BenQ BL2411PT: nadějný všeuměl

Pokud se dnes začnete shánět po monitoru, tak obvykle skončíte u 16:9 a 23-24". Co ovšem takový BenQ a jeho velmi nadějných 24" s 16:10 a cenovkou až nečekaně lidovou? Má šance se stát prodejním hitem tohoto roku?

Kapitoly článku:
- Design a konstrukce
- Identifikace panelu, OSD menu a ovládání
- Odezva, inputlag, hry a video
- Pozorovací úhly, jas, kontrast a podsvícení
- Struktura displeje a testy barev
- Interpolace, regulace podsvícení a spotřeba
- Celkové hodnocení a závěr
Interpolace obrazu při nižším rozlišení (1280×800)
Kvalita interpolace je dnes téměř neměřitelná. Dokonce přemýšlím o jejím vyřazení z testování. Většina monitorů totiž používá prakticky stejné filtry a díky tomu vlastně stejnou interpolaci. Jediné, co monitory odlišuje, je možnost zachovat poměr stran (to BenQ BL2411PT umí) a možnost obraz doostřit. Doostření obrazu BenQ také umí. Ve výsledku je interpolace, no průměrná a zcela adekvátní k LCD standardu.
Regulace jasu
Ať jsem se snažil sebevíc, tak žádné blikání osciloskop nezachytil. Není zde ani v řádech kHz, ani v řádech desítek či stovek kHz. Zkrátka stále "rovná čára". Regulace podsvícení je tedy zcela lineární a bez blikání. V tomto ohledu se jedná tedy o to nejlepší možné řešení.
Spotřeba
Velké překvapení. Spotřeba je totiž na takovýto monitor více než dobrá a je při maximálním jasu pouhých 22 W. Tomu také odpovídá velký světelný výkon, který po dlouhé době přesáhl hranici 2 lm/W. Jen upozorním, že v tomto výpočtu světelného výkonu je započítána i energie spotřebovaná na elektroniku a na ostatní části monitoru. Proto je světelný výkon takto malý oproti běžným svítidlům. Slouží tedy pro čisté porovnání monitorů mezi sebou.
Spotřeba při 120 cd/m2 je 13,4 W.

Dnes testovaný monitor má světelný výkon 2,039 lm/W.