www.svethardware.cz
>
>
>
>

Asustor AS1002T v2: klasický domácí NAS

Asustor AS1002T v2: klasický domácí NAS
, , recenze
Asustor nám poslal na vyzkoušení NAS, který patří mezi běžné uživatelské modely, což ukazuje především svou přívětivou cenou. Nabídne dvě diskové pozice a výrobce slibuje, že jde o ten nejlepší low-end pro digitální domácnost.
K oblíbeným
reklama

Operační systém ADM

 
ADM byl v našem případě instalován ve verzi 3.3.1.RIH2, přičemž my jsme se naposledy podívali na verzi 2.5.4, takže změny by tu být mohly a měly. Na začátek je nutné říci, že systém sám nedetekuje, v jaké zemi se NAS nachází, takže pokud tuto volbu zjednodušenou inicializací přeskočíte, je třeba si českou verzi systému případně aktivovat. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Pak už na nás systém promluví česky, takže můžeme posoudit i to, jak se mu to vede. Nápovědu zde zajišťují zčásti online stránky, kde jsou jednotlivé funkce dobře a ne zbytečně obsáhle popsané. Je přitom důležité, aby nápověda mluvila stejným jazykem jako samotný systém a byla kvalitní, protože v opačném případě je spíše lepší pohybovat se v něm se slovníkem v ruce, než řešit to, jak jsou překládány různé technické termíny. Je to podobné jako využívat česky mluvící Windows a hledat řešení problémů na anglicky mluvících webech. 
 
Některé volby ale mají přímo u sebe malou modrou ikonku s písmenem i. To pod ukazatelem myši ukáže tooltip s užitečnými informacemi o tom, co která volba přesně udělá. Právě zde se občas setkáme s nejednoznačným označením termínů, např. v SMB signing máme mezi volbami Standardní, čemuž v nápovědním tooltipu odpovídá označení Default (zbytek je už česky). Ovšem vzhledem k tomu, že se daný kousek nápovědy vždy vztahuje k jen jedné volbě, lze v tomto případě snadno uhodnout, co k čemu patří.
 
 

Aplikace

 
Základní verze systému ADM nemá nainstalováno v podstatě nic navíc, pouze systémové nástroje pro správu uživatelských účtů, služeb, hardwarových prostředků, zálohování, atd. Zbytek jako obvykle můžeme doinstalovat z Centra Aplikací. To nám ukáže, že z něj nemáme bez vlastního přičinění nainstalováno zhola nic, přičemž předchozí verze systému měly předinstalované Download Center či Photo Gallery. To už nyní ADM nechává na nás a je to zcela správně. 
 
Samotný systém ADM je rychlý s moderním rozhraním a má obvyklé funkce pro nastavení serveru, zkrátka zde není co řešit. 
 
 
Zbývá se tak podívat na nabídku aplikací, která už od prvního pohledu vypadá, že je plná softwaru cizích vývojářů. Ostatně kdyby to tak nebylo, neměl by zde ASUSTOR záložku s výběrem vlastních aplikací. 
 
 
Řada z nich se týká synchronizace dat pro různé služby, jako je OneDrive či Dropbox, pak tu máme explorer pro FTP servery, dohledové centrum pro využití IP kamer, UPnP Media Server či VPN Server, přičemž právě aplikace od ASUSTORu tvoří velkou část několika desítek veškerých aplikací, které jsou k dispozici. Typickým příkladem softwaru někoho jiného je populární Plex Media Server pro domácí knihovnu filmů a seriálů. 
 
 
Právě jejich nabídka určuje i vyspělost operačních systémů pro různé značky NAS a ovlivňuje jejich celkovou hodnotu. Ostatně každý si dnes může vytvořit doma na koleně datový server a argumentovat tím, že jeho vlastní řešení je mnohem levnější než značkové modely ASUSTOR, QNAP či Synology. To má jistě pravdu, ale v jejich případě se prostě platí za kompaktní provedení, na míru postavený systém a jeho neustálou aktualizaci, zkrátka i za pohodlí a možnosti, které můžeme a nemusíme využít. 
 
Přehled veškerých aplikací pro ADM najdete zde, ovšem zdaleka ne všechny jsou k dispozici pro model ASUSTOR AS1002T v2. Osobně mě na správě aplikací potěšila ještě jedna věc, a sice že si systém sám řeší návaznosti. Pokud budeme chtít nainstalovat Photo Gallery, dozvíme se, že ta vyžaduje ještě aplikaci FFmpeg. Systém tím ale nenechá její instalaci na nás, abychom se pak ještě jednou museli vrátit k Photo Gallery. Prostě bere kliknutí uživatele jako souhlas pro instalaci obou aplikací a to sám provede už bez ptaní. 
 
  

reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková