reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CM MasterCase MC600P: originalita nevymřela

22.3.2018, Jan Vítek, recenze
CM MasterCase MC600P: originalita nevymřela
Cooler Master MasterCase MC600P je nová skříň stavící na celém konceptu Master a modulárním systému FreeForm. Můžeme tak opět očekávat model nabízející řadu možností pro přizpůsobení, který se bude hodit i pro vysoce výkonné počítače.

Instalace komponent


Nejdříve přichází na řadu testovací konfigurace, která je založena na procesoru Phenom II X6, který zde poslouží pouze jako malé 120W TDP topítko, stejně jako grafická karta s TDP 150 W, které dnes odpovídá vysoce výkonným kartám.

Testovací konfigurace:
  • Základní deska: Gigabyte 890GPA-UD3H (AMD 890GX)
  • Procesor: AMD Phenom II X6 1100T - 120W TDP
  • Chladič: Noctua NH-U12P
  • Operační paměť: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
  • Grafická karta: MSI Radeon 4870
  • Pevný disk: 1TB Samsung HD103SJ
  • Zdroj: Enermax LEPA 1000W
Cooler Master nám připravil vše potřebné pro snadnou instalaci včetně již obvyklé redukce na to, abychom mohli šestihranné distanční sloupky našroubovat do traye pomocí křížového šroubováku. Pak už můžeme nainstalovat desku, k níž máme velice dobrý přístup i díky ventilátorovým pozicím nahoře. Však právě tam je to obvykle kvůli procesorovému chladiči a zadnímu ventilátoru nejvíce stísněné místo, ale ne zde. 
 
  - klikněte pro zvětšení -

Napájecí zdroj můžeme instalovat dvěma způsoby. Buď klasicky z boku skříně, ale to musíme nejdříve vyšroubovat přepážku nad jeho pozicí. Pokud ji tam chcete nechat, pak to půjde přes zadní rámeček, který odmontujete, nasunete dovnitř zdroj a pak to celé sešroubujete dohromady. Existuje ale jeden malý trik, jak to zvládnout ještě rychleji a snadněji. Přepážka vzadu drží na jeden šroubek a pokud ten odstraníte, dá se lehce nadzvednout tak, aby zdroj dovnitř proklouzl i z boku. 
 
- klikněte pro zvětšení -

Po instalaci komponent zbývá zapojit a uspořádat kabeláž, pro niž je mezi trayem a pravou bočnici alespoň 25 mm místa. Tu pak z větší části zakryje panel, který jsme probírali v předchozí kapitole, ale jak bylo řečeno, ten je pro skříň ve výchozí konfiguraci s kovovou pravou bočnicí zcela zbytečný. Pásky se suchým zipem držící kabely vedoucí od horních portů a tlačítek skříně jsou bohužel málo použitelné pro tlustý ATX svazek, natož pak ještě s dalšími. Jsou moc tenké a sotva jej udrží, aniž by se rozepnuly. Ovšem Cooler Master nám v příslušenství poskytl i další možnosti, jak kabely zkrotit, takže celkově si na správu kabeláže opravdu stěžovat nelze. 

 

Chlazení skříně


Chladicí systém této skříně se týká ventilátorových pozic na třech stranách - vzadu, nahoře a vepředu. Všude máme pozice pro 120mm nebo 140mm ventilátory, a to vzadu jednu, nahoře dvě a vepředu tři. Cooler Master nám v základním balení poskytl dva 140mm ventilátory na otáčkách 1200 RPM, které je vhodné alespoň trošku zregulovat, pokud má být sestava tichá, ale to už dnes dokáží dobře obstarat základní desky nebo si můžeme dokoupit nějaký regulátor do nabízené 5,25" pozice. 
 
Vodní chladiče se budou v této skříni cítit jako doma. Pokud nepotřebujete moc úložných zařízení, lze uvolnit dost místa i pro samodomo skládané vodníky se samostatnou pumpou a expanzní nádobou. Jde ale především o radiátory, které mohou mít až 140mm (vzadu), 280 mm (nahoře) a 360 mm (vepředu), samozřejmě s ohledem na použité ventilátory, jinak se počítá s tím, že radiátory budou samy o sobě větší. 
 
Prostornost skříně také dobře ilustruje ten fakt, že procesorový chladič může být vysoký až 190 mm, což je více než dost. 
 

Teplotní testy


Jako zátěžové testy se tu uplatní aplikace 3DMark Vantage, Prime95 a h2benchw. Teploty bude odečítat SpeedFan a RivaTuner a to vše při teplotě okolního vzduchu kolem 22 °C. Tato skříň má celkově více než dost ventilátorových pozic, přičemž na výchozí sestavu jsou dva 140mm ventilátory dostatečné. 

Nyní si uvedeme tabulky s výsledky, kde budou chybět pevné disky. Pokud je budeme chtít chladit, není nic snazšího než před ně umístit přední ventilátory, respektive je nechat ve skříni tam, kde jsou už od výroby. Tyto ventilátor v našem případě dokázal testovací model HDD zchladit o cca 3 °C, a to v případě, že necháme přední dvířka zaklaplá. Pokud je na magnetech odsuneme, pak se disk zchladí o 5 °C, ale to přispěje k celkové hlučnosti. Z jejího hlediska je skutečně lepší, když necháme panely přiklapnuté a rozdíl skutečně lze poznat. Takže si můžeme jako obvykle vybrat, buď lepší chlazení, nebo nižší hlučnost. Následující testy byly provedeny s pootevřeným předním panelem, ovšem uzavřeným vrchním, kde stejně nebyly žádné ventilátory. 

Zadní 120mm ventilátor
CPU
27 °C
50 °C
Chipset
40 °C
57 °C
GPU
50 °C
82 °C
 
Přední ventilátor dokáže ulevit nejen pevnému disku, ale také grafické kartě a čipsetu, ovšem chladič procesoru, jenž má nad sebou další otvory vedoucí přímo ven, z dodatečného přísunu vzduchu moc neprofitoval. Ostatně tato skříň by se dala označit za tzv. tiché typy a v jejich případech to nikdy nebylo s účinností chlazení ideální. 

Zadní + přední 120mm ventilátor
CPU
26 °C
49 °C
Chipset
39 °C
56 °C
GPU
49 °C
80 °C


reklama