BitFenix Prodigy a herní sestava s Mini-ITX
31.10.2012, Jan Vítek, recenze
Poté, co společnost BitFenix představila zajímavou skříň Prodigy pro výkonné sestavy založené na základních deskách Mini-ITX, jsme se rozhodli ji pro něco podobného využít. Dnes tedy nepůjde pouze o test skříně, ale i celé sestavy s výkonným CPU a grafikou.
Kapitoly článku:
Tímto článkem tak navážeme na starší článek, kdy jsme stavěli desktopovou sestavu také založenou na základní desce Mini-ITX a procesoru Intel Sandy Bridge. Tehdy ale šlo o sestavu, která by pro hraní šla použít jen velmi těžko, protože příslušná skříň Lian Li PC-Q07 nemá místo pro velkou grafickou kartu. To BitFenix Prodigy je již stavěná jinak, takže do ní se vejde už i velmi výkonná grafika, a tou bude v našem případě GeForce GTX 670.
Základní desky formátu Mini-ITX už v době psaní předchozího zmíněného článku byly velmi rozšířené a mám na mysli především modely vybavené sockety pro běžné desktopové procesory. Dříve totiž byl formát Mini-ITX využíván především pro méně výkonné procesory firmy VIA, která je ostatně jeho autorem. Pak už jsme se mohli setkat i s jinými modely, především tedy s již umístěnými procesory Intel Atom, ale pak už nastoupily ve větším počtu desky, do jejichž socketu jsme si mohli vybrat vlastnoručně vybraný procesor.
Tato situace se s příchodem nové generace procesorů Intel Ivy Bridge mohla jenom zlepšit, protože ty v porovnání s procesory Sandy Bridge nabízí sníženou spotřebu, alespoň dle udávaných hodnot TDP (Thermal Design Power). K dispozici je tak už i nativně čtyřjádrový procesor Core i5-3570T, jehož TDP je pouze 45 W a pak několik dvoujádrových s TDP 35 W.
My jsme se ale v tomto případě nemuseli moc omezovat a mohli jsme si dovolit využít výkonnější model, a to konkrétně Core i5-3550 s TDP 77 W. Jeho spotřeba bude stejně vedle grafické karty hrát menší roli. A co tedy všechno budeme mít k dispozici?
- Počítačová skříň: BitFenix Prodigy
- Základní deska: Intel Dry Fork BLKDH77DF - Intel H77
- Procesor: Intel Core i5-3550 + chladič BOX
- Paměti: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
- Grafická karta: MSI N670 PE 2GD5/OC - GeForce GTX 670 + 2 GB GDDR5
- SSD: OCZ Vertex 4 - 128 GB
- Napájecí zdroj: Fortron AURUM 550W
Máme tu tedy sestavu, s níž bychom se nemuseli bát ani těch nejnovějších a velmi náročných her, pokud tedy zároveň nebudete chtít hrát na třech monitorech najednou a nijak se neomezovat s nastavením detailů. Na to ale už bude potřeba opravdový hi-end a ne tato ještě rozumná sestava.
V dalších kapitolách si představíme jednotlivé komponenty, přičemž pozornost budeme věnovat především počítačové skříni a instalaci komponent do ní, protože o tu nám šlo především. Následně budou provedeny teplotní i výkonnostní testy a také se podíváme na spotřebu takovéto sestavy.