Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cooler Master TPC 800: výparníková komora v akci

28.11.2012, Jan Vítek, recenze
Cooler Master TPC 800: výparníková komora v akci
Cooler Master nedávno uvedl svůj procesorový chladič TPC 800 jako první model na světě, který využívá vertikální výparníkovou komoru. Co se za tím skrývá a jaký výkon nám díky tomu tento model nabídne, na to se podíváme v dnešní recenzi.

Testovací sestava


Podívejme se nyní na testovací sestavu a vůbec celé nastavení testu. Základem byl ještě stále aktuální procesor AMD Phenom II X6 1100T, jehož frekvence byla ponechána na základní hodnotě, ale s napětím jsme si trošku pohráli (viz níže). Technologie Cool'n'Quiet byla vypnuta, stejně jako snižování výkonu při přehřívání procesoru a teplotní řízení otáček ventilátorů , které jsme si korigovali sami pomocí zátěžových potenciometrů. Záleží nám zde tedy pouze na procesoru jako topném tělesu, z jehož ztrátovým teplem se mají chladiče vypořádat.
  • Základní deska: Gigabyte 890GPA-UD3H (AMD 890GX)
  • Procesor: AMD Phenom II X6 1100T (výchozí frekvence, napětí zvýšeno na 1,5 V)
  • Referenční chladič: Noctua NH-U12P
  • Operační paměť: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
  • Grafická karta: integrovaný grafický čip v AMD 890GX
  • Pevný disk: 1TB Samsung HD103SJ
  • Zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W

Chladiče se tedy budou muset postarat o odvod více než 125 W tepla, což je hodnota TDP procesoru Phenom II X6 1100T s výchozím napětím. Sestava byla uložena na stole, takže všechny chladiče měly stejné podmínky, a to při teplotě kolísající kolem 20 - 21 °C, tedy při normální pokojové teplotě. Teploty procesoru jsme odečítali pomocí utility Core Temp, zátěž všech čtyř jader obstaral Prime95 a výsledky byly potvrzeny tím, že chladiče byly sundány, opět se aplikovala teplovodivá pasta a proběhla další sada měření.

Co se týče aplikace teplovodivé pasty, pak pro tu byl využit standardní a doporučovaný postup - očištění a odmaštění styčných ploch (vhodné zvláště u chladičů s přilepenou ochrannou fólií na základně, na níž zbylo lepidlo), aplikace malého množství pasty doprostřed heatspreaderu a umístění chladiče. Pasta se pak sama rozprostře mezi chladičem a procesorem bez hluchých míst.

K otestování máme tedy jeden jediný nový chladič - Cooler Master TPC 800, který může být vybaven jedním či dvěma 120mm ventilátory, ovšem v základním balení nenajdete ani jeden. Proto jsme použili jeden i dva modely Noctua NF-P12, které využívá i model Noctua NH-U12P, jenž bude s TPC 800 soupeřit. Grafy tedy budou obsahovat dvě sady měření s TPC 800, a to s jedním ventilátorem a dvěma ventilátory na 900, 1100 a 1300 RPM.


Výsledky testů


Cooler Master TPC 800 bude soupeřit nejen s chladičem Noctua, ale také s pěti dalšími, které jsme měli v posledním testu výkonných procesorových chladičů. Pro ně jsem se snažil zajistit stejné podmínky, i když vzhledem k tomu, že montážní systém nového Cooler Masteru neumožňuje libovolné natočení na socketu AMD, byl jsem nucen jej orientovat tak, aby foukal směrem na grafickou kartu. To by ale nemělo jeho výkon výrazně ovlivnit.Když se podíváme na výsledky, pak Cooler Master TPC 800 se ukázal jako nejlepší model v testu, ovšem to především díky použití dvou ventilátorů. S jedním ventilátorem už to takový rozdíl od konkurence nebyl a my můžeme zde zmínit jednak model Noctua NH-U12P, který podal jen mírně horší výsledky, ale zato přichází za v podstatě stejné peníze (cca 1 400 Kč) jako TPC 800, ovšem zato s velmi kvalitním ventilátorem. Potom bych opět vyzdvihnul chladič Cooler Master Hyper 412S, jenž mimochodem v minulém testu získal ocenění BEST OF TEST. Tento model je v některých případech ještě o fous lepší než Noctua, a přitom daleko levnější - dá se sehnat už za 900 Kč.