reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bezvětrákové chladiče a odhlučňovače disků - 2. část

14.12.2004, Eagle , recenze
Bezvětrákové chladiče a odhlučňovače disků - 2. část
Včera jsme se podívali na Primecooler a Zalman. Dnes jsou na řadě dva modely od Sunbeamu zaměřené na tlumení vibrací a jedno komplexní řešení německé firmy Silentmaxx. Druhý jmenovaný jako jediný chladič a odhlučňovač zvolil cestu kompletního uzavření disku do masivního kovového krytu. Má to žádaný efekt?
Kapitoly článku:
 1. Bezvětrákové chladiče a odhlučňovače disků - 2. část
 2. Silentmaxx HD-Case rev. 2
Sunbeam Hard Disk Silencer

Z dílen firmy Sunbeam pochází dva velmi podobné produkty. Protože podobnost je až na pár detailů veliká, nemá smysl se opakovat, a proto proberu oba produkty zároveň - text k jednotlivým typům je rozlišen barvou.


Model do 5.25" pozice


Prvním modelem je Sunbeam HDD Silencer - Cushion (nápis na krabici zní: Hard Disk Driver Silencer - název na webových stránkách je přitom také jiný).


HDD Silencer je jakási vana (opravdu masivní, asi jako chladič moderního procesoru) přesně padnoucí do 5.25" pozice skříně. Tato vana je tvořena spodní deskou a dvěma sloupky po stranách. Do těch jsou vždy zasunuty dvě poměrně tlusté (2 cm x 2 cm x 2cm) pevné gumy. Do těchto gum je z druhé strany zasunuta kovová ploška o délce 15 cm.


Idea je následující - pevný disk připevníte pomocí šroubků ke kovové plošce, která je sama přes gumy připojena k vaně, tj. i ke skříni. Případné vibrace tak jsou eliminovány gumou. Tím klesne hlučnost. To je samozřejmě teorie, jak to funguje v praxi, se dozvíte za chvíli.


Model do záslepky


Druhým modelem je Sunbeam PCI Hard Disk Silencer. Jak již název napovídá, jedná se o velmi podobné zařízení, pouze s tím rozdílem, že se neumisťuje do 5.25" pozice, ale namísto záslepek - na místa, kam normálně dáváte přídavné karty PCI (proto to PCI v názvu).


Jedná se o velmi podobnou vaničku, jen s tím rozdílem, že tato je o něco menší - sloupky jsou užší. Kvůli tomu jsou i gumy na ploškách tenčí, stále jsou však ze stejně tvrdého materiálu. Hlavním rozdílem proti modelu do 5.25" je záslepka (přes dva šrouby) a další šroub, kterým disk opřete o dno skříně (o tom více dále).

Idea odhlučnění je naprosto stejná.

Instalace

5.25": Instalace pevného disku do vaničky je vcelku bez problémů. V rámci balení dostanete veškeré potřebné šroubky, nemusíte tedy nic shánět. Celé zpracování vypadá v pořádku, vše pěkně sedí. Vyjma šroubků dostanete ještě čtvercové podložky, které byste měli přilepit (jedná se o samolepky) do míst, kde budou rohy pevného disku. Bohužel však testovaný Seagate Barracuda IV byl po připevnění příliš vysoko, o efektu těchto podložek je proto možné diskutovat.


Na podložky nedosedá ani Samsung SpinPoint P80


PCI: Instalace verze do PCI je jen o něco málo složitější než u verze do 5.25". Nejdříve je třeba záslepku přišroubovat k vaničce. Bohužel k tomuto účelu nedostanete žádné velké šrouby, ale klasické šroubky dodávané k většině skříní. S přihlédnutím k tomu, jakou váhu tento spoj nese, by si zasloužil být trochu silnější.


Po smontování se mi stávalo, že při letmém zavadění o celé zařízení se toto houpalo. Spoj záslepky s vaničkou je nedostatečně pevný a prohýbá se (spoj sám nepůsobí nijak masivně). Výrobce na toto myslel, protože z druhé strany vaničky je ve spodu další kus plechu, na který přišroubujete dodaný šroub s umělohmotnou hlavu - přišroubujete ho tak moc, aby se zařízení dotýkalo dna skříně a prohýbání nemohlo nastat.


Ale ouha, v mém případě délka šroubu nestačila, aby i na nejmenší zašroubování se tento dotýkal dna skříně. Chybělo asi půl centimetru až centimetr, což je opravdu hodně. Výrobce tento nápad zjevně nedotáhnul. Aby toho nebylo málo, ještě před instalací jsem musel z druhého spodního PCI slotu vyndat síťovku. Světe div se, toto nazabere jednu pozici, ale rovnou dvě. A pokud v daném místě vedete nějaké kabely (např. já tam mám kabel od větráku skříně), bude vám disk v Silenceru velmi překážet

Hodnocení

Abych pravdu řekl, od Silencerů firmy Sunbeam jsem nečekal žádné zázraky v chlazení. Taky žádné nenastaly.


5.25": Disk vaří 45 stupňů Celsia v klidu, samotný Sunbeam je studený. Gumy efektivně zabránily jakémukoliv přenosu tepla do skříně. No a protože chladič samotný žádné plochy ke chlazení nemá, je jasným důsledkem nárůst teploty oproti kolejím o tři stupně (v klidu). Jaká by byla teplota při zatížení, radši neodhaduji. Jinými slovy bez větráku tohle nemá cenu.

Podívejme se nyní na vibrace. Jak to dopadlo s nimi? Abych pravdu řekl, nic moc. Řešení s gumami možná vypadá na první pohled zajímavě, výsledek však nic úžasného. Jediné, co Silencer s hlukem disku provede, je že střední tóny seeku přemění na tóny hluboké (na dunění). Proč? Guma je příliš tvrdá. Pohmatem jsem zjistil, že namísto samotného disku se hýbe disk i s vanou a vibrace se přenáší do skříně. Sice méně než při pevném spojení kolejemi, ale přenáší. Gumy jsou příliš tvrdé a jestli vibrace vůbec tlumí, tak příliš málo. Zalman ZM-2HC2 byl v tomto ohledu nesrovnatelně lepší.

PCI: Verze do záslepky je na tom velmi podobně.


Snad jediným rozdílem je, že v oblasti PCI slotů je často docela teplo od přídavných karet. I když moje grafická karta má pasivní chlazení, vzduch trošku ohřeje. Výsledkem je, že disk v Sunbeam PCI Hard Disk Silenceru měl v klidu 46 stupňů. A co se hlučnosti týče, byla na tom tato verze prakticky stejně.

Klady:

  • Pokud nemáte rádi střední tóny a nevadí hluboké, je to ideální.
Zápory:
  • Nutnost disk chladit větrákem.
  • Tlumení vibrací není příliš účinné, disk duní.
  • PCI: Zabere dvě pozice přídavných karet.
  • PCI: Pokud šroub nedosáhne na dno skříně, celá věc se snadno hýbe, přičemž disk otřesy za chodu nesnáší.
Cena: 568 Kč včetně DPH (HDD Silencer Cushion), 500 Kč včetně DPH (PCI HD Silencer)

reklama