Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Boj o PCIe: Radeon X850XT PE vs. GeForce 6800 Ultra

28.1.2005, Zdeněk Kabát, recenze
Boj o PCIe: Radeon X850XT PE vs. GeForce 6800 Ultra
Od ATi Technologies nám v lednu přišel nejsilnější zástupce portfolia této kanadské společnosti, Radeon X850 XT PE. Tato bestie je první dvouslotovou grafickou kartou ATi a je určena pro novou sběrnici PCI Express. Neváhali jsme a postavili proti nejsilnějšímu Radeonu kartu GeForce 6800 Ultra. Jak souboj dopadl?
Přetaktování a hluk

Samozřejmě jsem vyzkoušel testované grafické karty také přetaktovat, ale vzhledem k tomu, že se jedná o samply hi-endových modelů obou grafických gigantů, příliš jsem nepochodil. GeForce 6800 Ultra se mi kupříkladu nepodařilo přetaktovat vůbec, protože v jeden okamžik spadla frekvence na původní hodnotu a poté se mi ji již nepodařilo zvýšit vůbec.

To Radeon X850XT PE dopadl lépe a po několika pokusech jsem shledal za nejvyšší stabilní frekvence 580/600MHz, což je nárůst o +40/+10MHz. Výsledky takto přetaktované karty jsem neměřil, ale pro zajímavost uvedu, že takto dosáhla 6205 bodů v 3DMarku05. Druhou věcí ale je, že grafický čip opravdu hodně topil. Při frekvenci 580MHz a po dlouhé zátěži jsem si v RivaTuneru všiml teploty přes 90 °C, což je již na pováženou.


Obr. 17 - Vzájemné srovnání obou grafických karet
Klikněte pro zvětšení

Kdybych se měl vyjádřit k hluku, je na tom asi tak, jak byste mohli u špičky ve svém segmentu očekávat. Obě karty jsou slušné vysavače a jediné štěstí je to, že mohou být otáčky větráku u obou karet regulovány přes ovladače. Přesto bych řekl, že nVidia byla o něco hlučnější než ATi.

Závěr

V recenzi jsme viděli dvě nejvýkonnější grafické karty na současném trhu a musím říct, že bylo potěšením je testovat. Obě grafiky jsou určeny pro PCI Express a obsahují masivní dvouslotové chlazení, které není zrovna nejtišší. Přetaktování se ani u jedné z karet zrovna nedočkáte, o příslušenství nemohu mluvit, protože jsem testoval referenční karty přímo od výrobců.

Výkon obou grafických karet je drtivý a dalo by se říci, že vyrovnaný. Kromě Far Cry a Doomu 3 na nejnáročnější nastavení jsou všechny hry v libovolném rozlišení skvěle hratelné. V rozhraní Direct3D je králem ATi, jehož výsledky v Half-Life 2 a Far Cry jsou vynikající a o několik procent převyšují nVidii. GeForce 6800 Ultra naopak dominuje v OpenGL a samozřejmě Doom 3 je její parketou.


Obr. 18 - Grafické logo Radeonu X850

Je těžké, vybrat z této dvojice vítěze, ovšem nakonec bych se přeci jen přiklonil k ATi. Tato červená grafická karta Radeon X850XT Platinum Edition je o něco menší, o něco tišší a celkově o něco výkonnější, ačkoliv rozdíly nejsou nijak velké. Důležitější ale je to, že se u nás na rozdíl od GeForce 6800 Ultra prodává! Její cena se pohybuje kolem 18 tisíc Kč (např. HIS), což je sice opravdu hodně, ale odpovídá to zaměření karty na "enthusiastic" segment.

Otázka pro čtenáře! Závěrem bych byl rád, kdybyste se v diskusi pod článkem vyjádřili k používání nového typu grafů - zda-li se Vám líbí, jsou-li přehledné, máme-li je nadále používat nebo je např. kombinovat s klasickými sloupcovými grafy apod.Za zapůjčení grafické karty Radeon X850XT PE děkujeme společnosti ATi Technologies
Za zapůjčení grafické karty GeForce 6800 Ultra děkujeme společnosti nVidia Corp.
Doporučujeme náš velký přehled desktopových grafických čipů.