reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CM Storm Sonuz: mohutné tělo i basy

13.9.2012, Jan Vítek, recenze
CM Storm Sonuz: mohutné tělo i basy
Společnost Cooler Master a její CM Storm již má své zkušenosti s produkcí sluchátek, ovšem ta není ani zdaleka tak bohatá, jako u renomovaných výrobců audia. Po modelech Sirus je tak Sonuz teprve třetím headsetem v nabídce CM Storm...
Kapitoly článku:
  1. CM Storm Sonuz: mohutné tělo i basy
  2. Zkušenosti z provozu
  3. Závěrečné hodnocení
Na sklonku minulého roku jsme si vyzkoušeli model CM Storm Sirus 5.1 vybavený celkem osmi reproduktory pro poskytnutí reálného prostorového zvuku. To CM Storm Sonuz je daleko jednodušší model, u nějž není zapotřebí žádná externí zvuková karta určená výhradně pro provoz sluchátek. Jenomže i když bychom dle toho mohli očekávat výrazně nižší cenu, tak tomu tak není. Ceny obou modelů startují na nějakých 1700 - 1800 Kč, takže jde v podstatě o stejně drahé produkty. Dle toho by tedy Sonuz měly logicky nabídnout vyšší kvalitu zvuku.

CM Storm Sonuz základní pohled

- klikněte pro zvětšení -


Nenajdeme totiž u nich vůbec nic navíc, neboť veškerá použitelná výbava je jejich zdánlivě neoddělitelnou součástí. A jak je označuje samotný CM Storm? Dle něj si pořídíme lehký (k tomu se ještě dostaneme) a víceúčelový headset, který je určen pro hraní her, poslouchání hudby a sledování filmů. Poskytnout má pochopitelně kvalitní zvuk a také komfort.


CM Storm Sonuz zabalené


Sluchátka přišla zabalena v poloprůhledném obalu, kde se dočteme, že headset Sonuz byl vyroben s ohledem na moderní životní styl, který nutí být lidi neustále v pohybu, což je tedy u takto velkých sluchátek poněkud podivná inspirace. Ale uvidíme a nejdříve se zaměříme na specifikace:

Model
CM Storm Sonuz (SGH-4010-KGTA1)
Reproduktory
53 mm
Impedance
45 Ohmů
Citlivost @ 1 kHz, 1 V/Pa
98 dB +/- 3 dB
Frekvenční odezva
10 - 20 000 Hz
Zkreslení
pod 1 %
Náušníky
circumaurální (vnitřní průměr 97 mm)
Mikrofon
Vícesměrový
Frekvenční odezva: 100 - 10 000 Hz
Odstup signálu od šumu: 58 dB
Citlivost @ 1 kHz, 1 V/Pa: -47 dB ±3dB

Jedním z údajů, který se ve specifikacích nedozvíte, je hmotnost, ač se výrobce chlubí, že jde o lehký headset. Nicméně po zvážení mi 385 gramů (bez kabelu) rozhodně jako lehká váha nepřipadá, však některá použitím srovnatelná sluchátka by se do ní schovala i třikrát. A oněch bezmála 0,4 kg také po nasazení na hlavu ihned pocítíte a není to nijak příjemný pocit.

Sluchátka jsou také velmi mohutná, a to až zbytečně. Však jejich circumaurální náušníky do sebe pohodlně schovají celé uši a přitom je přidržují mohutná ramena, která jsou ještě větší a přitom je jasné, že nejde o nic víc než o prázdné plastové schránky. Jde tedy o velmi mohutný headset, který rozhodně není lehký. Možná tak v porovnání s cihlou.


Zpracování headsetu


CM Storm pro výrobu tohoto headsetu využil především šedé (ať už tmavé nebo světlejší metalízové) plasty a jimi nijak nešetřil. Však vnější ramena jsou u loga CM Storm široká přes 11 cm. Náušníky zde dostaneme pouze jedny, i když vyměnit je by nebyl vůbec žádný problém. Vyloženy jsou měkkým materiálem, tedy ne paměťovou pěnou a obepínat budou celé uši. Pro temeno hlavy je pak také připravena měkká opora.


CM Storm Sonuz pohled z boku

- klikněte pro zvětšení -


Design sluchátek je celkem líbivý díky ladným křivkám celého jejich těla, jehož části na sebe plynule navazují. Ovšem osobně bych byl radši, kdyby celý headset byl klidně ošklivý, ale ne tak přerostlý a těžký. Samotná sluchátka s navlečenými náušníky drží v ramenech téměř bez hnutí. Lze je jen velmi mírně naklopit, ale zato do všech směrů.


CM Storm Sonuz pohled zepředu


Dosud jsme si nevšímali mikrofonu, jehož místo je jako obvykle na levém sluchátku, respektive na konci výklopného a ohebného ramene. Ohnout si jej budete moci klidně až k ústům, přičemž by měl sahat k jejich levému koutku, což je také obvyklé. Ovšem specialitkou mikrofonu je v tomto případě možnost jeho přesunutí na pravé sluchátko. Stačí jej natočit co nejdále po směru hodinových ručiček a pak už půjde vytáhnout (drží na klasickém 3,5mm konektoru). Na druhé straně sluchátek pak vyloupnete silikonovou záslepku a mikrofon zase připojíte.


CM Storm Sonuz pohled z boku

- klikněte pro zvětšení -


Nakonec už se zbývá zmínit jen o vysunovacích ramenech, která jsou na rozdíl od CM Storm Sirus připevněna na ocelových sponách, takže bychom od nich mohli očekávat vysokou odolnost, ovšem zde spíš bude záležet na nejslabším článku, který se ukrývá někde v plastovém uchycení. Nicméně když zkusíte nadměrně ohnout tento spoj, pak plastové konce se ani nehnou, zato pružné ocelové spony se ochotně poddají, takže zde by vše mělo být v naprostém pořádku.


Příslušenství


Pokud nepočítáme jednu silikonovou záslepku pro otvor mikrofonu navíc a stručný manuál, pak tu není žádné příslušenství. Pro tuto část úvodní kapitoly jsem tedy nechal ovladač umístěný přímo na kabelu headsetu. Ten, pokud si sluchátka nasadíte, budete mít někde u břicha, takže na něj dosáhnete velmi snadno.


CM Storm Sonuz mikrofon


Jeho možnosti jsou pak klasické - ovládání hlasitosti pomocí potenciometru a pak už jen vypnutí mikrofonu pomocí jednoduchého přepínače.
reklama