřebí nijak silné chlazení. Asus vsadil na notebookový styl a využil heatpipe s žebrovím a ventilátor, ovšem osobně jsem nezažil, že by ten někdy byl donucen zvýšit své otáčky, a tak Eee Top za všech okolností zůstal velmi tichý.

Celkově klady tohoto řešení vše v jednom jednoznačně převažují nad zápory a zbývá již pouze cena. Ta se pohybuje pod 16000 Kč s DPH, a to je dle mého názoru vzhledem k dotykové obrazovce a nabízenému software a perifériím poměrně adekvátní.Dotyková obrazovka
Nízký výkon (ale dostatečný)
Slušné zpracování
Chybí Bluetooth
Přídavný software
Nezvyklá klávesnice
Tichý provoz a nízká spotřeba
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: cca 15 500 Kč s DPH


Za zapůjčení nettopu Asus Eee Top PC děkujeme společnosti ASUS

--------------------------------- English translation of the conclusion ----------------------------------

Nettop Asus Eee Top PC is one of the first of its kind we can meet and certainly the first in our reviews. The next company to offer such computers is MSI which is finishing its PCs Wind Top (sizes 19", 20" and 22") and prepares versions AE with touchscreen and AP without touchscreen (already on the market). But what about Asus Eee Top PC?

Considering the overall quality of design, there is almost nothing to complain about. We already have to face the fact that majority of todays hardware comes with glossy and smooth surface. Eee Top also offers a firm body with the exception of its upper edge near the microphone. Asus tried to create an elegant, yet simple and minimalistic look and the result in my opinion should appeal almost everybody. The metal stand also looks good and provides good usability as well as Eee Top's I/O ports.

One can find two USB 2.0 ports on the left side together with card reader and at the back there are next four USB 2.0 ports, so there is plenty of them. Missing FireWire is not so important in this case, but some may feel the lack of Bluetooth. Next, there is also a small keyboard and computer mouse. The keyboard's design reflects the latest MacBooks and users will have to get used to it. The mouse on the other hand immediately fits in one's palm and it is easy to work with. The last human interface offered by Asus is the touchscreen. Users can work with a number of specially designed applications, but with a bit of experience one can use the touchscreen even in classic Windows API. Sometimes it is hard to hit small checkboxes, but that cannot be surprising and this is where the mouse becomes handy.

LCD panel is no wonder and there is not much to tell. It is simply an ordinary display, the kind used in contemporary low-end notebooks. The webcam offers good speed and low response time even in dim light and the sound system will certainly be enough for watching movies and also playing music from time to time. More demanding users can always connect a better sound system. The overall performance of Eee Top is not outstanding, which is clear just when we look at its specifications. However, Asus managed to overclock the processor from 1600 MHz to 1680 MHz and users also can choose model ET1603 that uses GPU ATI Mobility Radeon HD 3450.

Performance is not excellent, but that is reflected in very low power consumption. In idle it is 25 W and during load it is just 30 W. These are mean values and the final number depends on the display brightness (+/- 5 W). And thanks to low power consumption Eee Top does not need powerful cooling. Asus chose to solve this problem like the computer was a laptop, so the engineers used heatpipe with fins and a fan. Personally, I did not experience increased fan speed not even during long-time load, the PC was always almost silent.

One can see that advantages of Eee Top outweigh its disadvantages and the final aspect to consider is its price. Almost 16000 CZK inc. VAT is in my opinion with respect to touchscreen, special software and peripherals quite appropriate.