Coolink a Noctua: NF-F12 PWM proti všem

Coolink a Noctua: NF-F12 PWM proti všem
, , recenze
Od spřízněných firem Coolink a Noctua dorazily celkem 4 ventilátory včetně zbrusu nového modelu Noctua NF-F12 PWM. Tomu bude dělat společnost řada Coolink SWiF2 v počtu třech modelů, takže se podívejme, kdo vyjde ze souboje jako vítěz.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Ventilátor Noctua NF-F12 PWM byl představen teprve minulý měsíc jako model orientovaný především na výkon, kteroužto úlohu doposud zastával známý NF-P12, který jsme měli již před delší dobou v samostatném testu. A jak už jsme od firmy Noctua zvyklí, nemáme tu pouze kosmetické změny, ale zbrusu nové zpracování, kde se však Rakušani inspirovali u modelů SilverStone Air Penetrator. Mluvím konkrétně o nastražených lamelách, které mají za úkol usměrňovat tok vzduchu od lopatek, aby byl soustředěný. Krom toho je NF-F12 vybaven také silikonovými rohy, které jsou vyvýšené nad okolní povrch a poslouží pro utlumení vibrací.Řada Coolink SWiF2 je tu s námi sice již delší dobu, ale my jsme si tyto ventilátory dosud nevyzkoušeli, ovšem jeho předchůdce SWiF už dávno. Nyní je k tomu dobrá příležitost i vzhledem k tomu, že firmy Coolink a Noctua spolu velmi úzce spolupracují. Noctua je totiž společným dítkem firem Rascom a Kolink, který vlastní značku Coolink. Celkem k nám dorazily 3 modely ventilátorů SWiF2, ovšem ty se mezi sebou liší pouze maximálními otáčkami a také tím, zda je umožňují regulovat, či ne.

Vysokého průtoku chtějí tyto modely dosáhnout pomocí vysokého počtu lopatek, jichž je celkem 11. Jinak na SWiF2 není na první pohled nic neobvyklého a v podstatě ani oněch 11 lopatek není unikátem.

Celkem tu tedy máme 4 ventilátory:
  • Coolink SWiF2 1200
  • Coolink SWiF2 1201
  • Coolink SWiF2 120P
  • Noctua NF-F12 PWM


Coolink SWiF2


Ventilátory Coolink SWiF2 120mm řady jsou celkem 3 a liší se pouze svými otáčkami. Modely s označením 1200 a 1201 mají otáčky statické, a sice 800 a 1200 RPM, od čehož se pochopitelně odvíjí také jejich výkon a hlučnost. A pak tu je jeden model 120P, který jako jediný nabízí PWM regulaci otáček v rozmezí 800 až 1700 RPM. V jeho příslušenství je také rozdvojka pro připojení dvou PWM ventilátorů na jeden header základní desky. Tu ostatní dva modely pochopitelně nemají.

Na rozdíl od původních SWiF mají aktuální SWiF2 celkem 11 lopatek, které mají zajistit vysoký průtok vzduchu. Dále Coolink využil hydro-dynamická ložiska slibující, jak jinak, nízkou hlučnost a dlouhou výdrž, díky čemuž si mohl dovolit poskytnout 5letou záruční dobu.


Produkt
SWiF2 1200
SWiF2 1201
SWiF2 120P
Rozměry
120 x 120 x 25 mm
120 x 120 x 25 mm
120 x 120 x 25 mm
Hmotnost
144 g
144 g
144 g
Otáčky
Hlučnost
Průtok vzduchu
Statický tlak
800 RPM +/- 10 %
8,5 dBA
60,4 m3/h
?
1 200 RPM +/- 10 %
18,2 dBA
94,2 m3/h
?
800 - 1 700 RPM +/- 10 % (PWM)
8,5 - 27,1 dBA
60,4 - 127,6 m3/h
?
Ložiska
Hydro-Dynamic Bearing
Hydro-Dynamic Bearing
Hydro-Dynamic Bearing
Záruka
5 let
5 let
5 let

Zpracování ventilátorů SWiF2 můžeme po běžném "ohledání" označit za kvalitní. Všechny 3 modely mají pevné rámečky z tlustého šedého plastu a dobře vytvarovaný jasně zelený rotor, na jehož lopatkách nejsou ani náznaky otřepů. Otázkou je napojení lopatek na středovou část, tedy zda jsou tamní ostré hrany chtěným nebo nechtěným výsledkem. Či spíše by bylo dobré vědět, zda mají negativní vliv na proudění vzduchu.

Co se mi ale moc nelíbilo, byla bužírka kryjící napájecí kabely, která je až zbytečně moc tlustá a nepoddajná. Zde mohli ve firmě Coolink využít raději kabely dodávané k ventilátorům Noctua, které jsou daleko lépe zpracované. Coolink SWiF2 tedy vypadají na obyčejné ventilátory, od nichž by asi nikdo nečekal výjimečné vlastnosti. Však uvidíme v našem testu.

Zde ještě nezapomeneme ukázat dodávané příslušenství v podobě kovových šroubků, silikonových trnů pro tlumení vibrací a u modelu SWiF2 120P najdeme také rozdvojku pro dva PWM ventilátory napájené z jednoho headeru.reklama
Nejnovější články
Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir
Na první pohled může připomínat Nintendo Switch, ale ve skutečnosti umožňuje spustit hry pro Windows. Řeč je o prototypu Aya Neo, který v sobě kombinuje handheld a mini PC. Jaké jsou parametry?
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence
Na remasterovanou verzi legendární počítačové hry Diablo II si ještě musíme počkat, nicméně jeden z fanoušků už vytvořil video, jak by hra mohla vypadat ve 4K rozlišení. Pomohla mu s tím umělá inteligence.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny
Google se rozhodl zasadit o to, aby byly v chromeboocích dostupné aplikace z Windows. Tato možnost bude ovšem přístupná pouze pro podnikovou sféru. Na cestě je ovšem i další, tentokrát neoficiální způsob.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc
Už příští měsíc se dočkají zákazníci, kteří by si rádi pořídili nové malé PC se slušnou moderní výbavou, jakou nabízí APU Ryzen 4000 mobilní řady. Jedná se o počítače Asus PN50 ve stylu formátu Intel NUC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek