www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Core i7-990X: nejvýkonnější Intel v akci

Core i7-990X: nejvýkonnější Intel v akci
, , recenze
Od Intelu jsme získali exkluzivně pro otestování nejnovější šestijádrový Core i7, který je zároveň světově nejvýkonnějším desktopovým procesorem. Uvidíme, jak obstojí proti moderním Sandy Bridge.
K oblíbeným
reklama

Benchmarky - praktické


Nyní již půjde to tuhého, neboť následující testy mají daleko blíže k reálnému využití procesorů. Ukážeme si renderování, počítání šachových tahů, kompresi dat i enkódování videa. A jako první tedy rendering v starém i novém Cinebench.

Začínáme testy Cinebench R10, které provádíme především kvůli testu jednoho jádra, neboť verze R10 neškáluje s více jádry tak dobře jako R11.5, která bude následovat. A podívejme se na výkon Core i7-990X - Sandy Bridge jej v úvodním testu pohodlně převálcovaly, což jen ukazuje na sílu jejich architektury. V druhém případě ale "ubohá" čtyři jádra u Core i7-2600K nemohla stačit na šest jader Core i7-990X.Ještě o něco větší rozdíl mezi zmíněnými procesory ukázal Cinebench R11.5, ovšem procesor z druhého tábora, tedy AMD Phenom II X6 1100T, na Core i7-2600K nestačil ani se svými šesti jádry. Core i7-990X je tedy pro takovouto práci naprosto ideální, pokud tedy neuvažujeme o osmijádrovém Xeonu.

Fritz Chess Mark je bohužel omezen na využití maximálně osmi threadů, a tak v případě Core i7-990X zůstaly čtyři nevyužity. Právě proto se tento procesor neukazuje jako o moc lepší v porovnání s Core i7-2600K, ale přesto se umístil jako první. V prvním testu jej však předhonil i Core i5-2500K.V testu komprese dat pomocí WinRAR jsme se ale s Core i7-990X dostali na bezpečně nejlepší výkon a bez nadsázky lze říci, že je dvakrát rychlejší než AMD Phenom II X6 1100T.V testu enkódování videa do x264 je Core i7-990X sice výrazně rychlejší než Core i7-870, ale Sandy Bridge opět slaví úspěchy a vyrovnávají se několikrát dražšímu procesoru.
reklama
Nejnovější články
Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026 Chystá se PlayStation 5 Pro a mluví se o PS6 v roce 2026
Společnost Sony naznačila, že nastoupí i konzole PlayStation 5 Pro, která bude pro pátou generaci znamenat nejspíše to, co PlayStation 4 Pro ve čtvrté generaci. Vedle toho už se také mluví o PS6. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru? Začnou roboti opravovat a tankovat satelity ve vesmíru?
Výzkumníci z University of Cincinnati vyvíjejí základ nové sítě robotických zařízení, která by byla schopna opravovat satelity na nízké orbitě a také jim zajišťovat doplňování paliva. Kdo za tímto projektem stojí? 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Cougar Conquer 2: skříňová extravagance Cougar Conquer 2: skříňová extravagance
Počítačová skříň Conquer 2 od společnosti Cougar se dá označit za čistou extraganci a protipól designově minimalistických modelů. Ostatně vypadá jako součást duhovkami vybarveného transformera. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů Preferred Networks MN-Core: čtyřdílný čip s plochou 3000 čtverečných milimetrů
V poslední době se můžeme kochat pohledem na stále větší počítačové čipy, ale to především díky tomu, že jsou tvořeny více monolity. Jeden takový s plochou přes 3000 milimetrů čtverečných využívá i karta od Preferred Networks. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) získala dalšího robotického obyvatele, jímž je CIMON-2. A jak jeho název napovídá, není to první robot svého druhu. Už loni na ISS pobýval jeho předchůdce CIMON od IBM. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře