Coolink a Noctua: NF-F12 PWM proti všem

Coolink a Noctua: NF-F12 PWM proti všem
, , recenze
Od spřízněných firem Coolink a Noctua dorazily celkem 4 ventilátory včetně zbrusu nového modelu Noctua NF-F12 PWM. Tomu bude dělat společnost řada Coolink SWiF2 v počtu třech modelů, takže se podívejme, kdo vyjde ze souboje jako vítěz.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Ventilátor Noctua NF-F12 PWM byl představen teprve minulý měsíc jako model orientovaný především na výkon, kteroužto úlohu doposud zastával známý NF-P12, který jsme měli již před delší dobou v samostatném testu. A jak už jsme od firmy Noctua zvyklí, nemáme tu pouze kosmetické změny, ale zbrusu nové zpracování, kde se však Rakušani inspirovali u modelů SilverStone Air Penetrator. Mluvím konkrétně o nastražených lamelách, které mají za úkol usměrňovat tok vzduchu od lopatek, aby byl soustředěný. Krom toho je NF-F12 vybaven také silikonovými rohy, které jsou vyvýšené nad okolní povrch a poslouží pro utlumení vibrací.Řada Coolink SWiF2 je tu s námi sice již delší dobu, ale my jsme si tyto ventilátory dosud nevyzkoušeli, ovšem jeho předchůdce SWiF už dávno. Nyní je k tomu dobrá příležitost i vzhledem k tomu, že firmy Coolink a Noctua spolu velmi úzce spolupracují. Noctua je totiž společným dítkem firem Rascom a Kolink, který vlastní značku Coolink. Celkem k nám dorazily 3 modely ventilátorů SWiF2, ovšem ty se mezi sebou liší pouze maximálními otáčkami a také tím, zda je umožňují regulovat, či ne.

Vysokého průtoku chtějí tyto modely dosáhnout pomocí vysokého počtu lopatek, jichž je celkem 11. Jinak na SWiF2 není na první pohled nic neobvyklého a v podstatě ani oněch 11 lopatek není unikátem.

Celkem tu tedy máme 4 ventilátory:
  • Coolink SWiF2 1200
  • Coolink SWiF2 1201
  • Coolink SWiF2 120P
  • Noctua NF-F12 PWM


Coolink SWiF2


Ventilátory Coolink SWiF2 120mm řady jsou celkem 3 a liší se pouze svými otáčkami. Modely s označením 1200 a 1201 mají otáčky statické, a sice 800 a 1200 RPM, od čehož se pochopitelně odvíjí také jejich výkon a hlučnost. A pak tu je jeden model 120P, který jako jediný nabízí PWM regulaci otáček v rozmezí 800 až 1700 RPM. V jeho příslušenství je také rozdvojka pro připojení dvou PWM ventilátorů na jeden header základní desky. Tu ostatní dva modely pochopitelně nemají.

Na rozdíl od původních SWiF mají aktuální SWiF2 celkem 11 lopatek, které mají zajistit vysoký průtok vzduchu. Dále Coolink využil hydro-dynamická ložiska slibující, jak jinak, nízkou hlučnost a dlouhou výdrž, díky čemuž si mohl dovolit poskytnout 5letou záruční dobu.


Produkt
SWiF2 1200
SWiF2 1201
SWiF2 120P
Rozměry
120 x 120 x 25 mm
120 x 120 x 25 mm
120 x 120 x 25 mm
Hmotnost
144 g
144 g
144 g
Otáčky
Hlučnost
Průtok vzduchu
Statický tlak
800 RPM +/- 10 %
8,5 dBA
60,4 m3/h
?
1 200 RPM +/- 10 %
18,2 dBA
94,2 m3/h
?
800 - 1 700 RPM +/- 10 % (PWM)
8,5 - 27,1 dBA
60,4 - 127,6 m3/h
?
Ložiska
Hydro-Dynamic Bearing
Hydro-Dynamic Bearing
Hydro-Dynamic Bearing
Záruka
5 let
5 let
5 let

Zpracování ventilátorů SWiF2 můžeme po běžném "ohledání" označit za kvalitní. Všechny 3 modely mají pevné rámečky z tlustého šedého plastu a dobře vytvarovaný jasně zelený rotor, na jehož lopatkách nejsou ani náznaky otřepů. Otázkou je napojení lopatek na středovou část, tedy zda jsou tamní ostré hrany chtěným nebo nechtěným výsledkem. Či spíše by bylo dobré vědět, zda mají negativní vliv na proudění vzduchu.

Co se mi ale moc nelíbilo, byla bužírka kryjící napájecí kabely, která je až zbytečně moc tlustá a nepoddajná. Zde mohli ve firmě Coolink využít raději kabely dodávané k ventilátorům Noctua, které jsou daleko lépe zpracované. Coolink SWiF2 tedy vypadají na obyčejné ventilátory, od nichž by asi nikdo nečekal výjimečné vlastnosti. Však uvidíme v našem testu.

Zde ještě nezapomeneme ukázat dodávané příslušenství v podobě kovových šroubků, silikonových trnů pro tlumení vibrací a u modelu SWiF2 120P najdeme také rozdvojku pro dva PWM ventilátory napájené z jednoho headeru.reklama
Nejnovější články
Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV Poslední aktualizace PS5 vyřešila problém s hraním na Samsung QLED TV
Sony do první velké aktualizace PlayStationu 5 zahrnulo také opravu chyby, kvůli které nefungovalo hraní ve 4K s HDR a 120 Hz na televizích od Samsungu. Konzole se také konečně naučila automaticky přepínat mezi SDR a HDR podle herního titulu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme? Keynote Applu Spring Loaded bude 20. dubna. Co očekáváme?
Apple včera oficiálně oznámil, že jeho jarní keynote se bude konat 20. dubna. Zatím můžeme jen spekulovat, co vše se představí. Takřka jisté jsou nové iPady Pro, možná to budou i nové Macy s procesory M1 a další.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu DARPA si vybrala i Blue Origin pro vývoj jaderného raketového pohonu
Na planetě Kerbin jej už dávno používají, ale na Zemi jej ještě zbývá vyvinout, i když princip je jasný, stejně jako cesta k vývoji fungující verze. Jde o jaderný pohon pro rakety, jejž si nyní u amerických firem "objednala" DARPA. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání? Alder Lake-S i P v blokových diagramech, jaké by mohlo být uspořádání?
Intel by měl mít zájem vyslat na trh procesorovou generaci Alder Lake co možná nejdříve, ale zda to bude opravdu ještě letos, to se uvidí. Prozatím se můžeme podívat na fanouškovské schematické znázornění desktopových verzí S i mobilních P či M. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu Helikoptérka na Marsu zatím vyčkává, potřebuje softwarovou záplatu
Na konci minulého týdne se měla poprvé do vzdušného prostoru Marsu dostat helikoptérka Ingenuity, ovšem přípravy na první let byly nakonec zrušeny, neboť se vyskytla jistá chyba. Nyní se čeká na softwarovou záplatu. 
Včera, aktualita, Jan Vítek