Cooler Master Aquagate Max: specializovaný vodník

Cooler Master Aquagate Max: specializovaný vodník
, , recenze
Cooler Master připravil nový model svého all-in-one vodního chlazení s názvem Aquagate Max. Ten navazuje na původní Aquagate, s nímž je podobný, ale firma se poučila a opravila největší nedostatek - nevhodně umístěný radiátor s malým ventilátorem.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Cooler Master Aquagate Max: specializovaný vodník
  2. Instalace a zprovoznění
  3. Teplotní testy a závěr
reklama
Cooler Master Aquagate jsme recenzovali již v roce 2004 a od té doby nám tato firma nenabídla v této oblasti nic nového, až dnes. A rovnou byly představeny dva nové modely - Aquagate Max a Aquagate S1, což je vodní chlazení pro nenáročné. My jsme se ale zaměřili na bohatější z modelů, jehož recenzi přinášíme dnes.
Aquagate Max nabízí několik užitečných prvků, z nichž nás může zaujmout podpora ESA - Enthusiast System Architecture, která umožňuje jednoduché monitorování systému z hlediska teplot, otáček ventilátorů či napájení. Toto chlazení již nabízí plnou podporu pro ESA, avšak to se bohužel nedá říci o ostatním hardware. ESA se zkrátka pořád ještě rozbíhá, i když je to otevřený standard, který není firmou NVIDIA nijak omezen. Mezi další vymoženosti tohoto chlazení, či spíše jeho hlavního modulu, patří indikátor průtoku, možnost jednoduché kontroly hladiny chladicího média, alarm upozorňující na vysokou teplotu média i jeho nízkou hladinu, jenž využívá dvě teplotní čidla. Ta se dají využít asi nejlépe pro kontrolu teploty média před radiátorem a za radiátorem.Dále v balení najdeme samotný hliníkový radiátor se dvěma 120mm ventilátory, vodní blok pro procesor, propojující hadičku z PVC, chladicí médium a drobné příslušenství. Vodní pumpa, expanzní nádoba a veškerá elektronika je součástí hlavního modulu a do toho také zapojíme napájení (Peripheral Power ze zdroje), oba ventilátory, teplotní čidla a USB kabel pro propojení se základní deskou (ESA).

ProduktAquagate Max (RL-HUB-KBU1-GP)
Podpora socketůIntel LGA 775
AMD 754/ 939/ 940 / AM2 / F
Hmotnost1700 g
Hadičky3/8 palce (0,95 cm)
PVC
Vodní blok50 x 50 x 42,5 mm
měděný
Radiátor300 x142 x 71 mm
hliníkový
Ventilátorydva 120 x 25 mm
850 - 2400 RPM (PWM regulace)
průtok max. 71,81 CFM
statický tlak max. 2,73 mm H2O
ložiska - Rifle Bearing
12 V / 0,4 A / 4,8 W
Vodní pumpa47 x 62 x 60 mm
max. výtlak 2 metry
max. průtok 450 l/h
keramická ložiska
životnost 50 000 hodin
hlučnost 23 dBA
příkon 6,5 W
Expanzní nádoba122 x 89 x 74 mm
kapacita 340 ml
Chladicí kapalina260 ml
složená převážně z glykolu
zelená barva
bod zamrznutí -10 °C
výdrž dva roky
Teplotní senzor98 x 20 x 450 mm


Vodní blok


Začneme s vodním blokem, jenž má rozměry 50 x 50 x 42,5 mm a jeho základna je vyrobena z mědi. Od výroby jej Cooler Master osadil dvěma kovovými packami pro upevnění na socket LGA 775, tedy pro procesory Intel.Do bloku vedou seshora dvě fitinky pro hadičky s vnitřním průměrem 3/8". Použity jsou klasické fitinky se šroubovacími objímkami, které mají za úkol hadičky upevnít na místě a zamezit úniku chladicího média.Pokud se podíváme na blok zespoda, pak zjistíme, že základna byla celkem hrubě opracována. Pokud si po ní přejedeme nehtem, snadno ucítíme, jak drhne o drážky. Blok pak drží pohromadě pomocí čtyřech šroubků v rozích styčné plochy, a snadno se tak můžeme podívat dovnitř.Vnitřní zpracování je poměrně zajímavé, avšak už nevím, jak moc bude účinné. Cooler Master zde využil velké množství natěsnaných a velmi tenkých žeber, které by se měly postarat o odevzdávání tepla do proudící kapaliny. Problémem může být právě velmi malá tloušťka těchto žeber.Jinak je zde využit proti úniku média klasický gumový kroužek v drážce, což je řešení, jež se využívá v podstatě všude. Pokud se rozhodneme blok nainstalovat na sockety firmy AMD, pak nám k tomu Cooler Master dodává v příslušenství kovové packy, jež stačí vyměnit.


Hlavní modul


Pak zde máme hlavní modul, což je hliníková schránka určená pro montáž do dvou 5,25" pozic. K tomuto modulu pak vede napájení a k němu se také sbíhají veškeré kabely a samozřejmě také hadičky. Zepředu můžeme vidět velké kulaté okno, za nímž je umístěna expanzní nádoba. Uživatel tak může snadno kontrolovat hladinu chladicího média. A hned napravo pak máme menší kulaté okénko, za nímž je mechanický průtokoměr ve tvaru kolesa.Při pohledu zezadu můžeme vidět vstupní a výstupní fitinku, vedle nich pak napájení realizované jedním Peripheral Power konektorem, pak čtyřpinové konektory pro napájení ventilátorů s PWM regulací, celkem pět konektorů pro teplotní senzory (dodávány jsou dva senzory) a nakonec USB konektor pro propojení se základní deskou a využití funkce ESA. Zde se využije normální kablík pro interní USB headery na základní desce. A pokud jste ještě nepřišli na to, k čemu slouží to stříbrné kolečko na vrchu modulu, pak to je uzávěr pro naplnění okruhu médiem a samozřejmě i pro jeho dolévání.Modul lze stejně jako vodní blok snadno rozmontovat, a tak se můžeme podívat dovnitř. Přeplněný skutečně není a větší část zabírá strukturovaná expanzní nádoba, která je krátkou a tlustou hadicí propojena s neoznačenou vodní pumpou. Tato pumpa je celkem výkonná - v ideálních podmínkách má dosáhnout průtoku 450 litrů za hodinu a vodní sloupec má vytlačit až do dvou metrů. Ze zdroje si vezme celkem 6,3 W a odmění se hlučností 23 dBA. To by nemuselo ani tolik vadit, protože je umístěna uvnitř masivní hliníkové krabice. Otázkou ale budou její vibrace.


- klikněte pro zvětšení -

Co se týče elektroniky, pak jsem čekal, že kvůli ESA zde bude přeci jen více obvodů, ale je zde pouze jeden menší plošný spoj. Celkově se mi tento modul celkem líbil díky kvalitnímu zpracování a také jeho design není úplně nejhorší.


- klikněte pro zvětšení -


Radiátor


Dodávaný radiátor má rozměry 300 x142 x 71 mm a je celý vyrobený z hliníku, díky čemuž je celkem lehký. Na sobě nese dva 120mm ventilátory Cooler Master, které využívají PWM regulaci, která zjišťuje hladký rozběh i na nízké otáčky. Ze stejné strany jako ventilátory má radiátor také dvě fitinky, jež jsou stejné jako v ostatní u tohoto chlazení.Pokud se na radiátor podíváme podrobněji, pak zjistíme, že se skládá ze zploštělých trubek, jimiž protéká médium a mezi nimi jsou pak cik-cak stylem nataženy tenké lamely. Trubek je celkem 14, což je slušný počet, jenž zajistí slušné rozvedení tepla po celém těle. Na obou bocích jsou pak umístěny hliníkové chrániče, jež zároveň drží na místě ventilátory.Na druhou stranu radiátoru je navíc díky nim možné umístit další dva 120mm modely, ale otázkou je, zda by to vůbec mělo smysl. Sám Cooler Master ale tyto montážní otvory předurčil k tomu, aby držely radiátor na horním panelu jejích skříní, což rovněž vysvětluje to, že napájecí kabely ventilátorů jsou celkem krátké - asi 30 cm.
Ostatní příslušenství


Bez ostatního drobnějšího příslušenství bychom vodní chlazení nesestavili, a tak si představíme, co dalšího v balení najdeme. Jednak to jsou dvě teplotní čidla, o nichž jsem si nejdříve myslel, že to jsou průtokoměry, či spíše indikátory průtoku. Jedná se o kovové trubičky osazené fitinkami, jež mají na sobě plastové obaly a do nich pak vedou dvoužilové kabely zakončené jednoduchým dvoupinovým konektorem. Díky těmto čidlům budeme moci přímo v systému díky ESA sledovat teploty na zvolených místech - třeba jak se ohřeje voda v procesorovém bloku nebo naopak jak se ochladí v radiátoru.Pak je zde malá plastová lahvička se zeleným médiem, které se skládá z glykolu a antikorozní složky. Kapaliny je celkem 260 ml, má vydržet dva roky a její bod mrznutí je -33 °C plus/mínus jeden stupeň.Nezbytné jsou také malé součástky jako různé spony, šroubky, pružiny či podložky, poté dostaneme v sáčku také interní USB kabel a pro korektní instalaci vodního bloku také teplovodivou pastu Cooler Master.A zcela nakonec je zde čirá PVC hadice, jíž nám výrobce nadělil plné tři metry. Je však poměrně měkká a má stěny o tloušťce cca 1,3 mm, a tak při oblouku s průměrem méně než 10 cm hrozí, že se hadice v ohybu zlomí, což není nejlepší pro zajištění dobrého průtoku. Cooler Master tak měl přidat do balení také ještě kovové pružiny, jež by se mohly v kritických místech na hadici nasadit, aby mohly jejímu zlomení zabránit.

reklama
Nejnovější články
Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK Objevily se testy Core i9-10880H, překvapivě překonává i9-10980HK
Na internetu se objevily další uniklé testy připravovaných procesorů Intelu. Tentokrát jde o mobilní 8jádro Core i9-10880H, jehož výkony jsou dokonce ještě vyšší než minulá čísla modelu Core i9-10980HK.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem NZXT H1: elegantní Mini-ITX věž s vlastním zdrojem i CPU chladičem
Společnost NZXT si připravila SFF věžovitou skříň, která dokáže uchladit i vysoce výkonnou sestavu založenou na desce Mini ITX a má k tomu k dispozici jednak vlastní chladič procesoru a pak také zdroj. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic Windows Latest: Microsoft zbaví Windows 10 živých dlaždic
Dle Windows Latest se Microsoft chystá systémy Windows 10 zbavit tzv. živých dlaždic, čili Live Tiles. V podstatě se tak vrátí k obvyklému provedení s prostými ikonami, přičemž nedávno jsme se podívali na jejich novou sadu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou Koronavirus ohrožuje dodávky pamětí, ceny komponent rostou
Nedávno jsme se mohli dozvědět, že ceny pamětí by mohly kvůli koronaviru spíše klesat, ovšem to se ještě nevědělo o šířícím se Covid-19 na území Jižní Koreje. Nyní už začíná ohrožovat výrobu ve firmách Samsung a SK Hynix.
Včera, aktualita, Jan Vítek
AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače AMD uvádí dva nové Ryzen Embedded pro minipočítače
AMD přináší na trh dva nové modely APU Ryzen Embedded R1000, a to konkrétně R1305G a R1102G. Ty jsou určeny pro slabší Mini PC a zaujmou už svou nízkou spotřebou a TDP 6 až 10 W.  
Včera, aktualita, Jan Vítek