reklama
Aktuality  |  Bleskovky  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Core i7-990X: nejvýkonnější Intel v akci

, , recenze
Core i7-990X: nejvýkonnější Intel v akci
Od Intelu jsme získali exkluzivně pro otestování nejnovější šestijádrový Core i7, který je zároveň světově nejvýkonnějším desktopovým procesorem. Uvidíme, jak obstojí proti moderním Sandy Bridge.
Core i7-990X: nejvýkonnější Intel v akci

Přetaktování procesorů


Předposlední kapitola se bude věnovat přetaktování obou procesorů, přičemž oba byly chlazeny pomocí Noctia NH-U12. Co se týče AMD Phenom II X6 1100T, pak u něj jsem zvolil strop napájení 1,57 V a rovnou jej zkusil na frekvenci 4,1 GHz. Na té jsme také skončil (přesněji tedy na 4120 MHz), neboť procesor odmítal i na 4,2 GHz dokončit test Cinebench R11. Výsledkem tedy je přetaktování o 800 MHz, pokud tedy nepočítáme funkci Turbo Core pro nastavení až 3,7 GHz.

Pak nastal čas pro Core i7-990X, jenž by dle ohlasů z internetu měl jít i přes 4,5 GHz. U něj jsem byl ochoten nastavit maximálně 1,46 V, je to přeci jen 32nm procesor. Tento procesor podobně jako Phenom II pracoval i na vyšší frekvenci, než na jaké jsem jej nakonec nastavil, ale nebyl stabilní. Výslednou se stala frekvence 4,4 GHz, kterou ještě Turbo Boost zvýšil o dalších 133 MHz, tedy na 4,53 GHz. To znamená přetaktování o cca 1000 MHz.

A co takové přetaktování udělá s výkonem?

Není pochyb o tom, že přetaktované procesory poskytly výrazně lepší výkony a především Intel s větším nárůstem frekvence ukázal znatelně větší nárůst výkonu než AMD. Za tím ale může stát také funkce Turbo Core u AMD, neboť ta v základním nastavení zvyšuje jeho frekvenci až o 400 MHz, zatímco u Intelu to je maximálně 266 MHz.


Spotřeba při přetaktování


Pak je zde ale ještě také otázka ohledně nárůstu spotřeby přetaktovaných procesorů a odpověď na ní není bohužel vůbec radostná.Nárůst spotřeby procesoru Intel Core i7-990X byl ještě akceptovatelný, a to také s přihlédnutím k jeho pořizovací ceně. AMD Phenom II X6 1100T je však s cenou 5000 Kč s DPH procesor pro běžné uživatele, a ti se na spotřebu asi budou ohlížet daleko více než potenciální kupci nejdražšího Core i7.

reklama
reklama
reklama