www.svethardware.cz
>
>
>
>

Chieftec Scorpion 3: prosklený middletower

Chieftec Scorpion 3: prosklený middletower
, , recenze
K posouzení nám dorazila počítačová skříň Chieftec Scorpion 3, čili již třetí model své řady, kterou můžeme brát za čistě herní, čemuž také odpovídá její výbava. Nemůže pochopitelně chybět sklo a ani barevné LED, ale co takový dálkový ovladač?
K oblíbeným
reklama

Instalace komponent


Nejdříve přichází na řadu testovací konfigurace, jež je založena na procesoru Intel Core i7-4770K, který zde poslouží pouze jako malé topítko, stejně jako grafická karta s TDP 250 W, které dnes odpovídá těm nejvýkonnějším modelům grafických karet. Jde o poněkud starší sestavu, ale jejím jediným účelem je zde jen tvořit teplo, přičemž formáty komponent odpovídají tomu, co si do skříní instalujeme dnes. 

Testovací konfigurace:
  • Základní deska: Gigabyte Z97X-Gaming 3 (Intel Z97)
  • Procesor: Intel Core i7-4770K - 84W TDP
  • Chladič: Noctua NH-U12A
  • Operační paměť: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
  • Grafická karta: Gigabyte GeForce GTX 980 Ti - 250W TDP
  • SSD: Toshiba TR200 240 GB
  • Zdroj: Corsair HX620W
Instalace komponent byla složitější především s ohledem na kabeláž, kterou výrobce moc neřeší, a tak je občas složité se s kabelem vměstnat tam, kde už fůra kabelů je a k tomu ještě modul pro řízení ventilátorů a jejich podsvícení. 
 
- klikněte pro zvětšení -
 
Pro ATX komponenty je tu místa akorát, což platilo i pro náš procesorový chladič, který se na šířku skříně vešel jen s minimální rezervou. Na druhou stranu díky tomu všemu nebyl žádný problém s tím, aby veškeré kabely pohodlně dosáhly na své cílové konektory a pokud jde o neuspořádanou změť na pravé straně skříně, v jejím případě má cenu se stejně zajímat především o to, abychom mohli nasunout pravou bočnici a abychom nic nepoškodili. O průtok vzduchu tímto prostorem se starat nemusíme a pokud si někdo bude chtít opravdu vyhrát, pak by měl uvažovat především o přesunutí ventilátorového modulu někam jinam (nejlépe asi nahoru), kde nebude tolik vadit. 
 
- klikněte pro zvětšení -
 
 

Chlazení skříně

 
My se ještě podíváme na fotografii zapnuté skříně, kde se ukazují všechny 4 podsvícené ventilátory - tři přední a jeden zadní. Všechny napájí i řídí výše ukázaný modul na pravé straně skříně a kromě nich můžeme využít ještě dvě 120mm pozice ve vrchní části. 
 
 
Zde bohužel nad praktičností vyhrává snaha vytvořit líbivý design, což se týká právě předních ventilátorů. Ty jsou sice umístěny ve velice dobře zpracovaných a vzdušných pozicích, ale co na tom, když před ně pak přidáme sklo a vzduch je necháme tahat přes úzké průduchy v bocích předního panelu? Efektivita chlazení jde přirozeně prudce dolů a paradoxně daleko lepší přístup čerstvého vzduchu zde zajistí horní panel, takže je jen dobře, že ten je vybaven prachovým filtrem.
 
 

Teplotní testy


Jako zátěžové testy se tu uplatní aplikace 3DMark Vantage, Prime95 a h2benchw, a to vše při teplotě okolního vzduchu kolem 24 °C. Tato skříň má celkově více než dost ventilátorových pozic, přičemž na výchozí sestavu bude jistě stačit i základní výbava, ostatně ta čítá celkem tři 120mm ventilátory tlačící do skříně čerstvý vzduch a jeden, který jej vyfukuje.
 
Nejdříve byl ale využit namísto třech předních jen jeden zadní Noctua NF-F12 s výchozími otáčkami, aby se poté mohl ukázat rozdíl. 

Zadní 120mm ventilátor
CPU
37 °C
67 °C
Chipset
45 °C
63 °C
GPU
55 °C
85 °C
 
Jeden zadní ventilátor grafické kartě stačil na to, aby ve 2D režimu mohla fungovat bez zapnutých ventilátorů, ovšem v zátěži byla teplota přesto vyšší, než by mohla být s využitím lepšího přísunu čerstvého vzduchu a odnesl to i procesor. 
 
Zadní + 3x přední 120mm ventilátor
CPU
35 °C
64 °C
Chipset
42 °C
59 °C
GPU
51 °C
82 °C
 
Zapnutím předních ventilátorů se teploty komponent dle očekávání snížily, ale hlučnost stoupla rovněž. Lepších výsledků se ale dalo dosáhnout sejmutím předního panelu, díky čemuž mohly ventilátory nerušeně nasávat čerstvý vzduch do skříně a teploty dále klesly o 2 až 3 °C. 
 
Co se týče nastavení otáček, pak zde Chieftec myslel především na to, aby provoz nebyl ve výsledku moc hlučný. Ani na nejvyšší otáčky se tak ventilátory nerozběhnout odhadem o moc výš než 1000 RPM a na nejnižší otáčky to bude kolem 700 RPM.  

reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě GeForce RTX 3080 Ti jsou za rohem, už se rozesílají po světě
Grafické karty NVIDIA GeForce RTX 3080 Ti jsme očekávali už mnohem dříve, ale plány se několikrát změnily. Nyní je ale zřejmé, že tyto nové karty už budou brzy vypuštěny na trh. A pak je tu ještě něco. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují Autonomní roboti Camello doručují potraviny a sami se dezinfikují
Došlo vám doma mléko nebo vejce? Pokud byste bydleli v Singapuru, mohli byste si objednat jejich doručení pomocí autonomního robota Camello. V současné době jsou testováni dva roboti, kteří navíc zvládnou dezinfekci pomocí UV záření.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model Nový hráč na trhu s webkamerami. Výrobce příslušenství Anker uvedl první model
Společnost Anker, která se dosud zabývala hlavně mobilním příslušenstvím nebo produkty chytré domácnosti, oznámila svou první webkameru PowerConf C300. Prodávána bude pod novou značkou AnkerWork.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy Diablo 2 Resurrected podporuje původní mody: lze odemknout všechny postavy
Alpha verze dlouho očekávané hry Diablo 2 Resurrected se už dostala mezi hráče. Poněvadž je postavena na enginu původní hry, fungují i stejné mody. Navzdory omezením ze strany Blizzardu tak lze hrát za všechny postavy.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy Intelu unikla roadmap o Alder Lake-S, mohou přijít velice brzy
Známý leaker @9550pro nasdílel fotografii ukazující promítanou procesorovou roadmap Intelu z jisté prezentace, která se týká jednak procesorů Alder Lake-S, ale také platfomy Eagle Stream se serverovými Sapphire Rapids. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře