reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

BenQ Joybook A52E ...levněji to nepůjde?

, , recenze
BenQ Joybook A52E ...levněji to nepůjde?
Lze pořídit nový notebook do 10 000,- Kč? Společnost BenQ se této magické hranici přiblížila svým modelem Joybook A52E. Nízká cena nového notebooku však byla vykoupena mnoha kompromisy. Notebook postavený na procesoru Intel Celeron M440 disponuje pouze 512 MB paměti a integrovaným grafickým jádrem.
BenQ Joybook A52E ...levněji to nepůjde?
Množství prodaných notebooků na světových trzích pomalu převyšuje prodeje klasických desktopových počítačů. Podle údajů DisplaySearch.com se během posledního roku prodej notebooků zvýšil cca o 40%. Na tento boom reagovalo mnoho výrobců, kteří se dříve produkci notebooků nevěnovali. Mimo hlavní pětku - HP, Dell, Acer, Lenovo a Toshiba - se na trhu objevilo i několik nových značek. Jednou z nich je i společnost BenQ, která proslula především jako výrobce levných periférií - scannerů, myší, klávesnic a LCD panelů. V Evropě je však zvuk značky BenQ poněkud pošramocen neúspěšnou německo-tchajwanskou spoluprácí BenQ-Siemens na poli mobilních telefonů.


BenQ Joybook A52E - 901

Produktové portfolio notebooků BenQ je poměrně pestré. V nabídce najdeme pět řad Joybooků, které se liší nejen po stránce hardware, výbavou, ale i zaměřením na uživatele. Musím podotknout, že rozdělení notebooků do jednotlivých řad A - P - R - S - T je poněkud chaotické. K nepřehlednosti přispívá i fakt, že v rámci jedné řady jsou namíchány notebooky různých rozměrů a specifikací.


BenQ Joybook A52E - 901

Na českém trhu jsou notebooky s logem BenQ absolutní novinkou. Tomu bohužel odpovídá poměrně chudá nabídka, která zahrnuje pouze dva modely Joybooku řady A. Jedná se o základní - vstupní řadu low endových produktů Joybook A52 a A52E. Nejzajímavější je na obou noteboocích především cena, která se pohybuje mezi 12 000 - 16 000 Kč,-. Modely Joybook A52 jsou dodávány nejen s procesory Celeron, ale i s dvoujádrovými Core Duo. Pro testy jsme vybrali nejslabší model osazený mobilním Celeronem M 440 a integrovanou grafickou kartou ATI Radeon Xpress 200M.

ModelBenQ Joybook A52E - 901-9H.09902.901
Procesor Mobile Intel Celeron M 440
Frekvence1,86 GHz (FSB 133x14)
ČipsetXpress 200M (ATI RC410M)
RAM 512 MB (DDR2-533 DDR2 SDRAM)
HarddiskHitachi Travelstar 5K160 (80 GB, 5400 RPM, SATA)
Úhlopříčka displeje 15,4" WXGA
Rozlišení displeje 1280 x 800 pixelů
Grafická karta ATI Radeon Xpress 200M (128 MB sdílené paměti)
Zvuková kartaATI IXP400
MechanikaDVD±R
Reproduktorystereo
Výstup sluchátka/microf. ano / ano
Polohovací zařízení Touchpad
PS/2 ne
USB 3x USB 2.0
Výstup na externí monitor D-Sub
S-Video výstup ( TV out)ne
Express Card / PCMCIAne / ano
Firewire (IEEE 1394) ne
Čtečka karetne
Bluetoothne
Infra portne
WiFiAtheros AR5006X Wireless Network Adapter
Modem ano
LAN Realtek RTL8139 100 Mbit
Webcamne
Speciální výbavanic
Typ baterie Li-Ion 2000 mAh
Deklarovaná výdrž baterie cca 1h 30 min
Délka x šířka x výška Š: 36,2 cm x D: 25,6 cm x V: 2-3,5 cm
Hmotnost 2,6 kg (2,3 kg bez baterie)
Operační systém Windows Vista Home Basic


SW a ostatní výbava


Nízké ceně Joybooku odpovídá i minimalistická výbava. Mimo vlastního přístroje a napájení nebyly u notebooku žádné další doplňky. Velmi stručně lze shrnout i softwarovou výbavu. Součástí operačního systému Windows Vista jsou předinstalované produkty jako Nero Express, Adobe Reader apod. Nechybí samozřejmě ani tradiční PowerDVD přehrávač společnosti CyberLink. Bezpečnost systému "zajišťuje" poněkud otravný program PC-Cillin, který v sobě kombinuje ochranu před viry, spywarem a firewall. Velmi chudá je i výbava po stránce vlastního firemního software. Ve Windows Vista Home Premium nenajdete žádný software pro správu a nastavení notebooku. Všechny funkce typu power management, správa síťových profilů apod. jsou zajištěny pouze na úrovni operačního systému. V kapitole věnované testům se bohužel ukáže, že kombinace slabšího hardware a Windows Vista nebyla právě dobrým nápadem.


Antivirový systém PC-Cilin 2007

reklama
reklama
reklama