Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CM Storm Alcor a Mizar: dva myší bratři

18.4.2014, Jan Vítek, recenze
CM Storm Alcor a Mizar: dva myší bratři
Společnost Cooler Master nedávno uvedla na trh pod značkou CM Storm dvě nové herní myši, Alcor a Mizar. V nabídce dnes nabízených modelů jde spíše o ty jednodušší, přičemž obě si jsou velmi podobné.
Herní počítačové myši CM Storm Alcor a Mizar mají k sobě velmi blízko, protože mají stejný tvar a stejnou hmotnost. Liší se však jejich jednotlivé prvky, stejně jako hlavní výbava - senzor. Zatímco levnější Alcor jej má optický s rozlišením 4000 dpi, Mizar nese známý a často používaný laserový Avago ADNS 9800 s maximálním rozlišením 8200 dpi.Myši přišly v papírových krabicích, které mají otevíratelné čelo, za nímž jsou vystaveny hned pod fóliemi, přes něž si je můžeme i bez rozbalení trošku osahat a vyzkoušet jejich tvar. Ten je v obou případech uzpůsoben pravé ruce a i když by leváci při jejím použití vysloveně netrpěli, přinejmenším by nemohli využít boční dvojici tlačítek.


- klikněte pro zvětšení -


CM Storm Alcor

 
Začneme modelem CM Storm Alcor, který je z nové dvojice vybavený slabším senzorem, ale také je i levnější. Už na první pohled je mezi ním a Mizarem také ten rozdíl, že nemá tak pěkný kabel s pletenou izolací, ale to je spíše kosmetická záležitost. Obě myši také můžeme rozlišit dle středové části, v níž jsou zapuštěna vrchní tlačítka pro nastavení rozlišení a také kolečko, které také není u obou myší stejné.


- klikněte pro zvětšení -

Model
CM Storm Alcor
Rozměry myši
60,4 x 40,2 x 124,8 mm
Hmotnost myši
120 gramů
Tlačítka
6 + kolečko
Senzor
Avago 3090
800/1600/3200/4000 dpi
60 IPS
20 G
Rozhraní
USB, 1000 Hz
Ostatní
128 kB paměti
změkčený povrch

Specifikace obou myší udávají nachlup stejné rozměry a hmotnost se liší pouze v rozmezí 1 gramu, takže je v podstatě shodná. Obě myši také dosahují na svém rozhraní obnovovací frekvence 1000 Hz, což se u herních modelů již stalo standardem a obě mají dle specifikací stejnou kapacitu integrované paměti, a sice 128 kB. To nám obvykle říká, že pro využití naprogramovaných funkcí nebude zapotřebí mít na PC nainstalovaný software, čili můžeme myš připojit k jakémukoliv PC a využít ta makra, která jsme do paměti předtím uložili.

Jenomže v této úvaze jsme v tomto případě naprosto vedle. Alcor sice možná má ve výbavě vlastní paměť, ale tu nemůžeme nijak využít pro naprogramování jejích tlačítek. Není totiž pro ni připraven žádný software jako pro Mizar a o programovatelnosti tlačítek se právě na rozdíl od Mizaru nezmiňuje ani webová prezentace. Jediné, co tak můžeme na myši Alcor nastavit, je hodnota dpi, kterou pak indikuje barva podsvícení loga CM Storm na hřbetě. Bílá znamená 800 dpi, červená 1600 dpi, zelená 3200 dpi a modrá 4000 dpi.


Zpracování myši


Už si ani nevzpomínám na to, kdy jsem měl naposled v ruce myš s vyloženě slabým zpracováním. Ne že by takové dnes neexistovaly, ale do našich testů se zpravidla nedostávají a od myší, jejichž cena se pohybuje kolem 1000 Kč, nemůžeme očekávat nic jiného než kvalitní provedení. To platí i pro Alcor, jehož tělo je lehké, ale nikde se neprohýbá ani pod tlakem nepovrzává.Nové myši CM Storm mají tedy shodný tvar, který dobře padne do pravé ruky. Jsou tvarovány spíše jednoduše, podobně jako kancelářské modely Microsoftu, takže tu nejsou žádné prohlubně pro prsty ani jiné divoké křivky. Jejich tělo je podlouhlé a spíše nízké a tvoří oporu pro celou dlaň. Není ale tak velké, abychom si s myší pro větší přesnost nemohli s opřeným zápěstím pohrávat mezi prsty.Hlavní tlačítka myši Alcor mají příjemný stisk s dobrou hmatovou odezvou, který není ani moc lehký a ani moc tuhý. To samé platí dokonce i pro kolečko, které často bývá moc tuhé. Na druhou stranu bych u něj ocenil výraznější krokování, respektive aretaci v jednotlivých polohách, ale aspoň že tu máme gumový povrch s výčnělky, díky němuž po něm neklouže prst. Za kolečkem pak máme dvě tlačítka sloužící jako obvykle pro nastavení hodnoty dpi u senzoru, která v tomto případě končí na 4000 dpi. Tato tlačítka jsou ve stejné výšce jako okolní povrch, takže se mačkají malinko obtížněji, ale to v jejich případě nevadí a spíše je výhodou, že je tak nestiskneme omylem.Boční tlačítka připravená pro palec mají nepřekvapivě vyšší zdvih, což se hodí, protože palec není tak obratný jako ostatní prsty. Dobré také je, že můžeme snadno nahmatat předěl mezi nimi, takže se při stisku nespleteme. Ani v tomto případě si tedy nemohu stěžovat.Spodní část myši ukáže krom velkého oka senzoru čtyři menší teflony, jež by odpovídaly spíše kancelářské myši než hernímu modelu. Alcor tak bude lepší používat spíše na tvrdší podložce než na měkké látkové, kde by zatížena rukou neklouzala tak dobře.