Cooler Master Silencio FP 120: výjimečně tichý ventilátor?

Cooler Master Silencio FP 120: výjimečně tichý ventilátor?
, , recenze
Cooler Master začal samostatně prodávat dva nové ventilátory řady Silencio FP 120, jejichž specifikace jsou velmi zajímavé. Udávají totiž velmi nízkou hlučnost a vysoký průtok, takže se na ně vyplatí podívat zblízka.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. CM Silencio FP 120
  2. Průtok vzduchu a hlučnost
  3. Testy rozptylu vzduchu a závěr
reklama

Testy rozptylu vzduchu


Nyní se podíváme, jak ventilátory série Silencio FP 120 nakládají se vzduchem, který nabírají svými lopatkami. Známá věc je ta, že klasické axiální ventilátory udělají z poslušné a víceméně nehybné masy vzduchu vířící a neukázněnou melu, která většinou ve tvaru trychtýře proudí dál. V poslední době se výrobci snaží tuto vlastnost napravit s využitím lamel, které mají vzduch usměrnit (zrovna Noctua má v nabídce jeden takový - NF-F12). Dnes testovaný model ale žádné takové nemá.

My jsme pro názornou ukázku tedy využili kouř produkovaný mlhovačem a natáčeli jsme jej na kameru. K dispozici jsou i videa ostatních ventilátorů Noctua a Papst, s nimiž Silencio FP 120 porovnáváme v předchozí kapitole.


Jak je vidět, vzduch se za lopatkami velmi mele a uniká do stran, takže neproudí přímo vzhůru, jak by v ideálním případě měl. Mohlo by to být tedy mnohem lepší, jak ukazují další odkazovaná videa.


Závěrečné hodnocení


Ventilátory Silencio FP 120, které se poprvé objevily loni jako exkluzivní součást skříně Cooler Master Silencio 652S, mají pevné tělo, na němž nenajdeme žádné otřepy a na první pohled na nich zaujmou mohutné a zahnuté lopatky. Jinak jde o klasické 120mm skříňové ventilátory, u nichž výrobce slibuje především dlouhou životnost a také nízkou hlučnost.Výkon ventilátoru Silencio FP 120 byl dle našich testů veskrze průměrný a jako problém bych viděl příliš turbulentní proudění vzduchu tlačeného jeho lopatkami. Čili pro ofukování komponent nebo spojení s radiátorem vodního chlazení nejspíše nebude zrovna vhodný. Nicméně jako skříňový ventilátor postačí a zde by se měla projevit především nízká hlučnost. Vhod přijde i jejich udávaná dlouhá životnost, ale tu jsme pochopitelně ověřit nemohli.

Cooler Master je nedávno zařadil do své nabídky jako samostatně prodejné produkty, takže si je můžeme pořídit za ceny pod 300 Kč.
 
English translation of the conclusion
Silencio FP 120 arrived last year as an exclusive part of the Cooler Master Silencio 652S case. Their body is strong and firm, there are no flashes at the edges and what catches our eye are the large and bent fan blades. In other respects it is a normal 120mm case fan that should according to the specs be silent and last for a long time.
 
The performance of Silencio FP 120 turned out to be quite average, at least according to our tests which also showed excessively turbulent air flow. In conclusion, FP 120 probably won't be suitable for direct blowing at various components as well as for water radiators. Still, they should work just fine as simple case fans because of their quiet operation and also long life expectancy which, of course, could not be verified.
 
Cooler Master already started selling them as standalone products, so everyone can buy them for a few euros.
 
 

Plusy


+ Pevné a dobře zpracované tělo
+ Nízká hlučnost
+ PWM regulace (u příslušného modelu)


Minusy


- Turbulentní proudění vzduchu za lopatkami
 
 
Za zapůjčení ventilátorů Cooler Master FP 120 3PIN a PWM děkujeme ABACUSu.


 
Cena v době testování: cca 250 Kč s DPH
 Ceny souvisejících / podobných produktů:


Jak hodnotíte ventilátory CM Silencio FP 120?
V anketě šlo hlasovat od 6.4.2015 do 26.3.2016. Počet hlasujících: 2
Výborné 50 % 50% Průměrné 50 % 50% Špatné 0 %
reklama
Nejnovější články
John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem John Carmack omezí Oculus, chce vyvíjet AI srovnatelnou s člověkem
John Carmack, muž, který stojí za legendárními hrami Doom a Quake, se v posledních letech soustředil na vývoj virtuální reality pro Oculus. Toho chce ale nechat, hodlá totiž vyvinout obecnou AI se schopnostmi učení srovnatelnou s člověkem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany Age of Empires IV: Mongolové útočí na Angličany
Microsoft ohlásil vývoj titulu Age of Empires IV už před více než dvěma roky, ale dosud toho bylo k vidění jen velice málo. Nyní se ale můžeme mrknout na video, které ukazuje především to, jak bude vypadat prostředí této hry. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej AMD představuje procesor Ryzen 5 3500, ale ne pro volný prodej
Recenzemi nového procesoru Ryzen 9 3950X je zastíněna zpráva o tom, že AMD vypustilo do světa model Ryzen 5 3500, o který by ale jistě mělo zájem daleko více zákazníků. Samostatně si jej ale nekoupíme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů
Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku Curiosity na Marsu detekoval nevysvětlené nárůsty koncentrace kyslíku
Už dlouho se mluví o metanu na Marsu jako o plynu, který by mohl být tvořen životem, ale stejně tak dobře i geologickými procesy. Nyní jde ale o měnící se koncentraci kyslíku, která zaměstnává hlavy v NASA. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další Xboxové novinky: xCloud, Halo: Reach, Wasteland 3 a další
Microsoft na události X019 představil řadu novinek, na něž se nyní podíváme. Jsou tu hry od Obsidian a Rare, novinky pro Project xCloud, Halo: Reach, multiplayerové hry od Obsidian i Ninja Theory a také Wasteland 3. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek