Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CM Storm Sentinel Advance II: důstojný následovník

14.6.2012, Jan Vítek, recenze
CM Storm Sentinel Advance II: důstojný následovník
Společnost Cooler Master nedávno uvedla na trh nástupce herní počítačové myši CM Storm Sentinel Advance, která od nás získala ocenění TREFA. Dostal pořadové číslo II a dnes nám předvede své schopnosti v recenzi.
Kapitoly článku:

Zkušenosti z provozu


Zpracování této myši je skutečně velmi dobré, což není po zkušenostech s předchozími modely žádné překvapení. Tělo je pevné, velmi dobře padne do pravé ruky a nikde se ani pod silným tlakem neprohýbá a nepopraskává. Jedinou vadou na kráse bylo u našeho kusu kolečko, které se trošku ve svém uložení vrtělo ze strany na stranu, ale to je skutečně jen drobnost, jíž si při běžném použití nevšimnete. Důležitější je, že mu zůstal příjemně nízký odpor při stisku, jako mělo i kolečko u CM Storm Sentinel Z3RO-G.

Výborně se ovládají i ostatní tlačítka. Ta hlavní kladou nejslabší odpor, ale přesto mají dobrou hmatovou odezvu a vydávají jemné ostré cvaknutí. Ostatní nestandardní tlačítka pro palec a na vrchu myši již vyžadují silnější stisk a také mají vyšší zdvih, což je v pořádku, protože se aspoň nemohou stisknout omylem a také budou daleko méně využívána než hlavní trojice (pravé, levé a kolečko).

Při pohybu její teflony kloužou velmi hladce, a to i na dřevěném stole. Ovšem pokud jste zvyklí pracovat s myší, která má spodní hrany zaoblené, mohou vás ostré hrany CM Storm Sentinel Advance II a jejích předchůdců trošku pozlobit. To tedy v případě, že potřebujete pohybovat ukazatelem velmi přesně a využíváte k tomu prsty, kterými těsně obklopíte myš a máte je zároveň položeny pro její jistější vedení na podložce. Hrany myši vám tak budou nepříjemně tlačit do bříšek prstů. Ale opakuji, velmi záleží na tom, na co je kdo zvyklý.

O podsvícení se nebudu rozepisovat, protože zde se nic nezměnilo, ovšem to neplatí o použitém senzoru. Nově použitý Avago ADNS-9800 disponuje rozlišením 8200 dpi, zatímco dříve to bylo "pouze" 5600 dpi u firemního Storm Tactical Twin-laser Sensor. Myš jsme testovali na podložce Weapon of Choice od stejného výrobce, jenomže s tou tato myš nepracovala vůbec dobře. Podložka je totiž potisknuta jakousi stříbřitou barvou, na níž se senzor Avago moc nechytal, a to zvláště při pomalejším pohybu, kdy se nezřídka úplně zasekl. Když jsem si ale dal pozor a nepoužíval potištěné části podložky, nebo ji dal celou stranou, pak senzor pracoval velmi dobře, přesně a pohotově. Nebylo v podstatě možné jej "utrhnout" a v souladu se specifikacemi přestal ihned po zvednutí myši sledovat povrch, aby uživatel mohl snadno myš přesunout vzduchem, aniž by mu přitom ukazatel někam cestoval.

Co se týče testů odezvy, utilita Mouse Rate Checker ukazuje velmi velké rozdíly v jednotlivých případech, což je dáno tím, že frekvence odezvy při pomalejších pohybech klesá. V průměru ale není problém se dostat na 1000 Hz, čili maximum. CM Storm dodává vlastní utilitu zobrazující pouze průměrnou odezvu, a ta obvykle udává o něco méně než Mouse Rate Checker. Výsledná hodnota 930 Hz tomu odpovídá. Na tisíc hertzů tedy dosáhneme, ale zdaleka to není stálá odezva, ostatně jako obvykle.


Závěrečné hodnocení


Herní myš CM Storm Sentinel Advance II je mírnou evolucí své řady, která začala modelem Sentinel Advance (recenze) a pokračovala myší Sentinel Z3RO-G (recenze). A zrovna v porovnání s tou se vůbec nezměnila, pokud tedy nepočítáme jednu zásadní věc - senzor Avago ADNS-9800 s rozlišením 8200 dpi. Ten pracuje velmi dobře, ale paradoxně ne tak dobře s podložkou CM Storm Weapon of Choice.

Jinak tedy tato myš má vše stejné, respektive stejně dobré jako model Z3RO-G, tedy kvalitní zpracování, ovládací prvky, podsvícení, informační OLED displej, kvalitní a užitečný software dovolující vytvořit makra, skripty a celé profily. Není však vhodná pro leváky, kteří se budou muset poohlédnout jinde.


Plusy


+ Velmi dobré zpracování a pevné tělo
+ Dobrá ergonomie a kvalitní senzor
+ Možnosti nastavení tlačítek a senzoru
+ Podsvícení a OLED displej

 

Minusy


- Pouze pro praváky
- Najednou lze uložit do myši jen šest skriptů
- Jen třísměrné kolečko (u tohoto modelu trošku vrtkavé)
 
 
Cena v době testování: cca 1.600 Kč s DPH
 
 
Za zapůjčení myši CM Storm Sentinel Advance II děkujeme firmě ABACUS

 

---------------------------------- English translation of the conclusion ----------------------------------

Gaming mouse CM Storm Sentinel Advance II represents only slight evolution of its family which was born with Sentinel Advance (review) and continued with the Sentinel Z3RO-G model (review). In comparison with the Z3RO-G model, the Sentinel Advance II did not change much. It "just" uses a different and potentialy better Avago ADNS-9800 sensor with resolution of 8200 dpi. This sensor works very well, provided that the user has an appropriate pad, which quite surprisingly is not our CM Storm Weapon of Choice.

In other aspects the tested mouse has the same, or equally good qualities as the Z3RO-G model. That is strong and well built body as well as high quality buttons, LED lighting, OLED displej and also useful software that allows us to create macros, scripts and build whole profiles. Still, this mouse is not suitable for left handed users who should turn their attention elsewhere.
Jak hodnotíte myš CM Storm Sentinel Advance II?
V anketě šlo hlasovat od 14.6.2012 do 14.6.2013. Počet hlasujících: 5
Výborná100 %
Průměrná0 %
Špatná0 %