reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus Padfone 2: spásný koncept?

27.2.2013, Pavel Kovač, recenze
Asus Padfone 2: spásný koncept?
Chystáte se pořídit si nový tablet? Chystáte se pořídit si nový telefon? Pokud je alespoň jedna odpověď "Ano", je tato recenze jak šitá na míru právě vám. Asus vydal druhou generaci svého mobilo-tabletu. Jaký je? Vše se dočtete v recenzi!

Zamyšlení nad konceptem


Myšlenka spojit tablet a telefon je velmi příjemná. V kapse nosíte telefon a např. v batohu tablet. Jakmile potřebujete pracovat více, než co zvládne telefon (psaní delších e-mailů apod.), jednoduše jej připojíte k větší obrazovce a proměníte jej v tablet. V úvodu nebudeme řešit zpracování, ale spíše se zamyslíme nad konceptem spojení těchto 2 produktů. Asus zvolil 4,7" displej s rozlišením 1280×720. Telefon je tak hodně velký a obhospodařit 4,7" 16:9 displej palcem je prakticky nemožné. Někdo to může považovat za nepraktické, někdo zase naopak. Měl by samotný telefon mít tak velký displej, když mu sekunduje 10" tablet? Asus se zde vydal touto cestou, a tak se pojďme podívat, jak se mu to povedlo.Konstrukce

Telefon


Nejprve přijde na řadu telefon. Jeho konstrukce je vcelku pevná, a to hlavně díky kovovému rámu. Z počátku působí tento rám více designově než funkčně, ale pokud zkusíte s telefonem trošku hrubší zacházení (zakroutit s ním), tak zjistíte, že rám opravdu pevně telefon drží pohromadě. Jeho hrany jsou hodně ostré, a to nejen u samotného rámu. I krycí sklo má na kraji ostřejší hranu. Naopak zadní strana telefonu je pěkně zaoblená a jemně vroubkovaná.

Držení telefonu v ruce je celkem příjemné. Na kraji displeje je drobný výstupek, a tak palec vlastně přesně ví, že zde končí displej a dál již nesmí. Je to drobnost, ale tyto drobnosti dělají dnešní produkty zajímavé.

Koncept předního displeje je naprosto tradiční. Dotyková jsou i tlačítka pod samotným displejem, takže nic neruší v přechodu v ovládání dotyk/hardware. Tato tlačítka jsou navíc podsvícena jemnou modrou barvou. Jsou tedy dobře viditelná i v noci.

V horní části se nachází kamera pro videohovory s rozlišením 1,2 MPix. Naopak zadní fotoaparát je obdařen 13MPix. O jeho kvalitách si povíme dále. Jediná hardwarová tlačítka jsou na pravé hraně telefonu. Jedno slouží pro odemykání/zamykání telefonu a jako spoušť fotoaparátu a kolébka pro ovládání hlasitosti. Koncept tedy zcela standardní a jasně očekávatelný. Jejich stisk je velmi příjemný a lehký. Občas byl možná až moc jemný a v kapse se náhodně mohou zmáčknout.

V horní části telefonu se nachází šuplík pro microSIM. Tento šuplík je současně jediná rozebíratelná část celého telefonu. Pokud byste chtěli vyměnit baterii, musíte navštívit servis. To je docela běžná taktika dnešních telefonů a to, zda je to správně, či špatně, nechám na vás. Obojí totiž přináší výhody i nevýhody. Vedle tohoto šuplíku je 3,5mm jack konektor pro sluchátka. Na opačné straně telefonu se nachází MicroUSB 2.0 konektor s MHL. Díky tomu můžete bez problémů připojit telefon k televizi či monitoru, které mají MHL.

A tím vlastně samotná konstrukce končí. Nyní se již můžeme podívat na hardwarovou výbavu. Jistě nejzajímavější je čtyřjádrový procesor na 1,5 GHz (Qualcomm Snapdragon S4 Pro Krait), díky němu je systém opravdu svižný a prakticky nikdy na nic nečekáte. Do redakce dorazila 32GB verze, což bude asi i nejprodávanější verze u nás. K dispozici má uživatel něco kolem 30 GB, 2 GB jsou zaplněny již z výroby.

Hodně zajímavá je také baterie, která má kapacitu 2140 mAh. Pokud mobil zapojíte do tabletu, tak získáte dalších 5000 mAh. Díky tomu je výdrž telefonu opravdu slušná.

Výčet možného připojení najdete v tabulce. Samozřejmostí u nového telefonu je NFC či LTE.


Tablet


Nyní se již podíváme na tablet. Resp. jde spíše o LCD panel s baterií. Nenaleznete zde žádný přídavný procesor, úložiště nebo čtečku karet, což je dle mého názoru asi největší chyba. Proč výrobce nevyužil prostoru a neosadil alespoň čtečku SD karet, které jsou přece jen stále hojně používané ve foťácích? Jediné, co vám tedy zbývá, je USB či BT připojení.

Konstrukce tabletu je bohužel o poznání horší než u telefonu. Náš testovaný kousek v pravém dolním rohu dokonce lehce povrzával. Tablet oproti telefonu působí také výrazně víc zaobleně. Přesto je zde shodná hrana kolem displeje vymezující okraj samotného tabletu. Zadní strana má v levé straně perforaci pro reproduktor který je však obyčejný mono. Vzhledem k velikosti tabletu bych uvítal již alespoň klasické stereo reproduktory.

U zadní strany ještě chvilku zůstaneme. Ta je totiž oproti ostatním tabletům výrazně odlišná. Nachází se zde samotná dokovací šachta pro telefon. Ten do tabletu jednoduše zasunete a automaticky dojde k aktivaci "režim tablet". Celá tato koncepce je pěkně funkční. Navíc vysunout telefon z tabletu není vůbec žádný problém a současně rozhodně nevypadne. Je to dáno díky gumovým zoubkům, které drží samotný telefon.

Je zde však jeden větší problém: telefon totiž mění tloušťku tabletu, a pokud položíte tablet na stůl, tak vlastně leží celou svou vahou na samotném telefonu. Což by samo o sobě nemusel být problém, ale problém nastane, pokud chcete na stole psát text. Tablet se chová jako na kolébce. Prakticky nelze pohodlně psát protože při rychlejším psaní zkrátka musíte trošku na displej zatlačit a tento tlak vyvolá kolébání tabletu. Jediné pohodlné psaní tak zůstává, pokud položíte tablet do klína nebo jej na stranách podložíte. Toto podložení by však mělo být součástí (co třeba vyskakovací gumové nožičky?)
Model
Asus Padfone 2
Rozměry (telefon/tablet)
137,9×68,9×9 / 263×180,8×10,4 mm
Hmotnost (telefon/tablet)
135 g / 514 g
Displej (telefon/tablet)
4,7" / 10,1", IPS, kapacitní multidotykový (až 5 bodů)
Rozlišení
1280×720 / 1280×800
SoC
Qualcomm Snapdragon S4 Pro Krait (Cortex-A15 class) čtyřjádrový 1.5GHz, Adreno 320 grafický čip
Operační systém
Android 4.1.1 Jelly Bean, podpora Flash 10.2
Operační paměť
1 GB DDR3
Integrovaná paměť
32 GB
Paměťové karty
Ne
Kamery
přední 1,2 Mpix
zadní 13 Mpix autofokus
Wi-Fi
802.11 b/g/n
3G
Ano
HDMI
MHL USB konektor
Audio
3,5mm výstup na sluchátka
USB
micro USB 2.0 s MHL (možnost napájení)
Senzory
G-Sensor/E-Compass/Gyroscope/Proximity/Light Sensor, GPS, Glonass
Napájení
DC 5V, 2A
Baterie
LiIon, 2140 mAh / LiIon 5000 mAh
Podporované formáty
Video
MPEG4, H.263, H.264 @HD 1080p
Foto
JPEG, BMP, GIF, PNG, atd.
e-knihy
EPUB, PDF, FB2, PDB, CHM, HTML, TXT, UMD, WORD, EXCEL, atd.
Android Market
Ano
reklama
reklama