BenQ BL2411PT: nadějný všeuměl
Pokud se dnes začnete shánět po monitoru, tak obvykle skončíte u 16:9 a 23-24". Co ovšem takový BenQ a jeho velmi nadějných 24" s 16:10 a cenovkou až nečekaně lidovou? Má šance se stát prodejním hitem tohoto roku?
Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- Identifikace panelu, OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Struktura displeje a testy barev
- Interpolace, regulace podsvícení a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Pozorovací úhly
Kvalita pozorovacích úhlů je u IPS celkem známá. V dnešním případě BenQ BL2411PT jsou pozorovací úhly trošku diskutabilní. Na jednu stranu tu je opravdu slušně malá změna jasu a barev, na stranu druhou tu je výraznější efekt IPS glow. Je to dáno spíše matnou než polomatnou povrchovou úpravou.
Rozložení kontrastu
Velké překvapení znamenalo měření kontrastu. Sice nedosahuje až tak velkých hodnot, jako VA technologie (což je logické), ale jeho rozložení je více než dobré. Pouze pravý horní roh má drobný průsvit, a tak se kontrast viditelně sníží.
Také stabilita kontrastu je více než dobrá. Rozdíl je pouze zanedbatelný a okem si jej rozhodně nevšimnete. Nemusíte tedy mít strach, že se změní kontrast se snížením jasu. To se stávalo pouze v dávných dobách.
Průběh jasu
Nyní přijde taková menší studená sprcha. Rozsah jasu je totiž malý a pro uživatele pracující za tmy to bude asi největší negativum. Možná to bude i důvod k nekoupi tohoto monitoru. Jas 81 cd/m2 je zkrátka pro noční práci moc vysoký. Za dnešních tropických dnů to vypadá jako nesmysl, ale jen počkejte na zimu.
Podsvícení
Po studené sprše přijde příjemné osvěžení. Tím je již jednou zmiňované podsvícení. Na první pohled je hned zřejmé, že podsvícení výrazně vyčnívá nad průměr. Sice je v levé části lehce intenzivnější, ale není to nic tragického. Navíc kraje nejsou prakticky vůbec tmavší, a to ani v úplném kraji, co sonda není schopná změřit (má přece jen určitou velikost).
Při převodu grafu do gamy 2,2 je zřejmé že podsvícení opravdu patří k nadprůměru. Při přímém pohledu na monitor si téměř nelze všimnout změn. Daleko více si všimnete změn v barevném podání, resp. teplotě barev.