Asus P5N7A-VM: GeForce 9300 pro všechny HD nadšence

Asus P5N7A-VM: GeForce 9300 pro všechny HD nadšence
, , recenze
Základní desky pro multimediální centra (HTPC) zůstávaly opomenuty. Novince od NVIDIE se stal sokem Intel G45 (GMA X4500HD). Důležitá je podpora Blu-ray a HD videa. Tu jsme ověřili pomocí HD HQV Benchmarku a výkon jsme změřili v několika oblíbených hrách.
K oblíbeným
reklama
Čipové sady Intel jsou drahé zejména z toho důvodu, že jde „pouze“ o identické kusy křemíku. Jinými slovy se liší vypnutím některých funkcí. Například takový plnohodnotný mainstreamový desktopový čipset P45 se od multimediálního G45 liší „pouze“ nezapojenými vývody pro monitor a upraveným BIOSem.

NVIDIA se vydala při vývoji jiným směrem a nForce 730i v sobě z důvodu snížení nákladů integruje severní a jižní most. Z pohledu koncového zákazníka lze tento krok lze hodnotit kladně. Nebudu zbytečně platit za technologie, které nepotřebuji. Slibně vypadá spolupráce se společností Apple – nové modely MacBook Air nesou mobilní variantu GeForce 9400M.Pohled na jádro čipové sady

Při porovnání specifikací Intel vs. NVIDIA najdete pouze minimum rozdílů. Ano, na první pohled vypadají opravdu stejně. V obou případech je nativně podporována aktuální řada procesorů Core 2, starší modely založené na jádrech Prescott (např. Celeron D) fungují po provedení potřebných úprav BIOSu u výrobce základní desky. Dvoukanálový řadič pamětí je dnes zaběhlým standardem a smělou vizí do budoucna je podpora DDR3. Z hlediska papírových specifikací jsou na tom obě sady stejně. Na druhou stranu dvoučipové řešení Intel má vyšší spotřebu (ICH10 je vyráběn 130nm procesem).

Srovnání čipových sad
Ikona Odkaz na databázi
Intel Eaglelage
G43 / G45
NVIDIA MCP7A
nForce 730i
hlavní parametry
  podpora CPU
Celeron – Core 2 Quad
(závisí na výrobci základní desky)
  výrobní proces
65 nm
65 nm
  FSB
800 / 1066 / 1333 MHz
800 / 1066 / 1333 MHz
  řadič pamětí
2× 64–bit
DDR2 / DDR3
2× 64–bit
DDR2 / DDR3
  podporovaná frekvence pamětí
DDR2 667 / 800 MHz
DDR3 800 / 1066 MHz
DDR2 667 / 800 MHz
DDR3 800 / 1066 MHz
  max. velikost paměti
16 / 8 GB
16 GB
  SouthBridge
ICH10 / ICH10R
součástí NB
integrované grafické jádro
  levné
G43 (GMA X4500)
GeForce 9300
  drahé
G45 (GMA X4500HD)
GeForce 9400
  frekvence jádra
800
450 / 580
  frekvence shaderů
?
1200 / 1400
  počet shaderů
10
16
  DirectX 10
ano
ano
zvuková karta
  konfigurace
7.1 LPCM(*)
7.1 LPCM (*)
  standartd
Azalia
Azalia
HD Video technologie
  rozlišení
full HD 1080i/p, 720p
full HD 1080i/p, 720p
  souhrnný název
Clear Video Technology
PureVideo HD
  (*) záleží na licencovaném softwaru, podrobnější vysvětlení v následující kapitoleBlokové schéma čipové sady GeForce 9300Reklamní video společnosti nVidiaNVIDIA Cuda: procesor potřebuje pomoc


Velmi často se můžeme setkat se situací, kdy hrubá síla procesoru přestává stačit, nebo je velmi neefektivní. Řeč je vykonávání různých algoritmů při konvertování videa nebo akcelerování fyziky (vřele doporučujeme přečíst článek PhysX aneb akcelerovaná fyzika ve hrách a listinu podporovaných her). Proto vzniklo API s podporou různých jazyků a výsledkem je například pomoc grafické karty při vykonávání skriptů ve Photoshopu. Pro hráče může velmi slibně dopadnout spolupráci NVIDIE s Ubisoftem.


Možnosti CUDA


Hybrid SLI: když je potřeba chytnout druhý dech


Integrované jádro GeForce 9300/9400 nestačí? Máte možnost si za 1500 Kč dokoupit dvojnásobný výkon s GeForce 9400 GS. Jak je to možné? MCP7A umožňuje spojit tuto jinak pomalou kartu se svým integrovaným jádrem. Do stolního počítače jde o nesmyslný krok, ale ve skříni pro domácí kino, kde kvůli nedostatku místa vejde jenom low–profile karta, jde o asi jediné rozumné řešení zvýšení výkonu.


Zvýšení výkonu integrovaného jádra samostatnou kartou GeForce 8400 GS


NVIDIA PureVideo HD


Blu–ray sebou přineslo nutnost komprimovat velké množství různých dat. Existuje několik rozlišení a dvě metody interpretace (prokládaně a progresivně). K jejich zpracování se používají různé kodeky; k nejrozšířenějším formátům patří starší a jednodušší MPEG–2, VC–1 a AVC (H.264) je kvůli většímu počtu kroků při zpracování náročnější na hardware. Podpora pro tyto funkce se ukrývá pod názvem PureVideo HD. Více informací o technologii Blu–ray se dozvíte na serveru TV Freak (Vývoj technologie videodisků, Technologie Blu-ray a její specifikace), o PureVideo zase na stránkách NVIDIE, srovnávací tabulku s podporovanými funkcemi potom naleznete zde.


Přehled nejpoužívanějších úkonů při přehrávání videa

Následuje kapitola věnující se základní desce, HTPC skříni SilverStone a konkurencí v podobě Intelu G45 Express.
reklama
Nejnovější články
Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama Perseverance si přivezl portrét celé své rodiny a odvysílal první panorama
Rover Perseverance se zatím na Marsu nehnul ani o kousek, neboť NASA jej po přistání ještě testuje a také zkoumá jeho okolí. Můžeme se ale podívat na to, jaký portrét své rodinky si rover přivezl s sebou a co se nachází v jeho okolí. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií Deep Nostalgia Tool rozhýbe i lidi z prastarých fotografií
Své výsledky předvádí nový systém založený na umělé inteligenci, a sice Deep Nostalgia Tool. Vyvinut byl společností D-ID zvláště k tomu, aby byl schopen rozhýbat lidi zachycené na starých snímcích. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K Na Mindfactory se prodalo už na 120 nových Core i7-11700K
Intel možná odsunul nástup procesorů Rocket Lake-S až na konec března, kdy se mají objevit také recenze, ovšem to už bude zřejmě naprosto nezajímavé datum. Tyto procesory se už dostaly na trh.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel Stadia dle reportáže nesplnila svůj cíl o stovky tisíc uživatel
V současné době bychom se skutečně vůbec nedivili, kdyby Google už počítal se zrušením služby Stadia a zvláště pak poté, co si přečteme zprávu o tom, jak Stadii oproti plánům chybí stovky tisíc uživatelů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby Ethereum 2.0 přichází, blíží se i konec jeho klasické těžby
Ethereum 2.0 a rovněž Ethereum Improvement Proposal #1559 (nebo zkráceně EIP-1559) je katastrofa řítící se na těžaře této kryptoměny, kteří by ji přirozeně chtěli zcela zablokovat, což se ovšem asi nestane. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů