reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus MW221U - širokoúhlá dvaadvacítka na filmy

22.11.2006, Pavel Kovač, recenze
Asus MW221U - širokoúhlá dvaadvacítka na filmy
Nedávno firma Asus představila novou řadu LCD panelů a už tu máme recenzi jednoho zástupce. Je jím 22" TN panel s udávanou dobou odezvy 2ms, kontrastem 700:1 a pozorovacími úhly 170°/160°. Díky svým rozměrům je jako stvořen pro sledování filmů, avšak s kvalitou obrazu to není tak růžové.

Vzhled zajímavý, ale...


Samotný design je opravdu povedený, stříbrný kovový proužek kombinovaný s černým leštěným i matným plastem zkrátka vypadá dobře. Ve spodní části rámečku naleznete stereo reproduktory o výkonu 2x 1W. Pro VoIP samozřejmě dostačují, ale hudbu si na nich neposlechnete.


Základní pohled na monitor (Pro zvětšení klikněte)

Co mě ovšem velice zklamalo, je poloha monitoru nad stolem. Spodní kraj si tříme zhruba ve 4cm nad deskou (8cm okraj obrazu). Ten, kdo něco ví o ergonomii, jistě již nyní chápe, že pro záda a krční páteř to není zrovna ideální. U monitoru se zkrátka musíte hrbit a sklánět hlavu příliš dolů. Je třeba tedy pod monitor něco dát (poličku nebo celou sbírku od Ch. Dickense), aby byl panel ve správné poloze vzhledem k očím. Náklon není až tak špatný (20° až -5°), ale problém s nulovým zdvihem bohužel neřeší.


Náklon monitoru (Pro zvětšení klikněte)


Monitor má, jak již jistě víte, úhlopříčku 22". Rozlišení však zůstalo stejné jako u 20" širokoúhlých monitorů. Zvětšila se tím, tedy velikost bodu a vzdálenost z jaké je dobré monitor sledovat. Všechny tyto vlastnosti předurčují monitor pro sledování filmů. Nasvědčuje tomu i podpora HDCP ochrany. Pokud chcete přejít v nejbližší době na Windows Vista, jistě raději kupte již dnes monitor s HDCP ochranou.

Pohled zepředu (Pro zvětšení klikněte)

Tlačítka sice nejsou dotyková, ale mají tak malý zdvih, že se tak téměř tváří. Stále však slyšíte cvakání mikrospínače. Malý problém jsem měl s pochopením znaků. Tlačítko "Menu" je jasné (slouží zároveň i jako potvrzovací tlačítko), ale proč proboha je odchod z menu řešen přes tlačítko "Splendid"?. Stačilo by, aby výrobce za nápis "Splendid" dal lomítko a "Exit", designu by to jistě neuškodilo a menu by bylo pochopitelnější.


Tlačítka na monitoru (Pro zvětšení klikněte)

Zadní strana je čistá, hladká a bez zbytečných rušivých elementů. Výrobce se uchýlil i k zakrytování prostoru s kabely a vyvedení všech kabelů do jednoho místa. Díky tomu vše působí i po připojení veškerých kabelů čistě. A protože má tento model integrovaný zdroj, je nezbytné, aby v horní části byly průduchy pro odvod zbytkového tepla od zdroje a podsvětlovacích trubic.


Zadní pohled (Pro zvětšení klikněte)

Vybavení konektory není zrovna extra velké. Klasický DVI-D a D-Sub jako obrazové vstupy dostačují, ale například USB Hub by se jistě kdekomu hodil. Pro přívod zvukového signálu se stará klasický 3,5mm jack. V neposlední řadě tu máme i tradiční napájecí zásuvku pro eurokabel.Konektory (Pro zvětšení klikněte)Dodávané příslušenství
  • D-Sub kabel
  • DVI-D kabel
  • Audio kabel
  • Napájecí kabel
  • Instalační příručka
  • CD s ovladači a manuálem

V krabici najdete vše potřebné pro plnohodnotný provoz monitoru. Všechny kabely jsou na místě a nic vám tedy nebrání ihned po rozbalení monitor plnohodnotně používat.


Asus MW221U
Vlastnost
Hodnota
Uhlopříčka
22" (16:10)
Ideální odezva
2 ms (gtg)
Jas
300 cd/m2
Kontrast
700:1
Výrobní technologie
TN
Pozorovací úhly (horizontální/vertikální)
170°/160°
Počet barev
16,2mil (6-bit)
Rozteč bodů
0,282mm
Nativní rozlišení
1680 x 1050
Vestavěné reproduktory
ANO (2x 1W)
USB HUB
NE
Vstupy
DVI-I, D-Sub
Výstup pro sluchátka
NE
Možnost montáže na stěnu
ANO (Vesa 100mm)
Hmotnost
8,9 kg
Norma TCO
TCO`03
Pivot
NE
Spotřeba
max 65W
Různé variace tohoto modelu
NE
Speciální vlastnosti
podpora HDCP
Orientační cena: 11 000,- Kč bez DPH
reklama