CM MasterCase H500M: sklo, kam se podíváš

CM MasterCase H500M: sklo, kam se podíváš
, , recenze
Cooler Master MasterCase H500M značí návrat velkých ventilátorů, které bývaly populární před řadou let. Vypadá to, že nastal opět jejich čas díky rozmachu RGB LED. Vedle toho nám tato velká skříň nabídne i řádnou porci skla.
K oblíbeným
reklama

Vnitřek skříně Cooler Master MasterCase H500M

 
Do skříně H500M se dostaneme snadno a rychle, pokud máme v ruce něco, čím pootočíme šroubkem se závlačkou. Pak stačí bočnici jen vyklopit a vyndat. Objeví se interiér skříně, který moc neodpovídá tomu, co vídáme uvnitř jiných skříní MasterCase či MasterBox. Mluvím o přední části skříně, kde jsou třeba v případě MasterCase MC600P ližiny pro montáž diskových pozic. Namísto nich je zde jeden kolmo umístěný panel, který má v sobě dlouhé otvory, v nichž sedí packa, která má za úkol podpořit grafickou kartu, aby se o to nemusel starat pouze slot v základní desce.
 

- klikněte pro zvětšení - 

 
Celou spodní částí prochází plastový tunel zakrývající pozici napájecího zdroje, ale i pevných disků. Z diskových pozic tak jsou vidět pouze 2,5", jež najdeme ve zmíněném panelu nad podpůrnou packou grafické karty. Odhalit je můžeme snadno díky čtveřicím otvorů pro přišroubování SSD či disků. Další dvě 2,5" pozice jsou na opačné straně traye základní desky, kde máme také dvě čtveřice takových otvorů, to samé platí o plastovém tunelu (hned nad pozicí napájecího zdroje).
 
V přední části tunelu to vypadá na další takovou pozici vystouplou nad okolní povrch, ale to je ve skutečnosti montážní pozice pro vodní pumpy či rezervoáry s pumpami. Podpora vodního chlazení se tak zde neomezuje pouze na pozice pro radiátory. 
 

- klikněte pro zvětšení - 

 
Z pravé strany narazíme na tři přídavné panely, které mají za úkol jediné - bránit ve výhledu na hardware a kabeláž. Ta se před lety začala svádět do prostoru mezi trayem a pravou bočnicí, aby nepřekážela a nebyla vidět. Jenomže když má skříň prosklenou i pravou bočnici, kabeláž tím neschováme, a tak jsou zapotřebí další panely. Nicméně i tak nelze schovat veškeré kabely, a to zde především ty pro přídavné napájení základní desky, které je umístěno až nahoře. 
 
Tyto panely tak u této skříně už mají své opodstatnění, ale pokud se budete chtít ve své sestavě častěji hrabat a upravovat ji, jde především o překážku, kterou vždy budete muset překonat. Představte si jen tak jednoduchý úkol, jako je vypojit či zapojit pevný disk. V běžné skříni stačí sundat bočnice a pak se jen postarat o kabely disku a ten pak vysunout v jeho šuplíku. Zde ještě musíme navíc odšroubovat část tunelu zleva a zprava zase odšroubovat celý panel, který z této strany kryje přední část interiéru. MasterCase H500M je tak spíše pro ty, kteří si chtějí svou sestavu vyšperkovat a pak už na ni sáhnout leda tak prachovkou. A tu budou potřebovat velice často. 
 

- klikněte pro zvětšení - 

 
Přední ventilátory vypadají jako nedílná součást této skříně, ale v podstatě sedí jen na třech 140mm pozicích, takže jejich lopatky jsou z podstatné části zakryty. I tak se Cooler Master ale snažil, aby byl průchod vzduchu co nejsnazší, což znamená, že tu není žádný klasický rošt. Škoda, že to někoho nenapadlo i při ztvárnění vrchních ventilátorových pozic. Uvidíme, jaký hluk budou dělat při svých otáčkách 800 RPM, ale očekávat můžeme spíše hluboké hučení, které nebude moc vadit. 
 
 
Pod pokličku všemožných panelů se podíváme v další kapitole a zatím se zaměříme na to, jaké příslušenství k ní dostaneme. 
 
 

Příslušenství

 
Už bylo řečeno, že přední perforovaný panel můžeme nahradit skleněným, který je první a největší částí příslušenství, na kterou narazíme.
 
 
Další věci jsou ukryty v malé černé krabičce a jde o nezbytné šroubky, distanční sloupky a podobně, pak tu jsou stahovací pásky pro kabeláž, redukce pro napájení ventilátorů ze zdroje i propojení jejich RGB systému s deskou, malý hadřík a samozřejmě i manuál. Ten nemusí být vícejazyčný, neboť vše potřebné vysvětluje pomocí ilustrací.  
reklama
Nejnovější články
Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz Radeony RX 5700 mohou jít s úpravou registrů nad 2,2 GHz
Grafické karty Radeon budou asi mnohem oblíbenějším cílem overclockerů z řad běžných uživatelů než procesory Ryzen 3000, protože to vypadá, že s úpravou registrů lze získat nezanedbatelný frekvenční nárůst.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU? AMD vs. NVIDIA: jak zub času ovlivňuje výkon GPU?
Pokud by si někdo myslel, že se starým křemíkovým hardwarem je to podobné jako se starým spalovacím motorem, může být vcelku v klidu. Starý křemíkový čip časem nezíská horší výkon, ale o tom však nerozhoduje sám.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS NVIDIA se chlubí 50 % výkonu navíc v Monster Hunter: World díky DLSS
NVIDIA se s námi podělila o benchmark, který ukazuje na výkon jejích GeForce RTX ve hře Monster Hunter: World. Ten má být díky Deep Learning Super Sampling (DLSS) o polovinu vyšší, což se v takové náročné hře bude hodit.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB? Ryzen 9 3900X: stačí na něj originální chladič Wraith Prism RGB?
Dvanáctijádrový procesor Ryzen 9 3900X je pochopitelně aktuálně ve středu zájmu, a to i z hlediska spotřeby a chlazení. Na spotřebu a schopnost levnějších desek jej napájet jsme se už podívali a nyní je tu chlazení. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One Severní Karolína zvažuje vysokorychlostní dráhu od Virgin Hyperloop One
Projekt Hyperloop byl navržený podnikatelem a vizionářem Elonem Muskem. Jeho realizace se ujaly soukromé společnosti, jednou z nich je Virgin Hyperloop One. Ta by mohla vybudovat vysokorychlostní trať i v Severní Karolíně. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková