BitFenix Prodigy a herní sestava s Mini-ITX

BitFenix Prodigy a herní sestava s Mini-ITX
, , recenze
Poté, co společnost BitFenix představila zajímavou skříň Prodigy pro výkonné sestavy založené na základních deskách Mini-ITX, jsme se rozhodli ji pro něco podobného využít. Dnes tedy nepůjde pouze o test skříně, ale i celé sestavy s výkonným CPU a grafikou.
K oblíbeným
reklama
Dnes jsme si vyzkoušeli, jaké to je vměstnat výkonnou sestavu do menší skříně určené pro základní desky Mini-ITX. K tomu nám posloužil středobod tohoto článku, o nějž šlo především, a sice skříň BitFenix Prodigy. Do té jsme s úspěchem nacpali sestavu založenou na čtyřjádrovém Ivy Bridge Core i5-3550, základní desce Intel a přetaktované grafické kartě NVIDIA GeForce GTX 670 od společnosti MSI.
- klikněte pro zvětšení -


Skříň BitFenix Prodigy není zase tak malá, ale to jen proto, že umožní instalaci i velmi obsáhlé sestavy. Její prostor tak můžeme využít velmi efektivně, což znamená i možnost demontovat naprosto všechny pozice určené pro mechaniku, pevné disky či SSD a že jich není vůbec málo. V případě potřeby by se tak dovnitř vešel i vodní chladič, který by se v tomto případě mohl využít spíše pro grafickou kartu než pro procesor, protože s jeho chlazení bychom neměli mít vůbec žádné problémy.

Zpracování skříně je velmi dobré a její tělo pevné, tedy s jednou velkou výjimkou. Tou jsou zaoblené plastové "nohy" skříně, jež nahoře zase fungují jako madla pro přenášení. Tyto nohy jsou velmi pružné a skříň kvůli nim nesedí stabilně, ale po osazení komponentami se ukázalo, že jsou dostatečně pevné. Těžiště počítače je navíc dole, takže moc nehrozí, že by se snadno převrátil.

Při instalaci jsme neměli problém s umístěním našich vybraných komponent. Je třeba si dát ale pozor na hloubku napájecího zdroje, jehož přepážka je tu umístěna napevno, a také na výběr procesorového chladiče. Ten má sice nad sebou více než dost prostoru, ale ne kolem sebe, což je tedy dané stísněnými podmínkami na základních deskách Mini-ITX, takže to není vina použité skříně.
Ocenění TREFA získává skříň BitFenix Prodigy za kvalitní provedení,
dobře využitý prostor a chlazení i výkonných komponent. Logo ocenění je ke stažení zde.


Nakonec byly provedeny testy výkonu, chlazení a spotřeby, v nichž se ukázalo, že dnes si i s pomocí BitFenix Prodigy a běžných komponent můžeme sestavit malý počítač, který bude mít vysoký výkon i pro moderní hry, tichý provoz a v klidovém režimu také nízkou spotřebu pohybující se pod 40 W. Tento počítač navíc nebude problém sbalit a vzít s sebou na cesty, kde nám poslouží lépe než herní notebook, a to za nižší cenu. A že nám k tomu tato skříň tak pěkně pomůže, za to si zaslouží ocenění TREFA.Plusy+ Kvalitní zpracování
+ Možnost demontovat šachty pro úložná zařízení
+ Dost místa a kvalitní chlazení i výkonné sestavy
+ Slušná cena

Minusy- Příliš "měkké" nohy skříně
- Pevná přepážka za zdrojem

Cena v době testování: cca 1 800 Kč s DPHVývoj ceny v českých e-shopech


Graf ceny produktu BitFenix Prodigy poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>
Ceny podobných produktů:


Cooler Master Elite 120 Advance
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Thermaltake Element Q, 200W
lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
Poděkování na závěr:

BitFenixu za skříň Prodigy
ALFA COMPUTER za zapůjčení zdroje Fortron AURUM 550 W a SSD OCZ Vertex 4 128 GB
AT Computers za procesor Intel Core i5-3550 a základní desku Dry Fork BLKDH77DF
MSI za grafickou kartu MSI N670 PE 2GD5/OC


----------------------------------- English translation of the conclusion -----------------------------------

In this article we've learned how to squeeze a powerful computer into a small chassis for Mini-ITX motherboards. For this purpose we chose the most important piece of hardware of this review - the BitFenix Prodigy. It was accompanied with the following components: quad-core Ivy Bridge - Core i5-3550, Intel motherboard and overclocked version of NVIDIA GeForce GTX 670 graphics card by MSI.

BitFenix Prodigy actually is not that small, but only because it allows us to install many components, especially hard drives and SSDs. It also has very effective use of space and provides detachable ODD, HDD and SSD cages, which gives us the opportunity to install even a watercooler - not for CPU, but rather for graphics card, since there should be no problem with CPU cooling.

Prodigy is very well built and its body is strong with one big exception - its plastic feet which located on the top of the case act as convenient handles. These feet are very flexible, so the case is not much stable, but after I installed all the components, it showed up that the feet are sufficiently strong. Alco, the centre of gravity lies low, so the computer will not turn over easily.

During installation I experienced no problem, but only because the components were carefully chosen. Users should note especially the depth of the power source unit, because the partition behind it cannot be removed. Next, the CPU cooler should be also well chosen, but not because there is not enough of space above the motherboard. The thing is that Mini-ITX boards in general do not provide much space around the CPU socket, which is of course not BitFenix's fault.

Finally we did quite a few tests regarding performance, cooling and power consumption of the whole computer. According to the results I can say that using common components we may easily build a small (or smallish) computer with very good performance which is also quiet and has especially in IDLE state very low power consumption under 40 W. One may easily pack such computer for lanparty or a similar event where it is going to provide much better service for only a fraction of gaming computer's price.

Because this case gives us an opportunity do to so, it deserves to be awarded with TREFA prize.


Vývoj ceny testovaného produktu:


Jak hodnotíte naši herní sestavu?
V anketě šlo hlasovat od 31.10.2012 do 1.11.2013. Počet hlasujících: 15
Výborná 67 % 67% Průměrná 33 % 33% Špatná 0 %
reklama
Nejnovější články
SK Hynix začal dodávat podniková SSD PE8000 s až 6500 MB/s a PCIe 4.0 SK Hynix začal dodávat podniková SSD PE8000 s až 6500 MB/s a PCIe 4.0
SK Hynix začal s dodávkami nových podnikových disků řady PE8000, které nabízí přenosové rychlosti ve výši až 6500 MB/s. Rovněž tu máme modely, které využívají nového formátu EDSFF 1U Long (E1.L).
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů Webkamery nejsou, Logitech slíbil zvýšení dodávek během týdnů
Mohlo by se zdát, že valná většina lidí už využívá notebooky, pro než je webkamera už dávno standardní výbava a že na trhu jsou velké zásoby mnoha modelů, které jen tak nedojdou. Nicméně webkamery nejsou a Logitech na to reaguje. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv WhatsApp bojuje proti dezinformacím o COVID-19, omezí přeposílání zpráv
Komunikátor WhatsApp chce bojovat proti šíření dezinformací, jejichž počet se významně zvýšil během nynější koronavirové pandemie. Právě o viru a nemoci koluje spousta nesmyslů a omezením sdílení zpráv by se to mělo omezit.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Intel Xe-HP spatřena v dokumentu: grafika pro nadšence a pracovní stanice Intel Xe-HP spatřena v dokumentu: grafika pro nadšence a pracovní stanice
Co se týče grafických karet Intelu, v posledních měsících se probírala především ukázka DG1, ovšem čeká se především na to, co předvedou modely DG2. Ty už můžeme označit za grafiky pro nadšence a vhodné i do pracovních stanic. Doufejme.
Včera, aktualita, Jan Vítek
EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let EHT zachytil další černou díru, tentokrát vzdálenou 5 mld. světelných let
Event Horizon Telescope nám loni přinesl historicky první snímek černé díry, respektive jejího bezprostředního okolí. Šlo o střed galaxie M87 vzdálené cca 54 milionů světelných let. Nyní se posuneme o dva řády dál. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře