reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus MyPal A632N – Levný navigátor

28.7.2006, Pavel Bureš, recenze
Asus MyPal A632N – Levný navigátor
V naší redakční schránce se objevuje řada dotazů, které PDA s GPS v ceně okolo 10 000 Kč zvolit. Výběr vás, našich čtenářů, často padá na Asus A632 – dnes již starší PDA, které odvede dobrou práci na silnici i mimo ni.

Satelitní navigace


Jak jsme již naznačili v úvodu, pro mnoho z kupujících je hlavním důvodem pro pořízení integrovaný GPS přijímač. Jelikož byl použit čip Sirf Star III, můžeme očekávat opravdu přesné navigační zařízení.

Při cestách v autě, kdy bylo PDA pod střechou a nemělo přímý výhled na oblohu, přijímala GPS signál většinou z 5 nebo šesti satelitů.Byli jsme mile překvapeni citlivostí v budovách, Asus A632 chytal 3 (a občas dokonce i 4 satelity) kousek od okna. S jinými PDA musím většinou jít až na terasu.

Ke srovnání jsme použili navigační PDA RoyalTek (rovněž s Windows Mobile). Počet viditelných satelitů byl během testování přibližně stejný, ve většině případů však o jeden satelit zvítězil Asus. Byl jsem velmi překvapen, jak Asus zvládal vyjetí z tunelu. Oproti RoyalTeku, který potřeboval ke vzpamatování 10 (většinou spíše 15) vteřin, Asus se "chytil" už za cca 5 sekund.

Ještě si dovolím připomenout, že stejně jako v jiných Windows Mobile 5 zařízeních s GPS si můžete nastavit, na kterém portu bude přijímač pro aplikace viditelný. K datům z GPS tak může přistupovat více aplikací současně.


Klady a zápory


Testované PDA mělo operační systém kompletně lokalizovaný do českého jazyka, z čehož plynou jasné výhody zejména pro začínající uživatele. Kromě uživatelského manuálu se nepříliš schopný překladatel vyřádil i na dodávaných aplikacích (Stav Asus, Přepínač režimů). Nebylo vůbec jednoduché poznat, co která aplikace dělá.Pro někoho to bude bolestivá zpráva, ale co se dá dělat – Asus upustil od klasických způsobů zadávání znaků a k dispozici je pouze klávesnice na displeji. Pokud raději používáte rozpoznávání písma, máte jednoduše smůlu.

Fantastické je nastavení podsvícení - k dispozici máte několik desítek stupňů, přičemž jas je možné regulovat plynule až do úplného vypnutí podsvícení. Proč tohle neumí ostatní PDA?

Uživatelé si často stěžují na nemožnost používat paměťovou kartu jako Mass Storage. S Asusem tyto problémy odpadají, stačí v menu zvolit "Simulaci čtečky karet." Pokud je funkce aktivní, není možné pracovat s ActiveSyncem nebo daty na kartě jinak než z počítače, PDA kartu nevidí.

Výdrž jsme testovali programem Spb Benchmark, který naměřil 4,5 hodiny při simulaci běžného používání.

Asus A632N je velmi dobré PDA se zacílením na navigaci v autě. Je třeba pochválit přítomnost držáku v balení a dobré rozmístění ovládacích prvků. Vestavěný reproduktor je dostatečně hlasitý, takže i při vyšších rychlostech uslyšíte povely hlasové navigace. Výhradu mám k absenci rozpoznávání Graffiti znaků. Další, co nám přišlo spíše nedomyšlené, bylo řešení nabíjení PDA v jiném než dodávaném držáku.

Přestože Asus A632N není dokonalé zařízení, dokáže poskytnou velké části zájemců mnoho funkcí za přijatelnou cenu.

PDA zapůjčilo PDA Centrum, děkujeme.

Cena v době psaní recenze – 14 409 Kč včetně DPH. PDA je možné koupit i za 9 838 Kč (bez navigační aplikace a SD karty).
reklama