Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chieftronic M2: prostorná herní kostka s dálkovým ovladačem

21.1.2022, Jan Vítek, recenze
Chieftronic M2: prostorná herní kostka s dálkovým ovladačem
Chieftec Chieftronic M2 (GM-02B-OP) k nám přišel v podobě herní kostky, čili herní skříně ve tvaru pravidelnějšího kvádru spíše než úzké věže. Určena je tak pro menší desky formátu Micro ATX či Mini ITX a navazuje na původní model M1.

Instalace komponent


Nejdříve přichází na řadu testovací konfigurace, která je založena na základní desce formátu Mini ITX. Ta slouží spíše pro ukázku toho, jak vypadá nainstalovaný počítač a také jako generátor tepla pro vyzkoušení chladicího účinku ventilátorů, přičemž toto teplo zde bude generovat především grafická karta založená na čipu GeForce GTX 980 Ti z generace Maxwell. Ta dávno není takové dělo, jako byla dřív (i když co by i za ni mnozí dnes dali), ale především je to grafika s výchozím TBP 250 W. 

Testovací konfigurace:
  • Základní deska: Gigabyte B550I AORUS PRO AX
  • Procesor: AMD Ryzen 5 3600X
  • Chladič: Noctua NH-U12S
  • Operační paměť: Gigabyte Aorus 2x 8GB DDR4-3200
  • Grafická karta: Gigabyte GeForce GTX 980 Ti Gaming G1
  • SSD: Kingston KC2000 500 GB, Kingston DC 450R 960 GB
  • Zdroj: Chieftronic GPX-750FC 750 W
 

Instalace malé základní desky do takovéto skříně nepředstavuje problém, snad jen přístup k jejímu zajištění pomocí šroubků není zrovna ideální, jakož i všechno to, na co potřebujeme mít výhled ideálně přímo seshora. I pro vysoký procesorový chladič je tu ale místa více než dost, ostatně do výšky 200 mm se vejde v podstatě cokoliv. A zde je samozřejmě vřele doporučeno instalovat už desku s procesorem i chladičem, respektive se vším, co na ni už předem instalovat lze, čili i SSD a paměti. 
 
 

- klikněte pro zvětšení - 
 
Pro grafickou kartu je tu místa více než dost a ta si především bude moci užívat přísunu čerstvého vzduchu od předních ventilátorů. Obtížnější ale už pak bude dostat se k pojistce na slotu PCIe, tedy v případě instalace Micro ATX desky, která bude v takovém případě možná dosažitelná nejlépe z opačné pravé strany. 

Zajištění karet jednou společnou západkou funguje dobře, čili ta nám v instalaci či vyjmutí karty nijak nepřekáží a sama dokáže karty pevně přidržet. V případě těžkých grafik lze obvykle doporučit spíše šroubky, ale zde má západka na své spodní straně malé kolíky, které záslepky pevně zajistí, takže pokud západka zůstane na místě, karty se nemohou uvolnit. 
 

- klikněte pro zvětšení - 
 
Jako obvykle ale mohou být ve skříni tohoto typu největší starosti se zdrojem. Zde jde především o přístup k jeho konektorům, které zablokují už zapojené kabely skřípnuté mezi zdroj a diskovou šachtu. Je tak třeba myslet dopředu a už si do modulárního zdroje napojit ty kabely, které budeme potřebovat. 
 
Uživatelé by také mohli trochu tápat nad tím, jak mají do malé 2,5" šachty nainstalovat SSD či HDD, neboť tu není žádný manuál, který by vysvětlil, že k tomu jsou určeny dodávané gumové podložky, které je třeba našroubovat z boků do úložného zařízení a to už pak jen stačí nasunout do šachty. Pro pevné disky jsou už připraveny klasické plastové šuplíky, do nichž se jen nacvaknou. 
 
 

Chlazení skříně


Základní možnosti chlazení této skříně by měly pro běžnou sestavu naprosto stačit, neboť tu máme tři 120mm ventilátory, z nichž jeden může odvádět vzduch přímo od procesoru a dva přední zase přivádět čerstvý vzduch do skříně. Zvláště ten horní pak fouká přímo na procesorový chladič a grafickou kartu zároveň. 
 
Teplý vzduch pak může proudit ven samovolně skrz vrchní panel anebo zadní průduchy, přičemž dvě 120mm vrchní pozice můžeme využít spíše pro případný radiátor vodního chlazení. A pak už nezbývá než experimentovat, zda jej nakonec nebude lepší dát dopředu a také zda jej nastavit tak, aby vzduch do skříně nasával, nebo naopak vyháněl ven. To závisí na prioritách uživatele, čili zda potřebuje chladit hlavně procesor, nebo grafiku a také samozřejmě na tom, jaké komponenty si zvolit a zda bude vodní chladič vůbec na procesoru, na grafice či snad půjde o jeden okruh pro obě hlavní komponenty.
 
 

Teplotní testy


Jako zátěžové testy se tu uplatní aplikace 3DMark, Prime95 a PCMark08. Teploty bude odečítat Ryzen Master a RivaTuner, a to vše při teplotě okolního vzduchu 22,5 °C. Tato skříň má tedy vlastní tři 120mm ventilátory napojené na centrální hub. Otáčky tak nezjistíme, ale nastaveny byly takové, aby ventilátory příliš nehučely, což obvykle znamená maximálně kolem 1100 RPM, ale zde jen subjektivně dle poslechu.

Zde jsou výsledky teplot ostatních komponent v tabulkách:

Zadní 120mm ventilátor
 
Klid
Zátěž
CPU
45 °C
78 °C
Chipset
48 °C
63 °C
GPU
60 °C
83 °C

K výsledkům lze říci jen to, že zapnutím dvou předních ventilátorů se vzduch ve skříni mnohem lépe rozhýbal, což bylo znát na teplotách. S hlučností se to pak má tak, že dva ventilátory navíc jsou poznat, ale zároveň je pak možné ubrat na otáčkách grafické karty, což se také projeví. 

Zadní +2x přední 120mm ventilátor
 
Klid
Zátěž
CPU
42 °C
74 °C
Chipset
45 °C
58 °C
GPU
56 °C
77 °C