Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Cooler Master - vodní bloky pro váš VGA hi-end

, , recenze
Cooler Master - vodní bloky pro váš VGA hi-end
Dnes jsme si připravili specialitku v podobě testu dvou vodních bloků Hydra 8800 a Glacier 600 pro grafické karty NVIDIA 8800 GTS/GTX/Ultra a ATI Radeon HD 2900 XT. Výrobcem je společnost Cooler Master, jež na poli vodního chlazení ještě moc zkušeností nemá.
Cooler Master - vodní bloky pro váš VGA hi-end

Cooler Master Glacier 600


Druhým chladičem od Cooler Masteru je model Glacier 600, jenž je určen pro Radeony HD 2900 XT. Zde jde již o klasický vodní blok pro VGA, tedy žádný hybrid se vzduchovým chlazením. Dostaneme jej v podobném balení jako Hydru 8800, avšak to je zde laděno místo zelené do červené barvy, což je vzhledem k firmám NVIDIA a ATI pochopitelné.Model
Glacier 600
Rozměry
197 x 125 x 13,8 mm
Hmotnost
390 g
Materiál
hliník

Uvnitř balení je blok umístěn do pevných plastových výlisků a vedle něj máme také nepříliš obsáhlé příslušenství, v němž je vše potřebné až na imbusový klíč nutný k výměně fitinek. Nejdříve se ale zaměřmě na samotný chladič, či vodní blok, jak bychom jej měli správně nazývat. Celé tělo Glacieru 600 je vyrobeno z hliníku, jehož celková masa tvoří 390 g hmotnosti. Nenajdeme zde tedy ani při bližším pohledu žádnou měď, přičemž by se ta zcela jistě hodila alespoň na styčné ploše s čipem GPU.Povrch bloku je viditelně tvořen radiálně uspořádanými žebry, která se na koncích prohlubují a je vidět, že tam již voda nezasahuje. Uprostřed pak máme černo-stříbrné logo Cooler Master. Pokud se podíváte na fitinky, pak ty jsou zde naprosto shodné s chladičem Hydra 8800, tedy vyměnitělné (1/2“ či 3/8“) a otočné kolem 360°.Spodní strana Glacieru je viditelně daleko jednodušší než u chladičů GeForce 8800. Nebylo ji třeba ani tolik strukturovat, takže je to v podstatě jednolitá plocha s nejnutnějšími výstupky a prohlubněmi pro GPU, paměti a oblast napájení karty. Styčná plocha pro GPU je pak chráněna přilnavým štítkem, protože ta jako jediná bude na čipu sedět přímo (i když přes teplovodivou pastu, samozřejmě) a ne přes tlusté teplovodivé podložky.Provedení se zdá být adekvátní k potřebám a osobně jsem neshledal žádné problémy. Přeci jen se jedná o vodní blok pro výhradně jeden model grafické karty (alespoň to říká výrobce na obalu) a tam není takový problém vše vyrobit přesně tak, aby si chladič na kartu přesně sedl.Styčná plocha v podobě malinko vystouplého čtverce postaveného na hranu je podélně vybroušena a uspokojivě zahlazena. Zrcadlový lesk zde nehledejme, ale to v žádném případě není samo o sobě zárukou toho nejmenšího tepelného odporu. Styčná plocha musí být také co nejvíce rovná a bez prohlubní či výstupků, aby se zajistil na všech místech stejný kontakt a to je mnohem důležitější než její hladkost.


Příslušenství


Příslušenství je zde v podstatě stejné jako u předchozí verze. Také zde najdeme dvě větší fitinky, teplovodivé podložky, šroubky, těsnicí kroužky, teplovodivou pastu, ochranné nalepovací podložky a samozřejmě manuál.Zde nutno dodat, že v manuálu nechybí ani česká pasáž, i když, jak jsem již řekl, z obrázků by vše pochopil i analfabet.
Instalace


Tato procedura proběhla podobně jako u Glacieru, s ohledem na jednoduchost chladiče však spíše ještě rychleji a snadněji. Očištěnou kartu Radeon HD 2900 XT bez chladiče prostě vezmeme a na příslušná místa nalepíme teplovodivé podložky.GPU karty, nebo zde kvůli jednodušší aplikaci spíše styčnou plochu na chladiči opatříme vrstvou teplovodivé pasty, položíme chladič lícem nahoru a přiložíme kartu. Zde je nutné dbát na postupné utahování šroubků a také na jejich bezpečné uchycení, protože blízko montážních otvorů se již vyskytují SMD součástky, takže je dobré využít dodávané nalepovací podložky.Vše postupně tedy utáhneme a karta je připravena. A jako v minulém případě, před montáží se ještě rozhodněte, zda budete hadičky připevňovat předem, nebo až poté. Zde se nevyplatí váhat, protože následky mohou být nemilé.

reklama