Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master CM Stacker 830: hliníkový titán

17.10.2006, Jan Vítek, recenze
Cooler Master CM Stacker 830: hliníkový titán
Poslední dobou se nestává, že by se mezi počítačovými skříněmi objevil nějaký konstrukčně opravdu zajímavý kousek. Cooler Master CM Stacker 830 v sobě spojuje mohutné hliníkové tělo a široké možnosti chlazení. Jak je na tom se svými kvalitami doopravdy?
Výrobci skříní ve snaze poskytnout svým zákazníkům možnost přechodu na BTX formát začali nabízet skříně BTX, nebo u těch lepších modelů hybridní modely, které se prodávají jako ATX a umožňují jednoduchou přestavbu na BTX. Právě toto jim ale musí nutně zvednout výslednou cenu a poté, co firma Intel formát BTX odepsala, je tato možnost přestavby spíše přítěží než výhodou do budoucna. Za to samozřejmě výrobci skříní nemohou, takže tuto otázku ponechám stranou a soustředím se na ostatní vlastnosti a dojmy ze skříně Cooler Master CM Stacker 830, které byly v převážné většině velice kladné.Začal jsem ale negativně, tudíž nejdřív popíšu, co se mi nelíbilo. Co se týče vnějšího designu, bylo by vhodné, kdyby výrobce přidal nějaký prvek, jenž by zabránil nechtěnému stisku tlačítka Power - ať už s pomocí krytky, jako to má Cooler Master Ammo 533, nebo jinak. Dokonalému chlazení také leccos ubírá na kráse zadní ostrý rošt ventilátoru, ovšem ten je v porovnání s ostatními skříněmi i tak nadprůměrný. Potom je zde otevírání bočnic, které mě pálilo asi nejvíce a velmi bych uvítal již dlouho osvědčený systém s předním pantem, který je pohodlný, rychlý a bočnice se tak dají umisťovat i poslepu. A zcela nakonec, zapoměl jsem se zmínit o ostrých okrajích některých hran. Zdaleka všechny totiž nejsou zakulaceny a právě těm, co nejsou, by ostrost záviděly kdejaké nůžky. Týká se to například dolní hrany, za niž se zachytávají packy bočnice.

To bychom měli nevýhody a nyní příjemnější stránka. Velmi se mi zamlouvalo celkové zpracování skříně, jemuž vévodil poctivý 1,5mm plech (u přepážek i 2mm) a díky němu je konstrukce Stackeru velice pevná a masivní. Na tom mají také svůj podíl přepážky dále zesilující konstrukci a poskytující oporu pro komponenty. Vedle důrazu na kvalitu zpracování jsou zde také velmi široké možnosti chlazení. Dodávané ventilátory subjektivně hodnotím velmi dobře. Mají zakulacené lopatky, střízlivé otáčky a tichá ložiska. Do dalších pozic si můžete nakoupit svoje vlastní a chlazení si tak uzpůsobit podle vlastních potřeb - příležitostí k tomu máte dost. Tuto výhodu bych také spojil s předním panelem a jeho záslepkami. Ty je také možno si přesouvat dle libosti včetně pozic pro pevné disky a 3,5" externí zařízení.

Co se týče disků, těm je k dispozici speciální box tlumící vibrace a není problém si jej upravit tak, aby umožňoval ničím neregulovaný průtok vzduchu z předního ventilátoru. Tím se dostávám k efektivnosti chlazení. Pokud chcete, můžete si skříň upravit tak, aby filtrovala vzduch od prachu, čímž ale klesne výkon chlazení, nebo odejmutím filtrů můžete výkon naopak maximalizovat, volba je na vás. Celkově je tedy CM Stacker 830 z mého pohledu poctivá a dobře zvládnutá hliníková skříň, z níž si každý může vzít to, co k chlazení svých komponent potřebuje. Málokdy dostaneme od počítačové skříně takovou volnost. Cena přesahující 6000 Kč s DPH není sice malá, ale vzhledem k nabízenému produktu plně odpovídá.


Poctivé zpracování
Na některých místech ostré hrany
Široké možnosti chlazení
Nedořešené zavírání bočnic
Konfigurovatelnost
Nechráněné tlačítko Power
Uspořádání předního panelu
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 6 250 Kč s DPHStále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Cooler Master Stacker 830 poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>


Za zapůjčení skříně Cooler Master CM Stacker 830 děkujeme firmě JSComputers

Vývoj ceny testovaného produktu: