reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

BitFenix Spectre Pro: slib výkonu a neotřelosti

, , recenze
BitFenix Spectre Pro: slib výkonu a neotřelosti
Společnost BitFenix se na našem serveru prezentovala především jako výrobce počítačových skříní, ovšem my se nyní podíváme na to, jaké nabízí ventilátory. Půjde o 120mm Spectre Pro a Spectre Pro LED, jež se předvedou i v testu průtoku vzduchu.
BitFenix Spectre Pro: slib výkonu a neotřelosti
Společnost BitFenix nám u prezentace ventilátorů Spectre Pro a Spectre Pro LED slibuje výjimečné vlastnosti, jako je vysoký průtok vzduchu i statický tlak, nízké vibrace, soustředěný proud vzduchu, nízkou hlučnost a dlouhou životnost. Něco z toho je pravda, něco ne a něco si nelze snadno ověřit v jednoduché recenzi, což je samozřejmě životnost a statický tlak. Ovšem právě u něj si BitFenix sám odporuje již ve specifikacích, které na rozdíl od velmi vysokého průtoku vzduchu udávají jen průměrnou hodnotu statického tlaku (ten je v porovnání s Noctua NF-F12 PWM méně než poloviční).
- klikněte pro zvětšení -


Následně jsme přikročili k subjektivnímu hodnocení výkonu, které při srovnání s již klasickým modelem Noctua NF-P12 nedopadlo dobře. Nedočkali jsme se ani silného a ani soustředěného proudu vzduchu, což následně potvrdila i měření pomocí anemometru.

Jednoznačně pozitivně tak mohu hodnotit pouze hlučnost, neboť v obou případech, tedy u Spectre Pro i Spectre Pro LED, měly motorky i ložiska tichý chod, ovšem u modelu Spectre Pro se projevily silnější vibrace než u Spectre Pro LED. Jak již bylo ale řečeno, zde bude záležet na zpracování konkrétního kusu, respektive vyvážení rotoru.

Poslední věcí, nad níž se můžeme pozastavit, je cena. Ta tyto ventilátory řadí mezi dražší modely, kde se už v případě modelu s modrým či červeným LED podsvícením pohybuje také Noctua NF-P12 nebo nová NF-F12. A ty dle mého názoru nabízí za svou cenu daleko víc.


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu BitFenix Spectre PRO, 120mm, BFF-SPRO-12025KK-RP poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>


Graf ceny produktu BitFenix Spectre PRO Blue LED, 120mm, BFF-LPRO-12025B-RP poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>


Za zapůjčení ventilátorů řady Spectre Pro děkujeme BitFenixu
Za poskytnutí digitálního anemometru HH-31A děkujeme firmě OMEGA
------------------------------ English translation of the conclusion ------------------------------

BitFenix company present their Spectre Pro and Spectre Pro LED as high-performance and heavy-duty fans which should provide high air throughput as well as high pressure, low vibrations, focused airflow, low noise and long life. Some of these assumptions are true, some are not true and some cannot be verified in a simple review, which is of course the long life and high static pressure. However, BitFenix offers us some specs and according to them we should get very strong airflow, yet only average static pressure (not even half of Noctua NF-F12 PWM) and that is quite baffling.

The next step was to test air throughput which was at first compared subjectively using the classic Noctua NF-P12 fan. My impressions of Spectre Pro were not good, since both fans were clearly less powerful than the Noctua, even though they shoud be comparable according the their specs. Moreover, I could not even think about describing the airflow as focused. My own findings were subsequently confirmed using our test chamber and anemometer.

What should deserve positive evaluation, is noise. Both fans' motors and bearings ran smoothly and quietly, but the basic Spectre Pro produced significantly stronger vibrations than Spectre Pro LED. Still, it depends on each particular fan and how well ballanced its rotor with blades is.

The last aspect is price. Both tested fans are rather expensive ones, especially the Spectre Pro LED that cost about the same as Noctua NF-P12 or the new NF-F12. And these, according to my opinion, offer much more.
reklama
reklama
reklama