reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Boj o PCIe: Radeon X850XT PE vs. GeForce 6800 Ultra

, , recenze
Boj o PCIe: Radeon X850XT PE vs. GeForce 6800 Ultra
Od ATi Technologies nám v lednu přišel nejsilnější zástupce portfolia této kanadské společnosti, Radeon X850 XT PE. Tato bestie je první dvouslotovou grafickou kartou ATi a je určena pro novou sběrnici PCI Express. Neváhali jsme a postavili proti nejsilnějšímu Radeonu kartu GeForce 6800 Ultra. Jak souboj dopadl?
Boj o PCIe: Radeon X850XT PE vs. GeForce 6800 Ultra
nVidia GeForce 6800 Ultra PCIe

Stejně jako grafickou kartu ATi, také nVidii jsme získali přímo od zastoupení společnosti pro střední a východní Evropu (tímto děkuji Jensu Neuschäferovi). Rád bych řekl, čím se referenční vzorek liší od prodejních, problém je ovšem v tom, že u nás žádný prodejní kus není k dostání. Tak se pojďme na kartu podívat.


Obr. 12 - nVidia GeForce 6800 Ultra
Klikněte pro zvětšení

Referenční GeForce 6800 Ultra je postavená na tradičním zeleném PCB, které je ovšem téměř úplně schováno za obrovským chladičem. Karta je samozřejmě dvouslotová a kromě masivního chlazení GPU a pamětí obsahuje ještě malý radiátor na napájecích MOSFETech. VIVO čip byste na přední straně hledali marně, zato se pod chladičem skrývá čip Silicon Image se sekundárním DVI transmitérem.


Obr. 13 - Detail napájení
Klikněte pro zvětšení

Napájení je nakumulováno na pravé části karty, obsahuje několik kondenzátorů, ale hlavně 6-pinový PCI Express konektor. Pokud byste zatím neměli zdroj podle specifikace ATX12V v2.0, tak redukce, dodávaná většinou s grafickou kartou, spolkne hned dva 4-pinové Molexy. Dále na přední straně můžete najít konektor pro zapojení SLI.


Obr. 14 - Zadní strana grafické karty nVidia
Klikněte pro zvětšení

Zadní strana karty neobsahuje nic výjimečného, snad jen kovovou destičku k ukotvení chladiče. Celý chladicí blok je upevněn dvanácti šroubky, takže bude alespoň pevný.


Obr. 15 - Měděný základ chladiče
Klikněte pro zvětšení

Masivní chladič se skládá z několika úrovní. Na samotné jádro přiléhá jemně žebrovaný měděný heatsink, na pamětech je pak usazeno heatpipe chlazení ve tvaru písmene L. to vše je schováno pod plastovým krytem s centrifugálním větrákem, který ale na rozdíl od Radeonu X850XT nevyfukuje horký vzduch ven, ale zpět do skříně. To je možná trochu nepraktické.

Paměti jsou podobně jako u Radeonu od Samsungu (K4J55323QF-GC16) a jejich 1,6ns latence dovoluje teoreticky nominální frekvenci až 625MHz. Čipy jsou uspořádány do půlkruhu (aby byly všechny stejně daleko od GPU) a jejich celková kapacita je 256MB. Chlazení je zprostředkováno pomocí teplovodivé pasty a již zmíněného heatpipe "elka".


Obr. 16 - Čelní pohled na konektory karty
Klikněte pro zvětšení

Také GeForce 6800 Ultra obsahuje dva DVI výstupy, což se již dá u karty tohoto segmentu očekávat. Druhý výstup je zprostředkován externím transmitérem a je samozřejmě možné použít redukci na VGA. Záslepka do PCI slotů je dvojitá a neobsahuje otvory jako Radeon, protože nejsou nutné.
reklama
reklama
reklama