www.svethardware.cz
>
>
>
>

Asustor AS1002T v2: klasický domácí NAS

Asustor AS1002T v2: klasický domácí NAS
, , recenze
Asustor nám poslal na vyzkoušení NAS, který patří mezi běžné uživatelské modely, což ukazuje především svou přívětivou cenou. Nabídne dvě diskové pozice a výrobce slibuje, že jde o ten nejlepší low-end pro digitální domácnost.
K oblíbeným
reklama

Operační systém ADM

 
ADM byl v našem případě instalován ve verzi 3.3.1.RIH2, přičemž my jsme se naposledy podívali na verzi 2.5.4, takže změny by tu být mohly a měly. Na začátek je nutné říci, že systém sám nedetekuje, v jaké zemi se NAS nachází, takže pokud tuto volbu zjednodušenou inicializací přeskočíte, je třeba si českou verzi systému případně aktivovat. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Pak už na nás systém promluví česky, takže můžeme posoudit i to, jak se mu to vede. Nápovědu zde zajišťují zčásti online stránky, kde jsou jednotlivé funkce dobře a ne zbytečně obsáhle popsané. Je přitom důležité, aby nápověda mluvila stejným jazykem jako samotný systém a byla kvalitní, protože v opačném případě je spíše lepší pohybovat se v něm se slovníkem v ruce, než řešit to, jak jsou překládány různé technické termíny. Je to podobné jako využívat česky mluvící Windows a hledat řešení problémů na anglicky mluvících webech. 
 
Některé volby ale mají přímo u sebe malou modrou ikonku s písmenem i. To pod ukazatelem myši ukáže tooltip s užitečnými informacemi o tom, co která volba přesně udělá. Právě zde se občas setkáme s nejednoznačným označením termínů, např. v SMB signing máme mezi volbami Standardní, čemuž v nápovědním tooltipu odpovídá označení Default (zbytek je už česky). Ovšem vzhledem k tomu, že se daný kousek nápovědy vždy vztahuje k jen jedné volbě, lze v tomto případě snadno uhodnout, co k čemu patří.
 
 

Aplikace

 
Základní verze systému ADM nemá nainstalováno v podstatě nic navíc, pouze systémové nástroje pro správu uživatelských účtů, služeb, hardwarových prostředků, zálohování, atd. Zbytek jako obvykle můžeme doinstalovat z Centra Aplikací. To nám ukáže, že z něj nemáme bez vlastního přičinění nainstalováno zhola nic, přičemž předchozí verze systému měly předinstalované Download Center či Photo Gallery. To už nyní ADM nechává na nás a je to zcela správně. 
 
Samotný systém ADM je rychlý s moderním rozhraním a má obvyklé funkce pro nastavení serveru, zkrátka zde není co řešit. 
 
 
Zbývá se tak podívat na nabídku aplikací, která už od prvního pohledu vypadá, že je plná softwaru cizích vývojářů. Ostatně kdyby to tak nebylo, neměl by zde ASUSTOR záložku s výběrem vlastních aplikací. 
 
 
Řada z nich se týká synchronizace dat pro různé služby, jako je OneDrive či Dropbox, pak tu máme explorer pro FTP servery, dohledové centrum pro využití IP kamer, UPnP Media Server či VPN Server, přičemž právě aplikace od ASUSTORu tvoří velkou část několika desítek veškerých aplikací, které jsou k dispozici. Typickým příkladem softwaru někoho jiného je populární Plex Media Server pro domácí knihovnu filmů a seriálů. 
 
 
Právě jejich nabídka určuje i vyspělost operačních systémů pro různé značky NAS a ovlivňuje jejich celkovou hodnotu. Ostatně každý si dnes může vytvořit doma na koleně datový server a argumentovat tím, že jeho vlastní řešení je mnohem levnější než značkové modely ASUSTOR, QNAP či Synology. To má jistě pravdu, ale v jejich případě se prostě platí za kompaktní provedení, na míru postavený systém a jeho neustálou aktualizaci, zkrátka i za pohodlí a možnosti, které můžeme a nemusíme využít. 
 
Přehled veškerých aplikací pro ADM najdete zde, ovšem zdaleka ne všechny jsou k dispozici pro model ASUSTOR AS1002T v2. Osobně mě na správě aplikací potěšila ještě jedna věc, a sice že si systém sám řeší návaznosti. Pokud budeme chtít nainstalovat Photo Gallery, dozvíme se, že ta vyžaduje ještě aplikaci FFmpeg. Systém tím ale nenechá její instalaci na nás, abychom se pak ještě jednou museli vrátit k Photo Gallery. Prostě bere kliknutí uživatele jako souhlas pro instalaci obou aplikací a to sám provede už bez ptaní. 
 
  

reklama
Nejnovější články
Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem Nvidia má chystat mobilní čipy GeForce MX330 a MX350 s Pascalem
Na Internetu se začínají objevovat zprávy o připravovaných grafických čipech Nvidie pro mobilní zařízení, GeForce MX330 a MX350. Tyto čipy by měly být stále ještě postaveny na architektuře Pascal.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů Amazon Music útočí na Apple Music, má už 55 milionů předplatitelů
I když streamovací služba Amazon Music není tak známá jako např. Spotify nebo Apple Music, je docela dobře možné, že se v tomto roce stane dvojkou a předběhne službu od Applu. Dosáhla už totiž na 55 milionů platících předplatitelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma
Vývojáři VR titulu Half-Life: Alyx se rozhodli, že se nechají zpovídat na Redditu v rámci AMA (Ask Me Anything), takže můžeme očekávat, že se z odpovědí dozvíme řadu novinek. A vedle toho si můžeme předchozí díly zahrát zdarma. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře