reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Cooler Master N400: levný elegán

, , recenze
Cooler Master N400: levný elegán
Od firmy Cooler Master přišla na otestování počítačová skříň, která se řadí mezi Middle Towery. Jde o model patřící do série N, konkrétně N400, jehož design se dle mého názoru opravdu povedl, a tak se může stát levným a důstojným základem nového počítače.
Cooler Master N400: levný elegán
Kapitoly článku:

Instalace komponent


Nejdříve přichází na řadu testovací konfigurace, která je založena na procesoru Phenom II X6, jenž dnes už sice není kvůli Bulldozerům tak aktuální, ale zde jde především o jeho vysokou spotřebu reprezentovanou 120W TDP.

Testovací konfigurace:
  • Základní deska: Gigabyte 890GPA-UD3H (AMD 890GX)
  • Procesor: AMD Phenom II X6 1100T - 120W TDP
  • Chladič: Noctua NH-U12P
  • Operační paměť: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
  • Grafická karta: MSI NX8800GTS T2D32OE - NVIDIA GeForce 8800 GTS 320 MB RAM
  • Pevný disk: 2x 1TB Samsung HD103SJ
  • Zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W


Instalace komponent dovnitř této skříně není bezproblémová, tedy pokud jsme zvyklí na to, že moderní skříně nám za trayem poskytnou dostatek prostoru pro kabely. Zde tudy neprotáhneme ani kabel ke přídavnému napájení základní desky, který tak musí jít přes ni. Pro vedení ostatních kabelů můžeme využít boční ventilátorové pozice, tedy samozřejmě pouze tehdy, když zůstanou volné a kabely vedoucí k pevným diskům či SSD také nepůjdou snadno schovat.
- klikněte pro zvětšení -


Jinak je tu ale pro komponenty dostatek místa, i když grafická karta by se mohla omezovat s pevnými disky. Naštěstí je tu pro ně ale dostatek pozic, takže disky můžeme případně umístit jinam. S instalací chladiče Noctua NH-U12P problém nebyl žádný, takže velké věžovité chladiče se dovnitř vejdou.
- klikněte pro zvětšení -


Z pohledu na opačnou stranu skříně je jasně vidět, kudy můžeme zadem protáhnout kabely, aby bylo možné skříň zprava uzavřít.Chlazení skříně


V našem případě byla zkoumána skříň N400 ve verzi NSE-400-KKN1, čili s boční pozicí pro 120mm či 140mm ventilátor, kterou jsme využili při teplotních testech. Jinak nám tato skříň nabídne klasickou 120mm zadní pozici osazenou jedním ventilátorem XtraFlo (A12025-12CB-3EN-F1) pracujícím na 1200 RPM, což jsou u skříňových ventilátorů této velikosti obvyklé otáčky. Vepředu pak máme ventilátor s naprosto stejným označením a specifikacemi, jenž však má průsvitné lopatky a bílé LED. Pod ním je pak volná pozice pro ještě jeden model.

Co se rozhodně často nevidí, jsou ventilátorové pozice v pravé bočnici, které využívala či využívá především firma Chieftec. Jenomže takový chladicí prvek byl využit především tehdy, když nebylo možné nasávat vzduch skrz přední panel, což zde vůbec neplatí, právě naopak. Pozice předních ventilátorů jsou zde zpracovány velmi dobře a jejich výkon bude omezovat pouze přední panel s nezbytným prachovým filtrem.

K čemu tedy ony boční pozice jsou? Většině uživatelů budou k ničemu, avšak pokud se rozhodnete pořídit integrované vodní chlazení vybavené 240mm dlouhým radiátorem, ten můžete dle informací od výrobce nainstalovat také do této pozice. Bude třeba ale radiátory našroubovat až mezi diskové šachty a tray, přičemž ventilátory budou mezi trayem a pravou bočnicí, kde je pro něj připraveno minimálně 25 mm místa, ovšem dalších cca 5 mm je tu k dobru díky vypoulené pravé bočnici.

Radiátory, i když jsou označeny délkou 240 mm, jsou vždy samozřejmě o něco větší, protože musíme počítat s koncovými částmi pro rozvod chladicího média do jejich trubek. V samotné skříni je pro ně vyhrazen prostor s šířkou cca 35 mm, takže s instalací by neměl být problém. Pokud bychom se rozhodli prohodit jejich pozici s ventilátory, pak bychom se museli spokojit jen s cca 25mm šířkou a další rozměry by neměly překročit 270 x 135 mm. V žádném případě ale nebude instalace zrovna snadná a jako daleko vhodnější pozice pro jeho instalaci se jeví horní panel, kam se sice také vejde 240mm model, ale v tomto případě už v podstatě nejsme omezeni jeho tloušťkou a ventilátory si také můžeme nainstalovat dle libosti. Nehledě na to, že nám pak takto umístěný radiátor neznemožní přístup k pevným diskům a nezabere pozice pro dvě 2,5" SSD.

Boční ventilátorové pozice jsou tedy využitelné pouze v případě, že náš systém ponese dva radiátory vodního chlazení a takových rozhodně nebude mnoho. A pokud už někdo je ochoten utrácet za vodní chladiče, asi si také vybere skříň jiné třídy.


Teplotní testy


Jako zátěžové testy se tu uplatní aplikace 3DMark Vantage, Prime95 a h2benchw. Teploty zase bude odečítat SpeedFan a RivaTuner a to vše při teplotě okolního vzduchu kolem 22,5 °C. Tato skříň přišla vybavena dvěma 120mm ventilátory s otáčkami 1200 RPM. My jsme ji doplnili o jeden další, což byl Noctua NF-P12, který jsme usadili do boční pozice.

Nyní si uvedeme tabulky s výsledky, kde budou chybět pevné disky. Pokud je budeme chtít chladit, není nic snazšího než je umístit před přední ventilátor. Ten v našem případě dokázal testovací model HDD zchladit o slušných 6 °C, což je výsledek, s nímž můžeme být spokojeni. Však přední ventilátor je výkonný, má dobrý přístup k čerstvému vzduchu a u sebe nemá žádný přebytečný rošt. A zde jsou výsledky teplot ostatních komponent v tabulkách:


Zadní 120mm ventilátor
CPU
28 °C
48 °C
Chipset
40 °C
58 °C
GPU
60 °C
83 °C


Základní konfigurace s jedním ventilátorem na naši sestavu rozhodně stačí, i když teploty samozřejmě nejsou nejnižší. Tato skříň je velmi vzdušná, takže čerstvý vzduch se do ní dostane velmi snadno a grafická karta s přímým vyfukováním vzduchu mimo skříň a chladič procesoru namířený na zadní ventilátor také pomohou.


Zadní + přední 120mm ventilátor
CPU
28 °C
47 °C
Chipset
39 °C
56 °C
GPU
59 °C
81 °C


Přední ventilátor tak pomůže především pevným diskům a pak o něco dále umístěné grafické kartě, které pak dále pomůže i boční ventilátor. Ten ale v bočnici značně rezonuje, takže osobně bych jeho pozici nechal nevyužitou, nebo si rovnou pořídil skříň s bočním plexisklem.


Zadní + přední + boční 120mm ventilátor
CPU
27 °C
47 °C
Chipset
38 °C
55 °C
GPU
58 °C
79 °Creklama
reklama
reklama