CM MasterCase H500M: sklo, kam se podíváš

CM MasterCase H500M: sklo, kam se podíváš
, , recenze
Cooler Master MasterCase H500M značí návrat velkých ventilátorů, které bývaly populární před řadou let. Vypadá to, že nastal opět jejich čas díky rozmachu RGB LED. Vedle toho nám tato velká skříň nabídne i řádnou porci skla.
K oblíbeným
reklama

Instalace komponent


Nejdříve přichází na řadu testovací konfigurace, která je založena na procesoru Phenom II X6, který zde poslouží pouze jako malé 120W TDP topítko, stejně jako grafická karta s TDP 150 W, které dnes odpovídá vysoce výkonným kartám.

Testovací konfigurace:
  • Základní deska: Gigabyte 890GPA-UD3H (AMD 890GX)
  • Procesor: AMD Phenom II X6 1100T - 120W TDP
  • Chladič: Noctua NH-U12P
  • Operační paměť: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
  • Grafická karta: MSI Radeon 4870
  • Pevný disk: 1TB Samsung HD103SJ
  • Zdroj: Enermax LEPA 1000W
Cooler Master nám připravil vše potřebné pro snadnou instalaci včetně již obvyklé redukce na to, abychom mohli šestihranné distanční sloupky našroubovat do traye pomocí křížového šroubováku. 
 


Instalaci komponent se nám Cooler Master snažil řádně ztížit. Všude narazíme na panely, které musíme nejdříve odmontovat, abychom komponenty dostali na místo. Začíná to už zdrojem, který se do skříně zasouvá nejlépe skrz zadní otvor. Pak ovšem musíme ještě odstranit spodní panel na trayi základní desky, abychom se vůbec dostali ke kabelům. Zdroj je totiž ze své konektorové strany zablokován zkoseným panelem, takže už jen abychom mohli napojit nový kabel do systému jeho modulární kabeláže, musíme jej alespoň trošku povytáhnout. 
 
 - klikněte pro zvětšení -
 
Na uvolněném panelu přitom narazíme na schovaný ARGB ovladač pro ventilátory, který se k základní desce připojuje pomocí rozhraní USB a napájí se konektorem SATA Power. Vybaven je dvěma konektory pro ventilátory s ARGB výstupem (max 2 A pro každý) a také třípinovým konektorem pro synchronizaci podsvícení se základní deskou a případně dalším hardwarem, který je na ni napojen. Škoda že výrobce na tento ovladač nepřidal také další ventilátorové konektory a neudělal z něj rovnou hardwarový hub, kterým by šlo jednotně řídit celý chladicí systém skříně. 
 
- klikněte pro zvětšení -

Pro základní desku je tu dost prostoru, ovšem abychom se dostali k prostoru pevných disků, musíme odšroubovat rovnou dva panely, a to především část hlavního tunelu vespod, který drží celkem za čtyři šroubky a pak tu je ještě velký panel na pravé straně s dalšími dvěma šroubky. Kvůli všemožným panelům, které mají za úkol zakrýt kabely i při pohledu skrz pravou bočnici, tu však pro ně samotné zbyde daleko méně místa, než kdyby tu nebyly. To poznáme především v případě napájecího zdroje, a tak silně nedoporučuji do této skříně instalovat model bez modulární či částečně modulární kabeláže. To zvláště když hodně prostoru zaberou už jen kabely z předního I/O panelu skříně.
 
 
MasterCase H500M tak může posloužit k vytvoření elegantně provedené sestavy, ale dá to práci a lze říci, že čím méně disků do ní nacpete, tím lépe. Ostatně dnes se už potřebná SSD vejdou coby M.2 tyčky na základní desku a pak stačí mít jen jeden disk pro data a hlavní úložný prostor lze mít na domácím NAS serveru. Pro sestavu plnou disků se tato skříň opravdu nehodí a ostatně má pouze dvě 3,5" pozice a oněch šest různě posázených 2,5" pozic je tu v dnešní době spíše do počtu.  

 

Chlazení skříně


Chladicí systém této skříně se týká ventilátorových pozic na třech stranách - vzadu, nahoře a vepředu. Všude máme pozice pro 140mm ventilátory, někde i pro 120mm, ale především tu jsou dva přední 200mm ventilátory vybavené barevnými LED. Ty můžeme v případě potřeby nahradit třemi 140mm ventilátory nebo odpovídajícím radiátorem vodního chlazení. 
 
Nahoře máme už jen volné pozice pro tři 120mm ventilátory, nebo dva 140mm či 200mm kousky, takže Cooler Master by měl mít v nabídce samostatně prodejné 200mm modely. Ostatně na nabídce příslušenství k dodatečnému zakoupení je založen celý jeho koncept Master. 
 
Poslední pozice je vzadu vybavená prostým 140mm ventilátorem, který můžeme nahradit 120mm modelem, ale k tomu není důvod. Základní ventilátorová výbava této skříně bude jistojistě stačit pro zchlazení i velice výkonných sestav. 
 

Teplotní testy


Jako zátěžové testy se tu uplatní aplikace 3DMark Vantage, Prime95 a h2benchw. Teploty bude odečítat SpeedFan a RivaTuner a to vše při teplotě okolního vzduchu kolem 23 °C. Tato skříň má celkově více než dost ventilátorových pozic, přičemž na výchozí sestavu by stačil i jen zadní 140mm ventilátor vysávající teplý vzduch, takže se dvěma předními 200mm kousky už to může být pouze a jen lepší. 

Nyní si uvedeme tabulky s výsledky, kde budou chybět pevné disky. Pokud je budeme chtít chladit, není nic snazšího než před nimi zapnout velký 200mm ventilátor. Tento ventilátor v našem případě dokázal testovací model HDD zchladit o cca 5 °C, což je velice slušné. Ostatně je logické, že disk utopený v tunelu se bude topit ve vlastním teplu, které nemá co odvětrávat, takže čerstvý vzduch od předního ventilátoru mu velice pomůže. 

Zadní 120mm ventilátor
CPU
28 °C
51 °C
Chipset
40 °C
58 °C
GPU
52 °C
82 °C
 
A jak se projeví přední ventilátory vzhledem k teplotám hlavních komponent? Rozdíly jsou velice slušné a je vidět, že ty vytváří mohutný proud čerstvého vzduchu, a to i díky dobře propustnému přednímu panelu. Pokud bychom ten ale nahradili dodávaným skleněným panelem, průtok vzduchu by se výrazně snížil. 

Zadní + přední 200mm ventilátory
CPU
26 °C
48 °C
Chipset
38 °C
55 °C
GPU
49 °C
78 °C

Co se týče hlučnosti, přední ventilátory dle očekávání tvoří slyšitelný, ale hluboko posazený hluk, který tolik neruší a časem na něj člověk v podstatě zapomene. Takový monotónní hluk je rozhodně lepší než kolísavý hvízdavý zvuk, který produkují třeba chladiče grafických karet s radiálními ventilátory. 
reklama
Nejnovější články
Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000 Gigabyte ukázal desku s TRX40 pro Threadripper 3000
Už zanedlouho budou moci výrobci desek oficiálně představit své nové modely pro procesory Threadripper, ovšem zatím to mohou být pouze náznaky, uniklé informace a jednotlivé snímky. Jeden takový tu máme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading Nové Intel Core i5 mají také dostat Hyper-threading
Můžeme být velice zvědaví na to, jakou novou desktopovou generaci Core nám Intel připraví. Zatím to vypadá, že Core i3 a rovněž Core i5 dostanou podporu Hyperthreadingu a pak lze jen čekat na to, jaké budou ceny. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče? Jedi: Fallen Order jako nadějný návrat Star Wars pro jednoho hráče?
Hry pro jednoho hráče bohužel ze světa Star Wars před několika lety zmizely. Zůstal multiplayer a pachuť po lootboxových experimentech, v nichž společnost Electronic Arts zkoušela, kam až může zajít. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD: EPYC nabízí oproti Intelu až 5,6x vyšší výkon na dolar AMD: EPYC nabízí oproti Intelu až 5,6x vyšší výkon na dolar
Společnost AMD provedla menší marketingový útok na Intel, když ukázala prezentaci, dle níž jsou její serverové procesory z hlediska poměru výkonu a ceny mnohem výhodnější. Mluví také o superpočítačích a energetické efektivitě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft varuje před vlastní aktualizací, ochromí Windows Defender ATP Microsoft varuje před vlastní aktualizací, ochromí Windows Defender ATP
Aktualizace operačního systému Microsoft Windows 10 a Server opět přinesly potíže navíc. V případě aktualizace KB4520062 jde o to, že její instalace ochromí bezpečnostní řešení Windows Defender ATP.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře