Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CM Storm Sentinel Advance II: důstojný následovník

14.6.2012, Jan Vítek, recenze
CM Storm Sentinel Advance II: důstojný následovník
Společnost Cooler Master nedávno uvedla na trh nástupce herní počítačové myši CM Storm Sentinel Advance, která od nás získala ocenění TREFA. Dostal pořadové číslo II a dnes nám předvede své schopnosti v recenzi.

Instalace a software


Nyní se podíváme na to, jaké možnosti nabízí software myši CM Storm Sentinel Advance II. Na stránkách výrobce byl již ke stažení Sentinel Advance Software verze 2.0.0.B v podobě 125MB obrazu zabaleného souboru. To je na ovladače pro myš trošku moc, ale je pravda, že u verze Advance šlo o 200 MB, protože uvnitř bylo i video. Hned po prvním spuštění se program nastaví dle obsahu paměti myši, čili se s ní sesynchronizuje. Ihned poté poznáte, že možnosti nastavení jsou opravdu široké, což ostatně platilo i pro předchozí verze.
- klikněte pro zvětšení -


Grafický design doprovodného softwaru je moderní a chvilku bude trvat, než se v něm zorientujete. Ovšem je třeba uznat, že po pár chvílích již není problém se v něm vyznat a pokud jste již podobnou myš měli v ruce, brzy pochopíte i systém maker a skriptů. Jinak bude nejlepší si stáhnout manuál, který je k dispozici hned vedle doprovodného software. Co nám tedy nabízí hned první stránka Main Control - především je to ve spodní části pruh s přepínáním mezi jednotlivými profily, jenž nás bude doprovázet na všech šesti záložkách. Profily lze také ukládat na disk (stejně jako jednotlivá makra a skripty) a následně zpět do paměti myši. Můžete si tedy klidně udělat zálohu.

V hlavním okně tlačítkům přiřazovat různé funkce, tedy hlavní (prostý stisk), pak třeba stisk libovolné klávesy, multimediální funkce (přehrát, stop, spustit přehrávač, apod.), přednastavená makra, skripty a nakonec speciální funkce pro změnu profilů a dpi. Dále je možné pro každý profil zvolit čtyři nastavení rozlišení, a to jednak pro každou osu zvlášť (když odemknete zámek reprezentovaný ikonkou) a pak v rozmezí od 100 do 8200 dpi po krocích 100 dpi. Pak si zvolíme citlivost ukazatele, rychlost dvojkliku a odezvy stisku tlačítka, což si můžeme vyzkoušet hned vedle a případně uzamknout nastavení OS (Lock OS Settings). Nakonec je to na této záložce volba odezvy celé myší od 100 po 1000 ms (100 Hz, 111 Hz, 125 Hz, 142 Hz, 166 Hz, 200 Hz, 250 Hz, 333 Hz, 500 Hz, nebo 1000 Hz. Zde snad ani není důvod, proč nastavovat méně než 1000.
- klikněte pro zvětšení -


Další záložka Color Control se týká pouze vzhledu, tedy podsvícení myši a také loga pro jednobarevný OLED displej. Pokud jde o podsvícení, pak myš nenabízí jen pět barev podle počtu profilů, ale sedm. Cooler Master tedy ani zde nenabídl libovolné míchání barevných odstínů, jako už učinili jiní výrobci, ale to ostatně není nutné. K základním pěti barvám tak můžeme připočíst ještě bílou, žlutou a k nim možnost podsvícení vypnout. Nezávisle lze nastavovat barvu pro přední "reflektory" a horní podsvícení a pak tu jsou jako u staré verze Advance tři styly + úplná deaktivace podsvícení. První styl Full Color jednoduše ponechá diody rozsvícené. Pak je tu Breathing, tedy dýchání a nakonec Rapid Fire - On Mouse Click, kdy se přední světla při stisku některého z tlačítek rozsvítí bíle.

Co se týče OLED displeje, pak u něj zůstaly možnosti stejné. Pro úpravu výchozího loga je třeba připravit obrázek ve formátu BMP v rozlišení 32 x 32 pixelů a jednobitové barevné hloubce. To bude stejné pro všechny profily. Co se týče ale ikonek v dolní liště vedle označení profilů, ty si můžeme nastavit pro každý jinou.
- klikněte pro zvětšení -


Velkou změnu oproti původní Advance představuje záložka Storm TX, čili Storm Tactics. Zde si můžeme posílit funkčnost myši pomocí dalších funkcí, které se aktivují díky kombinaci sedmého tlačítka (na straně blíže palci) a dalšího libovolného, případně dvou včetně pohybu kolečka nahoru/dolů. Myš pak vykoná přednastavený skript, makro nebo jiný příkaz.

Škoda že Cooler Master nevytvořil zcela nové tlačítko pro tuto funkci, ale je to celkem pochopitelné, když se design myši změnil jen minimálně a od verze Z3RO-G v podstatě vůbec. Je tak třeba v záložce Main Control sedmému tlačítku přiřadit funkci Storm Tactics, aby nastavení na záložce Storm TX vůbec fungovala. Tím však přijdeme o jeho výchozí funkci (čili posun zpět v prohlížeči), ale od toho si můžeme nastavit různé profily.
- klikněte pro zvětšení -


Následuje již tradiční způsob tvorby maker v záložce Macro, a to s pomocí tlačítka záznamu. Po jeho stisknutí začne software ukládat instrukce vstupních zařízení, takže třeba na takové klávesnici detekuje stisk a puštění kláves a dle volby také příslušné časové prodlevy. Celkem může jedno makro zabírat 125 bajtů řetězce, přičemž stisk jedné klávesy (tedy nutně i její opětovné puštění) při záznamu časových prodlev zabere 4 bajty. Následně lze jednotlivé instrukce včetně časových prodlev zpětně editovat, přehazovat a mazat.

U každého makra si lze vybrat také způsob provedení (Execution). Press to run once provede příkaz po stisku tlačítka jednou, Release to run once provede příkaz po puštění tlačítka, pak tu jsou Press to loop a Release to loop pro neustálé opakování příkazu v cyklech a nakonec Hold to loop, kdy můžeme příkaz kdykoliv přerušit stisknutím tlačítka (opakovat se bude také).

Pro přiřazení makra tlačítku je nutné si pak vybrat příslušný profil a tlačítko a stisknout Save. V záložce Main Control si však ještě musíme u příslušného tlačítka zvolit nastavení Macro, aby vše nakonec fungovalo. Pokud se pak budeme chtít někdy podívat, jaké makro je kterému tlačítku přiřazeno, jednoduše stiskneme Load. Tento systém umožní tvořit makra do zásoby, přiřazovat je a zálohovat.
- klikněte pro zvětšení -


Záložka Script je určena pro ty nejnáročnější uživatele, kterým nestačí ani makra, ale chtějí si vytvořit rovnou skripty pro ještě lepší funkčnost. Každý skript může být až 256 bajtů dlouhý a obsahovat instrukce jako GOTO, Repeat, Pause, Stop či podmínky. Zakomponovat můžeme také příkazy pro ovládání multimédií, jako úpravu hlasitosti, Play/Pause/Stop či HID příkazy. Je tedy zřejmé, že toto se dá využít nejen pro hry, ale také pro daleko vážnější účely.

Oproti předchozí záložce přibydou také tři další: 2-phase můžeme zvolit, když je ve skriptu příkaz Pause. První stisk tedy provede sled instrukcí po Pause a druhý stisk skript dokončí. Press to Multi-Stage pracuje stejně, akorát dovoluje využití více pauz a nakonec Release to Multi-Stage spustí sled instrukcí teprve po puštění tlačítka. Rozdíl mezi skripty a makry je také ten, že makra jsou uložena pod profily a jejich tlačítky, zatímco skripty mají svých pevně daných šest pozic, takže nemůžeme každému tlačítku přiřadit jiný profil.
- klikněte pro zvětšení -


Předposlední záložka Library umí již zadané a přiřazené skripty a makra z myši stáhnout a uložit na pevný disk do knihovny. Jeden skript či makro tak na disku znamená jeden malý soubor s příponou SH či MAC. Uložené celé profily jsou pod příponou POF. Zde nesmíme přehlídnout malé žluto/červené přepínače v pravé části záložky - podle jejich přepnutí budeme importovat a exportovat buď makra, nebo skripty. Tady mohl výrobce použít trošku jiné barvy, aby bylo jasné, co je vůbec aktivované (je to žlutá).
- klikněte pro zvětšení -


Poslední záložkou je Support/Update, kde oproti předchozím verzím systému zmizelo tlačítko Update a bylo nahrazeno Version Info. Žádná škoda, protože aktualizace stejně nefungovala a takto se alespoň dozvíme o verzi hardwaru, obslužné aplikace, firmwaru a senzoru.

Tlačítko Online Support nám pak otevře stránky s podporou CM Storm, tedy stránkami, kde si vybereme problémový hardware a následně kontaktujeme online podporu společnosti Cooler Master. Automatické aktualizace se tedy nekonají a asi ani konat nebudou, ale aspoň se nás software už nepokouší přesvědčit o tom, že je nabízí.