Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus Taichi 21: dva displeje v pohotovosti

27.3.2013, Jan Vítek, recenze
Asus Taichi 21: dva displeje v pohotovosti
Od společnosti Asus k nám dorazil velmi zajímavý notebook Taichi 21, který je vybaven dvěma displeji. Jeden má klasické umístění a druhý je na místě víka, díky čemuž může notebook fungovat i jako tablet a umožní využít také oba displeje současně...

Vnější zpracování


Speciální na tomto notebooku tedy je především to, že víko displeje není v podstatě víkem, ale jde o další displej krytý ochranným sklem. Okolní rám je tvořen stříbřitě lesklým kovem, který by měl absorbovat případné nárazy, ale je jasné, že se k tomuto přístroji budeme muset chovat ohleduplně. K tomu patří i využití dodávaného cestovního pouzdra, do nějž se kromě samotného notebooko-tabletu Taichi 21 vejde ještě stylus.




- klikněte pro zvětšení -


Vrchní displej je stejně velký jako hlavní, takže má úhlopříčku 11,6" při rozlišení 1920 x 1080. Když jej zapneme, což můžeme při vhodném nastavení zařídit pouhým zaklapnutím displeje (popřípadě poslouží boční posuvné tlačítko), objeví se základní obrazovka jako na následující fotografii. Displej jako obvykle nezasahuje až k okrajům, abychom měli přístroj za co chytit a také mohli snadno provádět gesta pro UI Metro. Na víku najdeme poblíž spodního zkoseného okraje také obvyklé logo Windows 8, jež poslouží pro otevření hlavního menu a pak tu je napravo od něj otvor s mikrofonem a o kousek dále oko webkamery. Ta tedy není u vrchního okraje jako obvykle, neboť bylo také nutné zajistit, aby mohla pracovat v režimu notebooku jako přední webkamera.




- klikněte pro zvětšení -


Hliníkový spodní panel je mírně zaoblen a opatřen čtyřmi gumovými nožkami. Celkově by mohl být dle mého názoru pevnější, aby lépe odolával tlakům na svůj střed. U zadní hrany můžete vidět úzký pruh průduchů pro nabírání čerstvého vzduchu a až za nimi dlouhý kloub displeje. Ten se při otevření vysune touto svou částí až pod úroveň základny, takže díky tomu klávesnice dostane mírný sklon a notebook se vzadu opře o svůj displej. Ten tak byl opatřen o dva malé výstupky, jež si můžete prohlédnout níže na fotografii zadní hrany.

Krom toho máme vespodu po boku předních nožiček ještě dva podlouhlé otvory, za nimiž se skrývají reproduktory od Bang & Olufsen.




- klikněte pro zvětšení -


Vrchní část notebooku se dvěma displeji je v přední části i silnější než základna, která má svažující se tělo, v jehož přední části už nezbylo moc prostoru pro porty a jiné prvky. Nalevo i napravo je tak výbava posunuta do zadní části, což celkově pro ni nenechalo moc prostoru, takže Ethernet a D-Sub se musí řešit pomocí adaptérů.

V pravé části máme konkrétně hlavní vypínač (ve skutečnosti tedy fyzicky jen spínač), jenž se nemačká, ale posouvá směrem dopředu. Hned vedle něj je malinká stavová LED, pak konektor micro HDMI, první ze dvou USB 3.0 a nakonec napájecí konektor.





Na levé straně začínáme také s tlačítky. První je dvoupolohový přepínač, jehož úkolem je vypnout druhou (čili vrchní) obrazovku. Dále tu je dvojitý spínač pro ovládání hlasitosti zvuku, následně malý konektor pro adaptér rozhraní D-Sub, druhý USB 3.0 a nakonec 3,5mm audio konektor pro headset.





Zbývá se ještě podívat na notebook zepředu, odkud pouze vynikne zkosená přední hrana krytu displeje...




- klikněte pro zvětšení -


a zezadu, kde zase máme patrné dva zmíněné výstupky, o něž se displej opře, pokud jej rozevřeme do většího úhlu než 90°.




- klikněte pro zvětšení -




Vnitřní zpracování


Displej se dá otevřít do úhlu cca 140°, což stačí tak akorát na to, abyste na něj viděli zpříma, když máte notebook položený na klíně. Už dlouho jsem ovšem nezažil, aby kloub displeje neudržel ani jeho čistou váhu. To v našem případě znamená, že pokud displej rozevřete do pravého úhlu a notebook nakloníte i jen mírně dozadu, pak se displej rozevře až na maximum. To platí i v případě, že jej máte položený na klíně a chcete, aby displej nebyl plně rozevřen, a to je evidentně problém.




- klikněte pro zvětšení -


Hlavní displej by měl být naprosto stejný jako ten vrchní, tedy typ IPS, velikost 11,6" a rozlišení 1920 x 1080, přičemž i zde máme trochu doleva posunutou webkameru se dvěma mikrofony. Chybí mu však dotyková vrstva a povrch je také matný. Velmi se mi u něj zamlouvalo provedení okolního rámečku, jenž je obehnán gumovým "těsněním", aby do zavřeného notebooku nevnikaly nečistoty, a také jsem s potěšením zjistil, že rámeček pevně přiléhá k povrchu displeje, což u dnešních notebooků bohužel nebývá zrovna pravidlem.





Dosud jsme neviděli žádný výdech chlazení, neboť ten je ve stylu notebooků Apple schován mezi kloubem displeje a základnou. Ta je vyrobena ze dvou hlavních hliníkových částí. Spodní kryt jsme si již prohlédli, takže zbývá hlavní část. Obě dohromady tvoří pevný celek, takže zatímco víko s displeji je spíše měkké a elastické, základna je pevná a tuhá (pouze onen spodní kryt by mohl být ve svém středu pevnější).





Vzhledem k tomu, že notebook musí fungovat také se zaklapnutým displejem, pak kromě samotné klávesnice a touchpadu už základna v sobě nemá vůbec nic. Potěšující byl pevný podklad klávesnice, která se tedy při psaní vůbec neprohýbala a samozřejmě potěší také její podsvícení, které se projeví jak kolem kláves, tak proniká skrz popisky.





Nakonec tu máme velký touchpad ohraničený zbroušenou hranu okolního hliníkového těla základny. Jeho povrch je velmi příjemný na dotyk, prsty po něm snadnou kloužou a jako obvykle tu máme pouze jedno hardwarové tlačítko schované pod spodním okrajem, o jehož konečné funkci rozhodne až místo stisku.