www.svethardware.cz
>
>
>
>

Asustor AS1002T v2: klasický domácí NAS

Asustor AS1002T v2: klasický domácí NAS
, , recenze
Asustor nám poslal na vyzkoušení NAS, který patří mezi běžné uživatelské modely, což ukazuje především svou přívětivou cenou. Nabídne dvě diskové pozice a výrobce slibuje, že jde o ten nejlepší low-end pro digitální domácnost.
K oblíbeným
reklama

Zprovoznění NAS serveru

 
Asustor AS1002T v2 jsme naplnili dvěma 2TB disky WD Red určenými speciálně pro nasazení v NAS serverech a mohlo se startovat. Systém není sám vybaven úložištěm, v němž by byl již předinstalovaný jeho operační systém, takže nejdříve nás upozorní, že disky s jemu neznámými oddíly budou inicializací opravdu smazány a poté už nás vyzve k tomu, abychom si stáhli příslušný obraz se systémem. 
 
 
Odkazem na ASUSTOR Download Center se tak odebereme na stránky výrobce, kde si je nutné ručně vybrat a stáhnout ten správný soubor .img. To už by si mohl ale snad zařídit i sám vzhledem k tomu, jak se nás systém jinak snaží vést za ručičku.  
 
 
Takže si prostě stáhneme příslušný soubor a ten serveru předložíme, po čemž už začne prvotní inicializace, instalace a konfigurace, pak proběhne restart a jednoduché nastavení. 
 
 
Toto nastavení zahrnuje pouze základní věci, a sice volbu názvu serveru, hesla k administrátorskému účtu, přičemž zde jsme tlačeni k využití co nejsložitějšího hesla a nakonec máme na výběr mezi dvěma možnostmi konfigurace disků. Buď je to maximální kapacita, nebo "vyvážené" nastavení. Osobně nemám nic proti tomu, když se někdo snaží, aby byly takové volby srozumitelné i pro laiky, ovšem na druhou stranu, proč nemohou být obě volby označeny také technickými termíny? Naštěstí v samotném systému už tak vágní popisy voleb nejsou.
 
 
V případě Balanced to je jasné, 1,82 TB ukazuje na zrcadlení v RAID 1. Ale maximální kapacita má být přesně co, RAID 0, nebo JBOD? V tomto případě jde o RAID 0, přestože logika ukazuje na JBOD, protože v případě NASu vybaveného jedním 1Gb/s Ethernetem nemá cenu konfigurovat disky do RAID 0, když už výkon jednoho moderního HDD překračuje propustnost rozhraní. My jsme pro účely testů nastavili pole RAID 1, aby NAS mohl poskytnout dobrou ochranu dat. Pak už si NAS pár minut pochroupal a byl připraven pro první přihlášení do systému. 

reklama
Nejnovější články
Intel Core i5-10300H ukázal v benchmarku solidní výkon Intel Core i5-10300H ukázal v benchmarku solidní výkon
Už brzy bychom se měli dočkat nových mobilních procesorů Intel Core 10. generace na architektuře Comet-Lake H. Jedním z procesorů by měl být i Core i5-10300H, který ukázal v uniklém benchmarku velmi slušný výkon.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Databáze Microsoftu s 250 miliony údaji se volně válela na Internetu Databáze Microsoftu s 250 miliony údaji se volně válela na Internetu
Společnost Microsoft oznámila, že kvůli špatně nakonfigurované databázi vytvořila nechtěný bezpečnostní problém. Databáze zhruba 250 milionů případů z uživatelské podpory se totiž volně objevila na Internetu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem
Na Internetu se začínají objevovat zprávy o připravovaných grafických čipech Nvidie pro mobilní zařízení, GeForce MX330 a MX350. Tyto čipy by měly být stále ještě postaveny na architektuře Pascal.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů
I když streamovací služba Amazon Music není tak známá jako např. Spotify nebo Apple Music, je docela dobře možné, že se v tomto roce stane dvojkou a předběhne službu od Applu. Dosáhla už totiž na 55 milionů platících předplatitelů.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
24.1.2020, aktualita, Jan Vítek6 komentářů