reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Běžná základní deska Tomato PM133

21.2.2001, Štěpán Mrázek, recenze
Běžná základní deska Tomato PM133
Tomato PM133 je základní deska formátu Micro ATX vybavená čipovou sadou VIA Apollo KT133, která je v současnosti standardem pro desky s paticí Socket A. I když se deska není svým designem nikterak výrazná, přeci jen nás na první pohled zaujme nezvykle umístěná záložní baterie.
Kapitoly článku:
Tomato PM133 je základní deska formátu Micro ATX s rozměry 220 x 240 mm. Jako čipová sada je opět použita VIA Apollo KT133, která je v současnosti standardem pro desky s paticí Socket A.

Obr. 1 – základní deska Tomato PM133

Technické specifikace
    • Čipová sada VIA Apollo KT133
    • Určeno pro procesory AMD Athlon (Thunderbird) a AMD Duron
    • Dva paměťové sloty DIMM, podpora PC100/133 SDRAM paměťových modulů
    • Maximální velikost operační paměti 1 GB
    • 1x AGP a 3 x PCI slot
    • Dvoukanálový řadič IDE s podporou Ultra ATA/66
    • 1x LPT, 2x COM, 2x PS/2, 2x USB porty
    • Vývody pro další dva USB konektory
    • Integrovaný AC’97 audio kodek


Popis základní desky

První věcí, která mě zaujala okamžitě po vybalení je baterie. Ta se sice nachází na každé základní desce, ale ve všech deskách, které jsem kdy viděl je umístěna horizontálně. Baterie na desce Tomato PM133 (ostatně stejně jako na dalším modelu od tohoto výrobce) je umístěna vertikálně. Je to zcela jistě originální řešení, které v žádném případě nemá vliv na funkčnost, ale přispívá k jisté vyjímečnosti této desky (možná i k úspoře místa :-).

Obr. 2 – Detail baterie na základní desce

První věc kterou zjišťuji u této desky je, jakým způsobem se nastavuje takt procesoru. Zde je možné nastavit frekvenci systémové sběrnice pomocí 4 jumperů (výchozí nastavení je 100 MHz) nebo v BIOSu. Zde se mi nabídly hodnoty 90, 95, 100, 105, 112, 117, 120, 124 MHz. Má li výrobce snahu zpřístupnit nastavení FSB i jinak než pouze v BIOSu, pak si myslím, že mohl použít DIP a ne jumpery. Manipulace s nimi je občas docela nepohodlná a tyhle se nacházejí velice blízko paměťovým slotům.

Napájecí konektory větráků lze připojit do celkem dvou napájecích vývodů (CPU FAN a SYS FAN) přičemž jsou oba monitorované.

Rozšířit základní desku je možné, mimo grafické karty do slotu AGP 4X, o další tři PCI karty. Slot AMR či CNR byste zde hledali marně. Komunikační porty jsou zcela standardní 1x LPT, 2x COM, 2x PS/2 a 2x USB. Na desce jsou vývody pro další USB modul, který však není součástí testované desky.

Paměťové sloty jsou zde dva, které jsou připraveny pro maximálně 1 GB operační paměti typu SDRAM PC100/133.

Deska dále obsahuje (opět jako většina testovaných) integrovaný AC’97 audio kodek. Externí audio zařízení lze připojit do konektorů line-in, line-out a mic-in. Dále lze pak samozřejmě připojit i game port. Interní audio konektory jsou zde tři: CD-IN1, AUX-IN a TEL.

Na desce naleznete také konektor Wake on LAN a vývody pro připojení IrDA komunikačního zařízení. Označení desky je (včetně sériového čísla a čárového kódu) vytištěno na nálepce umístěné mezi krajními dvěma PCI sloty. Ještě bych uvítal (přímo na základní desce) tabulku s informacemi o nastavení jumperů pro FSB.

K základní desce dostanete Ultra ATA/66 kabel (zde musím příznivě hodnotit, označení který konec patří do jakého zařízení – Master, Slave a Systém .. matně si vzpomínám, že když se tyhle kabely začínaly prodávat tak takovéto značení bylo na každém z nich!), dále pak kabel pro disketovou mechaniku a instalační CD. Na tom se nacházejí všechny ovladače snad pro všechny základní desky z produkce firmy Tomato a dále software Norton Antivirus 2001, zde musím ocenit že výrobce dodává aktuelní verzi. U některých základních desek jsem se setkal s antivirovým programem ve verzi 98 o:).

Dodávaný manuál mě rozhodně o své kvalitě nepřesvědčil (i když na druhou stranu pořád lepší než jedna vytištěná stránka). Obzvláště popis věnovaný jednotlivým částem desky je shrnut osmi stranami v kapitole “6 Quick Steps” což asi nepotřebuje další komentář. Popis BIOSu je již vcelku podrobný a najdete zde i slovníček pojmů – právě tohle mě mate, dle mého názoru by byl mnohem vhodnější, podrobnější popis jednotlivých částí základní desky.
reklama