Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Choiix Power Fort 5600 mAh: energie do kapsy

23.4.2012, Milan Šurkala, recenze
Choiix Power Fort 5600 mAh: energie do kapsy
Choiix přišel na trh s dalším cestovním dobíjecím adaptérem Power Fort a ani tento neunikl naší pozornosti. Pojďme se podívat, co vše dokáže nová verze s kapacitou 5600 mAh. Ta je dvojnásobkem proti verzi testované v létě.
Kapitoly článku:

Testy


Adaptér Choiix Power Fort 5600 mAh je třeba nejprve nabít (naformátovat), což podle výrobce trvá přes 8 hodin. Další nabíjecí cykly by měly být zhruba kolem 6 až 8 hodin, což potvrdila i naše měření. V testu byl Power Fort za 7 hodin na minutu přesně nabitý a připravený k práci. Indikátor nabíjení je hodně "veselý". Při nabíjení blikaly LED diody na fotoaparátu, nicméně míru nabití podle nich téměř nepoznáte. Problém je v tom, že už po zhruba necelé čtvrt hodině bliká třetí dioda nabíjení. Čtvrtá začne blikat až po nějakých 3 hodinách a pokud v takovém případě zrušíte nabíjení, nelze jej spustit znovu, dokud neklesne indikátor nabití na tři diody nebo méně.

Při nabití všechny diody zhasnou. Pokud chcete zjistit stav nabití, stačí stisknout tlačítko na adaptéru, což také spustí nabíjení USB zařízení, je-li připojeno. Pokud jen připojíte přístroj, který chcete nabít, nic se totiž nestane. Až poté, co stisknete toto tlačítko, se spustí vybíjení adaptéru a nabíjení přístroje.

Jednoduchým výpočtem zjistíme, že adaptér by měl nabídnout 3,7 V × 5600 mAh, to jest zhruba 20,7 Wh. K testu jsem použil digitální fotoaparát Samsung ST550 s baterií 3,7 V 720 mAh, tj. zhruba 2,7 Wh. Power Fort 5600 mAh by tedy měl vydržet nabít tento fotoaparát 7,8krát. Praxe není až tak růžová, zvládl jej nabít jen 4,2krát. Adaptér tedy nabídne v praxi zhruba 11,2 Wh.

Druhým testovaným zařízením byla navigace Garmin Nüvi 250, která disponuje 3,7V 1250mAh Li-Pol baterií (tzn. 4,6 Wh). Nabíjecí adaptér zvládl nabít tuto navigaci a ještě ji držet v aktivním režimu dohromady 25 hodin. Nabitá baterie navigace vydržela ještě něco kolem 4 hodin, takže Power Fort ji celkově držel při životě po dobu téměř 30 hodin. Pokud by byla nabitá, vydržela by ještě o 4 hodiny déle.


Nabíjený produkt
Napětí
Kapacita
Celková energie
Výdrž
Fotoaparát Samsung ST550
3,7 V
720 mAh
2,7 Wh
4,2 nabití
Navigace Garmin Nüvi 250
3,7 V
1250 mAh
4,6 Wh
29-30 hodin


Např. u zmíněného fotoaparátu zvládnu na jedno nabití pořídit v průměru kolem 210 snímků. Jednou nabitý Power Fort 5600 mAh tedy zvládne dodat fotoaparátu energii na pořízení cca 880 fotografií plus oněch 210 fotografií, na které si můžete nabít fotoaparát už doma. To rozhodně není špatné číslo.


Závěr


Choiix Power Fort se ve verzi s nejvyšší kapacitou 5600 mAh ukázal být zajímavou zásobárnou elektrické energie pro mnoho různých zařízení, které mohou být nabíjeny přes USB port. V balení dostanete mini USB a micro USB kabel, takže nebude problém s nabíjením mnoha standardních zařízení. U těch nestandardních budete muset pochopitelně použít kabely pro dané zařízení.

Ačkoli výrobce uvádí, že by přístroj měl zvládnout dodat lehce přes 20 Wh energie, v praxi jsme naměřili jen lehce přes 11 Wh. Skutečnou výdrž si tak můžete docela snadno spočítat podle specifikací baterie vašeho zařízení. Např. u smartphonů se dá předpokládat možnost nabití 2-3krát.
 

Slušná kapacita
Dostupnost na našem trhu
Malé rozměry
Ikona Odkaz na databázi
Podpora až 2,1A výstupu
Ikona Odkaz na databázi
Doporučená koncová cena: 55 EUR


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.