CM MasterCase H500M: sklo, kam se podíváš

CM MasterCase H500M: sklo, kam se podíváš
, , recenze
Cooler Master MasterCase H500M značí návrat velkých ventilátorů, které bývaly populární před řadou let. Vypadá to, že nastal opět jejich čas díky rozmachu RGB LED. Vedle toho nám tato velká skříň nabídne i řádnou porci skla.
K oblíbeným
reklama

Vnitřek skříně Cooler Master MasterCase H500M

 
Do skříně H500M se dostaneme snadno a rychle, pokud máme v ruce něco, čím pootočíme šroubkem se závlačkou. Pak stačí bočnici jen vyklopit a vyndat. Objeví se interiér skříně, který moc neodpovídá tomu, co vídáme uvnitř jiných skříní MasterCase či MasterBox. Mluvím o přední části skříně, kde jsou třeba v případě MasterCase MC600P ližiny pro montáž diskových pozic. Namísto nich je zde jeden kolmo umístěný panel, který má v sobě dlouhé otvory, v nichž sedí packa, která má za úkol podpořit grafickou kartu, aby se o to nemusel starat pouze slot v základní desce.
 

- klikněte pro zvětšení - 

 
Celou spodní částí prochází plastový tunel zakrývající pozici napájecího zdroje, ale i pevných disků. Z diskových pozic tak jsou vidět pouze 2,5", jež najdeme ve zmíněném panelu nad podpůrnou packou grafické karty. Odhalit je můžeme snadno díky čtveřicím otvorů pro přišroubování SSD či disků. Další dvě 2,5" pozice jsou na opačné straně traye základní desky, kde máme také dvě čtveřice takových otvorů, to samé platí o plastovém tunelu (hned nad pozicí napájecího zdroje).
 
V přední části tunelu to vypadá na další takovou pozici vystouplou nad okolní povrch, ale to je ve skutečnosti montážní pozice pro vodní pumpy či rezervoáry s pumpami. Podpora vodního chlazení se tak zde neomezuje pouze na pozice pro radiátory. 
 

- klikněte pro zvětšení - 

 
Z pravé strany narazíme na tři přídavné panely, které mají za úkol jediné - bránit ve výhledu na hardware a kabeláž. Ta se před lety začala svádět do prostoru mezi trayem a pravou bočnicí, aby nepřekážela a nebyla vidět. Jenomže když má skříň prosklenou i pravou bočnici, kabeláž tím neschováme, a tak jsou zapotřebí další panely. Nicméně i tak nelze schovat veškeré kabely, a to zde především ty pro přídavné napájení základní desky, které je umístěno až nahoře. 
 
Tyto panely tak u této skříně už mají své opodstatnění, ale pokud se budete chtít ve své sestavě častěji hrabat a upravovat ji, jde především o překážku, kterou vždy budete muset překonat. Představte si jen tak jednoduchý úkol, jako je vypojit či zapojit pevný disk. V běžné skříni stačí sundat bočnice a pak se jen postarat o kabely disku a ten pak vysunout v jeho šuplíku. Zde ještě musíme navíc odšroubovat část tunelu zleva a zprava zase odšroubovat celý panel, který z této strany kryje přední část interiéru. MasterCase H500M je tak spíše pro ty, kteří si chtějí svou sestavu vyšperkovat a pak už na ni sáhnout leda tak prachovkou. A tu budou potřebovat velice často. 
 

- klikněte pro zvětšení - 

 
Přední ventilátory vypadají jako nedílná součást této skříně, ale v podstatě sedí jen na třech 140mm pozicích, takže jejich lopatky jsou z podstatné části zakryty. I tak se Cooler Master ale snažil, aby byl průchod vzduchu co nejsnazší, což znamená, že tu není žádný klasický rošt. Škoda, že to někoho nenapadlo i při ztvárnění vrchních ventilátorových pozic. Uvidíme, jaký hluk budou dělat při svých otáčkách 800 RPM, ale očekávat můžeme spíše hluboké hučení, které nebude moc vadit. 
 
 
Pod pokličku všemožných panelů se podíváme v další kapitole a zatím se zaměříme na to, jaké příslušenství k ní dostaneme. 
 
 

Příslušenství

 
Už bylo řečeno, že přední perforovaný panel můžeme nahradit skleněným, který je první a největší částí příslušenství, na kterou narazíme.
 
 
Další věci jsou ukryty v malé černé krabičce a jde o nezbytné šroubky, distanční sloupky a podobně, pak tu jsou stahovací pásky pro kabeláž, redukce pro napájení ventilátorů ze zdroje i propojení jejich RGB systému s deskou, malý hadřík a samozřejmě i manuál. Ten nemusí být vícejazyčný, neboť vše potřebné vysvětluje pomocí ilustrací.  
reklama
Nejnovější články
Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD Aktualizace KB4517389: k rozbitému menu Start se přidává BSOD

S aktualizacemi Windows 10 už to opravdu přestává být legrace. Kumulativní update KB4517389 mnohým rozbil menu Start a nyní se zjistilo, že stojí i za zvýšeným množstvím BSOD, kritických pádů systému. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe Životnost SSD může být problém aneb Tesly ničí samy sebe
Většina SSD disků má takovou přepisovací životnost, že se ke smrti disků z tohoto důvodu většina uživatelů ani nepřiblíží. Problémy však mají uživatelů vozů Tesla. Tam totiž kvůli přepisování odchází čipy v multimediálním systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil Hackeři se přes VPN dostali na servery Avastu, ten je zarazil
Český výrobce antivirů Avast se přiznal, že se do jeho počítačové sítě dostali hackeři. Využili k tomu kompromitování přihlašovacích údajů do dočasného VPN účtu a získali zde vysoká administrátorská práva.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway Japonsko pomůže NASA vybudovat lunární vesmírnou stanici Lunar Gateway
NASA v rámci svého programu Artemis kromě partnerství s americkými soukromými společnostmi navazuje spolupráci i se zahraničními kosmickými agenturami. S realizací vesmírné stanice u Měsíce pomůže například Japonsko. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000 Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000
Už zanedlouho budou moci výrobci desek oficiálně představit své nové modely pro procesory Threadripper, ovšem zatím to mohou být pouze náznaky, uniklé informace a jednotlivé snímky. Jeden takový tu máme. 
Včera, aktualita, Jan Vítek