Cooler Master Silencio FP 120: výjimečně tichý ventilátor?

Cooler Master Silencio FP 120: výjimečně tichý ventilátor?
, , recenze
Cooler Master začal samostatně prodávat dva nové ventilátory řady Silencio FP 120, jejichž specifikace jsou velmi zajímavé. Udávají totiž velmi nízkou hlučnost a vysoký průtok, takže se na ně vyplatí podívat zblízka.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama

Test průtoku vzduchu


Teď si už dnes testovaný ventilátor porovnáme z hlediska průtoku vzduchu na základě metodiky popsané v samostatném článku. Pro testování využíváme anemometr UNI-T UT362 se sondou o průměru 6 cm. Pro porovnání můžeme využít výsledky testu ventilátorů Noctua, které soupeřily se starým, ale velmi dobrým modelem Papst 4412 F/2GL.

Tématem dnešního testu jsou předně ventilátory Cooler Master FP 120, před nimiž jsme testovali 4 ventilátory Noctua NF-S12A, NF-S12B a NF-S12. Dále jsme měli k dispozici NF-P12, jenž se v našich dřívějších testech přetahoval o prvenství s ventilátorem Papst 4412 F/2GL. Všechny tyto modely se tak potkají v dnešním testu:
  • Cooler Master Silencio FP 120
  • Noctua NF-S12
  • Noctua NF-S12B
  • Noctua NF-S12A
  • Noctua NF-P12
  • Papst 4412 F/2GL

Vertikální osa znázorňuje rychlost proudění vzduchu ve FPM (stopy za minutu) a horizontální ukazuje otáčky za minutu.

Především je třeba poukázat na to, že ventilátory dosáhly při nasávání vzduchu většího výkonu než při jeho tlačení, což je dáno testovacím prostředím, čili použitou komorou. Díky ní mají ventilátory výhodu při nasávání v tom, že vzduch prostě a poslušně k nim proudí skrz sondu a komoru, ovšem v opačném případě při vhánění vzduchu do komory pomocí ventilátorů dochází k turbulentnímu proudění, kvůli čemuž se celkový výkon snižuje. Jakým způsobem se vzduch při opouštění lopatek ventilátoru mele, to si ostatně ukážeme později na videu.

Nově testovaný ventilátor Cooler Master se neukázal jako konkurent modelů firmy Noctua, které jsou orientovány na dosažení co nejvyššího průtoku vzduchu, natož aby ohrozil Papst. Můžeme jej tedy z hlediska výkonu označit za běžný ventilátor, neboť jako takový je mezi výkonnými modely Noctua na jedné straně a na opačné jsou ventilátory Noctua řady S, které zase mají nabídnout nízkou hlučnost.

Hlučnost ventilátorů Silencio FP 120 v základní verzi 3PIN je skutečně velmi nízká a v porovnání s takovým NF-F12 či NF-P12 ventilátor výrazně méně hučí. Ložiska se také ukázala v dobrém světle a kromě jemného šustění se v podstatě nijak neprojevovala. Na základní otáčky 1200 RPM tedy tento ventilátor nebude rušit a na nižších už to může být jen lepší. Nezdráhal bych se tedy tento ventilátor z hlediska hlučnosti přirovnat i k řadě Noctua S.

Co se týče modelu s označením PWM, u něj skutečně záleží především na tom, na jakých otáčkách poběží. Pokud PWM nezapneme, rozběhne se na plných 1400 RPM, a to se již za tichý provoz nedá pokládat. Je tedy třeba PWM opravdu využít a jeho výkon regulovat nejlépe na úroveň pod 1200 RPM.

reklama
Nejnovější články
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala