Cooler Master Aquagate Max: specializovaný vodník

Cooler Master Aquagate Max: specializovaný vodník
, , recenze
Cooler Master připravil nový model svého all-in-one vodního chlazení s názvem Aquagate Max. Ten navazuje na původní Aquagate, s nímž je podobný, ale firma se poučila a opravila největší nedostatek - nevhodně umístěný radiátor s malým ventilátorem.
Kapitoly článku:
  1. Cooler Master Aquagate Max: specializovaný vodník
  2. Instalace a zprovoznění
  3. Teplotní testy a závěrreklama
Cooler Master Aquagate jsme recenzovali již v roce 2004 a od té doby nám tato firma nenabídla v této oblasti nic nového, až dnes. A rovnou byly představeny dva nové modely - Aquagate Max a Aquagate S1, což je vodní chlazení pro nenáročné. My jsme se ale zaměřili na bohatější z modelů, jehož recenzi přinášíme dnes.
Aquagate Max nabízí několik užitečných prvků, z nichž nás může zaujmout podpora ESA - Enthusiast System Architecture, která umožňuje jednoduché monitorování systému z hlediska teplot, otáček ventilátorů či napájení. Toto chlazení již nabízí plnou podporu pro ESA, avšak to se bohužel nedá říci o ostatním hardware. ESA se zkrátka pořád ještě rozbíhá, i když je to otevřený standard, který není firmou NVIDIA nijak omezen. Mezi další vymoženosti tohoto chlazení, či spíše jeho hlavního modulu, patří indikátor průtoku, možnost jednoduché kontroly hladiny chladicího média, alarm upozorňující na vysokou teplotu média i jeho nízkou hladinu, jenž využívá dvě teplotní čidla. Ta se dají využít asi nejlépe pro kontrolu teploty média před radiátorem a za radiátorem.Dále v balení najdeme samotný hliníkový radiátor se dvěma 120mm ventilátory, vodní blok pro procesor, propojující hadičku z PVC, chladicí médium a drobné příslušenství. Vodní pumpa, expanzní nádoba a veškerá elektronika je součástí hlavního modulu a do toho také zapojíme napájení (Peripheral Power ze zdroje), oba ventilátory, teplotní čidla a USB kabel pro propojení se základní deskou (ESA).

ProduktAquagate Max (RL-HUB-KBU1-GP)
Podpora socketůIntel LGA 775
AMD 754/ 939/ 940 / AM2 / F
Hmotnost1700 g
Hadičky3/8 palce (0,95 cm)
PVC
Vodní blok50 x 50 x 42,5 mm
měděný
Radiátor300 x142 x 71 mm
hliníkový
Ventilátorydva 120 x 25 mm
850 - 2400 RPM (PWM regulace)
průtok max. 71,81 CFM
statický tlak max. 2,73 mm H2O
ložiska - Rifle Bearing
12 V / 0,4 A / 4,8 W
Vodní pumpa47 x 62 x 60 mm
max. výtlak 2 metry
max. průtok 450 l/h
keramická ložiska
životnost 50 000 hodin
hlučnost 23 dBA
příkon 6,5 W
Expanzní nádoba122 x 89 x 74 mm
kapacita 340 ml
Chladicí kapalina260 ml
složená převážně z glykolu
zelená barva
bod zamrznutí -10 °C
výdrž dva roky
Teplotní senzor98 x 20 x 450 mm


Vodní blok


Začneme s vodním blokem, jenž má rozměry 50 x 50 x 42,5 mm a jeho základna je vyrobena z mědi. Od výroby jej Cooler Master osadil dvěma kovovými packami pro upevnění na socket LGA 775, tedy pro procesory Intel.Do bloku vedou seshora dvě fitinky pro hadičky s vnitřním průměrem 3/8". Použity jsou klasické fitinky se šroubovacími objímkami, které mají za úkol hadičky upevnít na místě a zamezit úniku chladicího média.Pokud se podíváme na blok zespoda, pak zjistíme, že základna byla celkem hrubě opracována. Pokud si po ní přejedeme nehtem, snadno ucítíme, jak drhne o drážky. Blok pak drží pohromadě pomocí čtyřech šroubků v rozích styčné plochy, a snadno se tak můžeme podívat dovnitř.Vnitřní zpracování je poměrně zajímavé, avšak už nevím, jak moc bude účinné. Cooler Master zde využil velké množství natěsnaných a velmi tenkých žeber, které by se měly postarat o odevzdávání tepla do proudící kapaliny. Problémem může být právě velmi malá tloušťka těchto žeber.Jinak je zde využit proti úniku média klasický gumový kroužek v drážce, což je řešení, jež se využívá v podstatě všude. Pokud se rozhodneme blok nainstalovat na sockety firmy AMD, pak nám k tomu Cooler Master dodává v příslušenství kovové packy, jež stačí vyměnit.


Hlavní modul


Pak zde máme hlavní modul, což je hliníková schránka určená pro montáž do dvou 5,25" pozic. K tomuto modulu pak vede napájení a k němu se také sbíhají veškeré kabely a samozřejmě také hadičky. Zepředu můžeme vidět velké kulaté okno, za nímž je umístěna expanzní nádoba. Uživatel tak může snadno kontrolovat hladinu chladicího média. A hned napravo pak máme menší kulaté okénko, za nímž je mechanický průtokoměr ve tvaru kolesa.Při pohledu zezadu můžeme vidět vstupní a výstupní fitinku, vedle nich pak napájení realizované jedním Peripheral Power konektorem, pak čtyřpinové konektory pro napájení ventilátorů s PWM regulací, celkem pět konektorů pro teplotní senzory (dodávány jsou dva senzory) a nakonec USB konektor pro propojení se základní deskou a využití funkce ESA. Zde se využije normální kablík pro interní USB headery na základní desce. A pokud jste ještě nepřišli na to, k čemu slouží to stříbrné kolečko na vrchu modulu, pak to je uzávěr pro naplnění okruhu médiem a samozřejmě i pro jeho dolévání.Modul lze stejně jako vodní blok snadno rozmontovat, a tak se můžeme podívat dovnitř. Přeplněný skutečně není a větší část zabírá strukturovaná expanzní nádoba, která je krátkou a tlustou hadicí propojena s neoznačenou vodní pumpou. Tato pumpa je celkem výkonná - v ideálních podmínkách má dosáhnout průtoku 450 litrů za hodinu a vodní sloupec má vytlačit až do dvou metrů. Ze zdroje si vezme celkem 6,3 W a odmění se hlučností 23 dBA. To by nemuselo ani tolik vadit, protože je umístěna uvnitř masivní hliníkové krabice. Otázkou ale budou její vibrace.


- klikněte pro zvětšení -

Co se týče elektroniky, pak jsem čekal, že kvůli ESA zde bude přeci jen více obvodů, ale je zde pouze jeden menší plošný spoj. Celkově se mi tento modul celkem líbil díky kvalitnímu zpracování a také jeho design není úplně nejhorší.


- klikněte pro zvětšení -


Radiátor


Dodávaný radiátor má rozměry 300 x142 x 71 mm a je celý vyrobený z hliníku, díky čemuž je celkem lehký. Na sobě nese dva 120mm ventilátory Cooler Master, které využívají PWM regulaci, která zjišťuje hladký rozběh i na nízké otáčky. Ze stejné strany jako ventilátory má radiátor také dvě fitinky, jež jsou stejné jako v ostatní u tohoto chlazení.Pokud se na radiátor podíváme podrobněji, pak zjistíme, že se skládá ze zploštělých trubek, jimiž protéká médium a mezi nimi jsou pak cik-cak stylem nataženy tenké lamely. Trubek je celkem 14, což je slušný počet, jenž zajistí slušné rozvedení tepla po celém těle. Na obou bocích jsou pak umístěny hliníkové chrániče, jež zároveň drží na místě ventilátory.Na druhou stranu radiátoru je navíc díky nim možné umístit další dva 120mm modely, ale otázkou je, zda by to vůbec mělo smysl. Sám Cooler Master ale tyto montážní otvory předurčil k tomu, aby držely radiátor na horním panelu jejích skříní, což rovněž vysvětluje to, že napájecí kabely ventilátorů jsou celkem krátké - asi 30 cm.
Ostatní příslušenství


Bez ostatního drobnějšího příslušenství bychom vodní chlazení nesestavili, a tak si představíme, co dalšího v balení najdeme. Jednak to jsou dvě teplotní čidla, o nichž jsem si nejdříve myslel, že to jsou průtokoměry, či spíše indikátory průtoku. Jedná se o kovové trubičky osazené fitinkami, jež mají na sobě plastové obaly a do nich pak vedou dvoužilové kabely zakončené jednoduchým dvoupinovým konektorem. Díky těmto čidlům budeme moci přímo v systému díky ESA sledovat teploty na zvolených místech - třeba jak se ohřeje voda v procesorovém bloku nebo naopak jak se ochladí v radiátoru.Pak je zde malá plastová lahvička se zeleným médiem, které se skládá z glykolu a antikorozní složky. Kapaliny je celkem 260 ml, má vydržet dva roky a její bod mrznutí je -33 °C plus/mínus jeden stupeň.Nezbytné jsou také malé součástky jako různé spony, šroubky, pružiny či podložky, poté dostaneme v sáčku také interní USB kabel a pro korektní instalaci vodního bloku také teplovodivou pastu Cooler Master.A zcela nakonec je zde čirá PVC hadice, jíž nám výrobce nadělil plné tři metry. Je však poměrně měkká a má stěny o tloušťce cca 1,3 mm, a tak při oblouku s průměrem méně než 10 cm hrozí, že se hadice v ohybu zlomí, což není nejlepší pro zajištění dobrého průtoku. Cooler Master tak měl přidat do balení také ještě kovové pružiny, jež by se mohly v kritických místech na hadici nasadit, aby mohly jejímu zlomení zabránit.

reklama
Nejnovější články
Razer uvádí svou první mechanickou klávesnici s voděodolností Razer uvádí svou první mechanickou klávesnici s voděodolností
Razer představil novou verzi své mechanické herní klávesnice Razer BlackWidow Ultimate, která je vylepšena o odolnost proti polití vodou. Dokonce to potvrzuje certifikace IP54. Co dalšího novinka nabízí?
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Intel představil 5G modem a LTE verzi s rychlostí 1,6 Gbps Intel představil 5G modem a LTE verzi s rychlostí 1,6 Gbps
Bezdrátové sítě se stále zrychlují a Intel je jeden z předních výrobců bezdrátových modemů. V nabídce se objevil nový LTE model Intel XMM 7560 s rychlostí až 1,6 Gbps a představil také novou 5G verzi Intel XMM 8060.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku Kopie egyptské hrobky vzniká i díky 3D tisku
Staré památky nezůstanou nedotčené zubem času ani vandaly. Ani egyptská hrobka Sethiho I. nebyla ušetřena. Aby ale zůstala uchována ve své původní podobě, tým ze společnosti Factum Foundation vytváří s pomocí 3D tisku její kopii. 
17.11.2017, aktualita, Kateřina Hoferková
Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček Studie odhaluje, že hráči MOBA mají vyšší IQ než hráči stříleček
Studiím tohoto ražení se obvykle moc nevěnujeme, ale když už máme závěr pracovního týdne před prodlouženým víkendem, nadneseme trošku odlehčené téma. Výzkumníci z Univerzity v Yorku se věnovali srovnání IQ hráčů MOBA a FPS. Co zjistili? 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek16 komentářů
IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS IBM věří, že měděné spoje vydrží až do konce technologie CMOS
IBM samotné přišlo s využitím mědi pro propojení prvků v čipech vyráběných technologií CMOS už před dvaceti lety. Uvažovalo se přitom o tom, že měď v těchto čipech bude nahrazena grafenem, ale dle IBM to nenastane. 
16.11.2017, aktualita, Jan Vítek1 komentář