Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ATI ALL-IN-WONDER RADEON v sestavě s Pentiem 4

15.5.2001, Emil Pavelka, recenze
ATI ALL-IN-WONDER RADEON v sestavě s Pentiem 4
Poslední karta v této naší úvodní řadě, je svou filozofií částečně podobná té první, jíž jsme se zde věnovali. Tedy Matroxu RRstudio. Na rozdíl od ní je to však vcelku žhavá novinka, disponující modernějším zázemím pro grafickou část, prezentovaným čipem Radeon. Na druhou stranu tu však není hardwarová podpora MJPEGu...
Poslední karta v této naší úvodní řadě (viz seriál o zpracování videa), je svou filozofií částečně podobná té první, jíž jsme se zde věnovali. Tedy Matroxu RRstudio. Na rozdíl od ní je to však vcelku žhavá novinka, disponující modernějším zázemím pro grafickou část, prezentovaným čipem Radeon. Na druhou stranu tu však není hardwarová podpora MJPEGu a tato karta byla také navrhována pro daleko výkonnější počítače. Navíc je také níže taktovaná, než její sestry, specializované pouze na zobrazování.

Systémové požadavky:
Ikona Odkaz na databáziMinimálníDoporučené
Procesor:
Pentium II 300 MHz
Pentium III 600 MHz
OS:
Windows 98(SE),Windows ME, Windows 2000
Paměť
32 MB
128 MB
Pevný disk:
2 GB
10 GB
CD-ROM
CD-ROM pro instalaci

Vše na jediné desce. Je tu integrován i stereo TV tuner. Co se konektorů týče, tak tu máme k dispozici DVI-I video výstup (v dodávce je redukce na 15pin VGA), S-video i kompozitní (Cinch) video vstupy a výstupy a také stereo vstup pro audio a audio výstup, pro připojení ke zvukové kartě. Když se podíváme na ten výčet, a vezmeme do úvahy ještě anténní vstup, vidíme, že se to všechno na jedno čelíčko karty nemůže vejít. Vstupy nám tedy pomáhá obstarat malinký breakout box a výstupy redukční svazek kabelů z firemního konektoru. Jak to vypadá, se můžete podívat na následujících obrázcích.



Přirozený formát této karty je UYVY a karta umožňuje zachytávat video z analogového zdroje v rozlišení plného PALu, tedy 720x576 při 25 snímcích. Ke kompresi se potom nabízejí formáty MPEG1 a MPEG2. A to buďto v režimu IPB nebo jen I snímků. Tady se skrývají ony vyšší nároky na výkon počítače, i když z dnešního pohledu nijak přemrštěné nejsou, pro starší sestavu by to mohl být problém.



Aplikacemi dodávanými s kartou jsou Ulead VideoStudio 4, MerlinVR a Mediator 5. Tedy odpovídající základní SW, postačující pro jednodušší práci v oblasti videoeditace, 3D a tvorby multimédií.

Video vstup a výstup má u této karty na starosti čip ATI Rage Theater, používající desetibitovou konverzi (přímý konkurent ASUS V7700 používá devítibitový převodník Philips). Svou práci zvládá tenhle brouček dobře, a v případě, že byste se obešli bez TV tuneru, najdete jej i na verzi Radeonu s přívlastkem ViVo.



Karta byla testována v jedné sestavě i s IEEE1394 řadičem (ADS Pyro-TI čip), z čehož neplynuly žádné problémy. Nejde zde o úzce specializované řešení pro práci s videem. Je to opravdové zařízení pro domácí zábavu - vše v jednom. Můžete tu nejen zachycovat analogové video, ale i sledovat/zaznamenávat televizní pořady a hrát náročné hry. Pokud vše funguje jak má, jsou podávané výkony a výsledky této karty velmi pěkné. Problém je, že stabilita není úplně dokonalá a výkon grafické části je pod Win2000 znatelně nižší než pod Win98/ME. Tady se zřejmě podepsala ta skutečnost, že karta je ještě mladá a dá se tedy očekávat, že nové ovladače přinesou zlepšení.


Recenzovaná karta byla součástí sestavy Pentium 4:
Délka záruky: 3 roky (po celou záruky servis přímo u zákazníka)
Cena bez DPH: 56610 Kč (aktuální prodejní cena bez DPH, resp. 53780,- se započítanou slevou pro školství, studenty a pod...)

K testu zapůjčila ERUDIO s.r.o.



Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.