Cooler Master Silencio FP 120: výjimečně tichý ventilátor?

Cooler Master Silencio FP 120: výjimečně tichý ventilátor?
, , recenze
Cooler Master začal samostatně prodávat dva nové ventilátory řady Silencio FP 120, jejichž specifikace jsou velmi zajímavé. Udávají totiž velmi nízkou hlučnost a vysoký průtok, takže se na ně vyplatí podívat zblízka.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama

Test průtoku vzduchu


Teď si už dnes testovaný ventilátor porovnáme z hlediska průtoku vzduchu na základě metodiky popsané v samostatném článku. Pro testování využíváme anemometr UNI-T UT362 se sondou o průměru 6 cm. Pro porovnání můžeme využít výsledky testu ventilátorů Noctua, které soupeřily se starým, ale velmi dobrým modelem Papst 4412 F/2GL.

Tématem dnešního testu jsou předně ventilátory Cooler Master FP 120, před nimiž jsme testovali 4 ventilátory Noctua NF-S12A, NF-S12B a NF-S12. Dále jsme měli k dispozici NF-P12, jenž se v našich dřívějších testech přetahoval o prvenství s ventilátorem Papst 4412 F/2GL. Všechny tyto modely se tak potkají v dnešním testu:
  • Cooler Master Silencio FP 120
  • Noctua NF-S12
  • Noctua NF-S12B
  • Noctua NF-S12A
  • Noctua NF-P12
  • Papst 4412 F/2GL

Vertikální osa znázorňuje rychlost proudění vzduchu ve FPM (stopy za minutu) a horizontální ukazuje otáčky za minutu.

Především je třeba poukázat na to, že ventilátory dosáhly při nasávání vzduchu většího výkonu než při jeho tlačení, což je dáno testovacím prostředím, čili použitou komorou. Díky ní mají ventilátory výhodu při nasávání v tom, že vzduch prostě a poslušně k nim proudí skrz sondu a komoru, ovšem v opačném případě při vhánění vzduchu do komory pomocí ventilátorů dochází k turbulentnímu proudění, kvůli čemuž se celkový výkon snižuje. Jakým způsobem se vzduch při opouštění lopatek ventilátoru mele, to si ostatně ukážeme později na videu.

Nově testovaný ventilátor Cooler Master se neukázal jako konkurent modelů firmy Noctua, které jsou orientovány na dosažení co nejvyššího průtoku vzduchu, natož aby ohrozil Papst. Můžeme jej tedy z hlediska výkonu označit za běžný ventilátor, neboť jako takový je mezi výkonnými modely Noctua na jedné straně a na opačné jsou ventilátory Noctua řady S, které zase mají nabídnout nízkou hlučnost.

Hlučnost ventilátorů Silencio FP 120 v základní verzi 3PIN je skutečně velmi nízká a v porovnání s takovým NF-F12 či NF-P12 ventilátor výrazně méně hučí. Ložiska se také ukázala v dobrém světle a kromě jemného šustění se v podstatě nijak neprojevovala. Na základní otáčky 1200 RPM tedy tento ventilátor nebude rušit a na nižších už to může být jen lepší. Nezdráhal bych se tedy tento ventilátor z hlediska hlučnosti přirovnat i k řadě Noctua S.

Co se týče modelu s označením PWM, u něj skutečně záleží především na tom, na jakých otáčkách poběží. Pokud PWM nezapneme, rozběhne se na plných 1400 RPM, a to se již za tichý provoz nedá pokládat. Je tedy třeba PWM opravdu využít a jeho výkon regulovat nejlépe na úroveň pod 1200 RPM.

reklama
Nejnovější články
AMD Renoir: nová APU už v lednu? AMD Renoir: nová APU už v lednu?
Můžeme být velice zvědaví na to, v jakém světle se ukáže příští generace APU od společnosti AMD. Očekáváme totiž už přechod na 7nm výrobní technologii a snad už i podstatný nárůst výkonu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED Gigabyte Aorus RGB: více megahertz i LED
Společnost Gigabyte pod značkou Aorus připravila novou sadu pamětí RAM, a to v rámci řady Aorus RGB Memory. Jedná se o sadu s kapacitou 16 GB a možností dokoupit dvě svící atrapy navíc. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U Intel NUC 10 dorazí s až šestijádrovými procesory Comet Lake-U
Nedávno jsme se dozvěděli o tom, že Intel brzy vypustí ze své nabídky NUC Crimson Canyon s nepovedeným 10nm procesorem. Jako náhrada přijdou NUC 10 vybavené procesory Comet Lake-U, čili opět 14nm čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události Anthem Icetide: probíhá veřejný test první nové sezónní události
Anthem bylo další zklamání v podání studia BioWare, které namísto živoucího světa plného zábavy dodalo nedodělanou hru, jejíž vývoj ztratil směr. V září jsme se ale dozvěděli, že Anthem čekají zásadní změny. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů BIOS desky MSI Creator TRX40 ukazuje nové možnosti taktování Threadripperů
Procesory Ryzen Threadripper se začnou prodávat až ke konci tohoto měsíce, kdy přijde na trh také nový Ryzen 9 3950X. Tyto procesory tak můžeme zatím zkoumat jen z teoretického hlediska, nicméně jsou tu i desky. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře