reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Corsair Carbide 400R: slušný základ

27.10.2011, Jan Vítek, recenze
Corsair Carbide 400R: slušný základ
Společnost Corsair momentálně nabízí tři série počítačových skříní, z nichž jsme si pro dnešní recenzi vybrali Carbide Series a z ní konkrétně model 400R. Ten patří do střední třídy Middle Towerů a na trh byl uveden teprve nedávno. Pojďme se na něj podívat.
Kapitoly článku:
Corsair Carbide Series 400R je nejnižším modelem ze své série, neboť ta obsahuje ještě 500R a 500R White, jejichž jediným rozdílem je zbarvení. Carbide 400R byl navržen tak, aby poskytl dostatek místa pro komponenty, i když sám o sobě nijak přerostlý není a také u něj výrobce kladl důraz na chlazení. Ovšem jako skříň s cenou mírně nad 2000 Kč s DPH Carbide 400R neobsahuje moc bohatého příslušenství, což odnesly především ventilátorové pozice, které nejsou všechny vybaveny prachovými filtry. A za takovou cenu také nemůžeme očekávat využití silných plechů.

 - klikněte pro zvětšení -


Chlazení si můžeme ale vylepšit použitím vodního chlazení, přičemž tato skříň přímo podporuje 240 mm dlouhý radiátor modelu Hydro Series H100 Liquid CPU Cooler, který nabízí právě společnost Corsair. Ta dle svých slov dále chtěla u 400R zajistit snadné použití a poskytnout moderní úložiště pro naše komponenty, což zaštítila zmínkou o podpoře rozhraní USB 3.0 a 2,5" SSD.

Skříň přišla v nezajímavé hnědé lepenkové krabici s černým potiskem, která však poskytla dobrou ochranu na to, aby dorazila bez poškození.

Model
Corsair Carbide Series 400R
Rozměry
206 x 521 x 503 mm (Š x H x V)
Hmotnost
6,6 kg
Materiál
0,6 mm SECC (SGCC?), ABS plast, perforovaný plech
Kompatibilita
Micro-ATX, ATX
Přední I/O
2x USB 3.0, 1x FireWire, mikrofon, sluchátka
Sloty
8x
Šachty
4x 5,25"
6x interní 3,5/2,5"
Ventilátory
2x přední 120mm ventilátor
1x zadní 120mm ventilátor
2x horní 120/140mm pozice
1x spodní 120/140mm ventilátor
2x boční 120/140mm pozice
Verze
pouze černá CC9011011-WW

Dle dostupných specifikací má Corsair Carbide Series 400R velmi blízko k modelu Corsair Graphite Series 600T, i když ten patří do vyšší "kasty". Nicméně službu by nám odvedl de facto stejnou.

Za povšimnutí zde stojí počet 8 záslepek PC karet, což je o jednu více než obvykle a pak tu máme i velké množství pozic pro ventilátory, přesně 8, z nichž od výroby jsou osazeny 3 - jedna zadní a dvě přední - přičemž pro ně Corsair využil vždy 120mm modely. Ty přední jsou mimochodem podsvíceny bílými LED, které lze pomocí tlačítka kdykoliv vypnout.


Zpracování skříně


Corsair 400R je jednou ze skříní, od níž nemůžeme očekávat dobré tlumení hluku vnitřních komponent. Je totiž děravá jako řešeto, a to na všech stranách kromě jedné - pravé bočnice. Výrobce u ní použil běžné materiály, a sice ocelový plech, dále pro přední panel děrovaný plech s lesklým černým povrchem a nakonec tvrdé plasty s nádechem černé metalízy. A zrovna jejich provedení se mi líbilo, protože dobře seděly na svých místech a dobře navazovaly na zbytek těla skříně.

Přední panel je tedy plastový a vyložený perforovanými plechovými záslepkami pro celkem čtyři 5,25" mechaniky a také dva přední 120mm ventilátory. Všechny tyto přední průduchy jsou pak vybaveny jemnými prachovými filtry v podobě mřížek, přičemž celý panel se dá jednoduše sundat, protože drží pouze na kovových trnech v otvorech šasi.

Co se týče portů a jiných prvků na čele skříně, máme tu s dostatečným vzájemným odstupem (bráno zleva) podsvícené tlačítko Power s kontrolkou pro pevný disk hned dole, pak dvojici portů USB, díky jejimž modrým jazýčkům neomylně poznáme verzi 3.0, za nimi 3,5mm jacky pro mikrofon a sluchátka, dále již ne tak často využívaný FireWire a nakonec podlouhlé tlačítko pro vypnutí bílého podsvícení předních ventilátorů a malý kulatý Reset pod ním.

Přesuneme se k levé bočnici, na níž můžeme vidět, že je díky ní celá skříň značně rozšířena (tj. o necelé 2 cm), což platí i o pravé bočnici. Díky tomu nám obě bočnice nejen poskytnou více prostoru - na jedné straně pro ventilátory a vysoké procesorové chladiče a na druhé straně pro kabeláž - ale také jsou díky tomu i přes svou 0,6mm tloušťku pevné a nekroutí se. A díky tomu se i velmi snadno a pohodlně nasazují na zbytek skříně.
- klikněte pro zvětšení -


Levá bočnice se od pravé liší tím, že je připravena přijmout dva 120mm či 140mm ventilátory, přičemž má v otvorech připraveny gumové podložky, aby se alespoň trošku utlumily vibrace. Obě bočnice pak přidržují na svých místech dvojice přítlačných šroubků, které nelze ztratit, protože i po uvolnění stále zůstanou pevně ve svých otvorech.
- klikněte pro zvětšení -


Zadní část skříně má již klasické zpracování se spodní pozicí napájecího zdroje, dále tu máme 8 proděravěných záslepek, rovnou 4 kryté otvory pro hadičky vodního chlazení nebo cokoliv jiného, co je třeba vést do skříně a pak pěkně zpracovaný rošt se 120mm ventilátorem.

Zadní rošt je ale připraven i pro 140mm ventilátor a je otázkou, proč jej tedy výrobce už nezahrnul do základní výbavy. Pravda však je, že tím vzhledem k nutnému uzpůsobení roštu pro připevnění 120mm ventilátorů o moc nepřijdeme.

V horním panelu narazíme na plastový panel, který je ale pouze v přední třetině a poslouží jedinému účelu - můžeme za jeho otvor skříň popadnout a snadno poponést. Přitom se tváří, že bude dostatečně pevný, aby vydržel zátěž i zaplněné skříně.
- klikněte pro zvětšení -


Pak máme v horním panelu jeden velký rošt pro ventilátory, pro nějž platí to samé co v případě levé bočnice. Ovšem s tím rozdílem, že otvory pro montáž 120mm ventilátorů jsou blíže k sobě, aby se nahoru dal připevnit 240mm radiátor vodního chlazení.
- klikněte pro zvětšení -


Spodní část skříně je vybavena jednak roštem pro vstup vzduchu k napájecímu zdroji a pak poslední pozicí pro 120/140mm ventilátory. Zde už se na rozdíl od bočnice dočkáme prachového filtru, který se bude klasicky vysunovat směrem dozadu. Vzduch se ale k tomuto ventilátoru nebude dostávat zrovna snadno, protože nožky skříně nejsou moc vysoké a pokud bude postavena na koberci, mohl by se její spodek i zcela ucpat, což bude nemilé především pro zdroj.

Pokud toto vše porovnáme s heslem Corsairu "Corsair Carbide Series: Everything You Need, Nothing You Don't" (Vše co potřebujete, nic co nepotřebujete), pak bych se osobně přimlouval spíše za "Vše co potřebujete a ještě něco navíc".
reklama