reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

Co chybělo mému Palmovi:
Launch 'Em – pořádný lónčr.

, , recenze
Co chybělo mému Palmovi:<br>Launch 'Em – pořádný lónčr.
Opravdoví muži nepoužívají ve svých Palmech vestavěný „odpalovač ikon“, ale kus pořádného softwaru. Chce to prostě „more power“, jak praví klasik kutil Tim. I když ten by měl launchery minimálně tři, bow-wow…
Co to znamená, když uděláte „launch“ ? Vypálíte. Vystřelíte. Vymrštíte. Spustíte na vodu. Člun, mezikontinentální střelu a nebo také jednu z mnoha aplikací či dokumentů ve vašem Palmovi. Ano, je to tak, typický lónčr nedělá „nic“ jiného (haha) než to, že vám nabídne seznam ikon, které si můžete ťapnutím stylusu spustit. Launcher je ovšem zcela zásadní aplikace, kterou potřebujete pokaždé, když Palma zapnete a bez které to prostě ani trochu nejde.

Jeden by si řekl, že každý Palm už vestavěný launcher („Applications“ ) má, tak proč se pídit po něčem jiném, že? Víte já si myslím, že ten vestavěný launcher stojí dohromady za starou bačkoru a byla by vážně velká chyba nepoohlédnout se po nějaké důstojné náhradě. Jeden tip na dost dobrý launcher bych tu rovnou měl. Co dobrý, musím říct velmi dobrý. Vlastně když tak nad tím přemýšlím, je jeden z nejlepších . Launch ’Em 3.1 z dílny Synergy Solutions, Inc. Přesvědčte se sami.Launch ’Em je zatraceně výkonný pomocník, s kterým je radost pracovat. Proč? Protože vám umožní zorganizovat si pracovní plochu tak, abyste vždy měli po ruce ty aplikace či dokumenty (hele!), které teď-hned-nutně potřebujete a umožní vám vyznat se v tom svinčíku, co vám časem v Palmovi zaručeně vznikne. Ukaž mi jak máš uspořádané ikony a já ti řeknu jak velké jsi čunče…

Ta nejdůležitější a úžasná skvělá věc na Launch ’Em jsou proto jeho záložky („ tabs“ ). Ty jsou tu od toho, abyste si mohli sdružit ikony do tematických skupin a rychle tak našli to, co potřebujete. Jo, fajn, to už umí i vestavěný launcher, protože má své kategorie, ale přepínání mezi záložkami je mnohem pohodlnější a přehlednější. A navíc záložky si můžete umístit na kteroukoli stranu pracovní plochy. Někdo to rád shora, jiný zase z boku – pro Launch ’Em no problemo. Snadno také můžete měnit pořadí záložek: stačí je uchopit a přetáhnout na novou pozici. Jak prosté, viďte? Záložky jdou také označit atributem „Hidden “ a pak jsou vidět pouze tehdy, když v systému zadáte „Show private records “ a patřičné heslo.
A víte jaké kousky se dají vyvádět se samotným obsahem záložek? Ten lze zobrazit hned ve třech režimech: velké ikony (klasika), malé ikony a nebo tzv. „list view “, k němu se prokoušu později. Velké či malé ikony lze zobrazit volitelně v jednom až pěti sloupcích, přičemž pro popisky ikon („label“ ) lze zvolit čtyři typy písma a nebo je vypnout úplně (doporučeno pro masochisty a majitele fotografické paměti). Ikony mohou být setříděné abecedně a nebo si lze jejich pořadí zvolit manuálně. A teď zpět k režimu zobrazení „list view“. Ne nepodobný klasickému Nortonovi zobrazuje v záložce tabulku, ve které jsou řádky tvořeny jednotlivými aplikacemi a sloupce pak tvoří ikona, název a poslední dvě pozice pak můžete naplnit atributy Size, Version, Date, Type a nebo Creator . Podle nich pak lze třídit seznam vzestupně i sestupně. Mezi vámi zvoleným režimem a „list view“ se můžete také velmi rychle přepínat tapnutím na patřičnou záložku. Šikovné.To ovšem není zdaleka vše, co záložky svedou. Krom takových užitečností jako je možnost nastavit si pro každou záložku jiný formát zobrazení či přetahování ikon ze záložky na záložku pouhým tažením, kdy si navíc můžete vybrat zda chcete ikonu přesunout či v cílové záložce vytvořit její kopii, jsou zde další vymoženosti. Například volba zobrazení ikon i jiných typů dokumentů než jsou jen aplikace – můžete si tak vytvořit záložky, na kterých bude vidět seznam vašich hacků nebo ikony z panelů preference, popř. jakákoli jiný typ dokumentu. Kdo si teď tipl, že by bylo možné dokonce zobrazit si v záložce seznam nějakých databází a ten spřáhnout s aplikací (například prohlížečem), která je umí otevřít a zobrazit, má za jedna plus hvězda. Launch ’Em to skutečně s pomocí funkce „AppMap“ svede, wow.

A jedeme dál, pracovní plocha Launch ’Em má dvě části a tou druhou, neméně zajímavou, je spodní lišta. Ta může být jednopatrová, dvoupatrová a nebo žádná. A copak to v ní máme? Aktuální datum a čas, stav baterek či velikost volné paměti (obojí v procentech, voltech či kilobajtech – formu zobrazení přepínáme tapnutím.) A úplně vpravo dole trůní hotová pecka. Hnízdiště pro až pro deset „ gadgets “. To jsou prťavé ikonky dodatkových modulů, které nabízí velmi zajímavé funkce. Stačí, když na ně tapnete a nebo na ně přetáhnete ikonu ze záložky a budou se dít věci.Takový gadget „Getinfo “ umí podat přehlednou informaci o verzi operačního systému, volné paměti a podobně. To když na něj rovnou tapnete. Pokud však na něj přetáhnete ikonu nějaké aplikace, gadget zahlásí kolik dotyčná aplikace sama zabírá paměti, jaká je její verze a kolik paměti zabírá nejenom ona, ale i její databáze. Tolik pro příklad jak se gadgety používají. A že jich není málo: najdete zde mazání, beamování, nastavení atributů zálohování, přejmenování, zapínání podsvícení a nastavení jasu displeje či hloubky barev, vypínání Palma, vypínání se zaheslováním, zobrazení privátních záznamů… samé perly. Navíc další gadgety (i od tvůrcích jiných aplikací) jsou k mání na internetu.

Abych nezapomněl – Launch ’Em se umí nainstalovat jako výchozí launcher (po tapnutí na ikonku „domeček “ tedy bude naskakovat on), ovšem umožňuje přístup i do starého launcheru, má samozřejmě soft reset a další běžné vymoženosti jeho nedokonalého staršího bratra.

Launch ’Em se pro mnohé z vás může stát nepostradatelným. Po počátečním období nadšení (hmm, vzpomínáte ještě na svoje první rande?) sice najdete pár much, ale skvělé vlastnosti jednoznačně převažují. A ty špatné? Irituje mne například skutečnost, že do záložky nově zařazená ikona se sveřepě nacpe hned na začátek manuálně řazeného seznamu a dá fušku dostat ji třeba na konec; žádnou ikonu také nelze zcela smazat a musí se vyskytovat alespoň na jedné záložce a také paměťové nároky nejsou zrovna malé (ani nároky mé ženy nejsou zrovna malé, nepřejte si vědět jak to um í s kreditkou, ale to už by byla jiná recenze). Nebýt zmíněných mušek, ceny nad 10 dolcků a faktu, že inovační cykly u Synergy Solutions jsou o něco delší než je v kraji zvykem (čekání na verzi 3 byla dost hnusná otrava), dostal by Launch ’Em v hodnocení hned plný počet bodů.

reklama
reklama
reklama
reklama