reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Corsair SP2500: výkonné a moderní repro

, , recenze
Corsair SP2500: výkonné a moderní repro
Společnost Corsair se jako dlouholetý výrobce především operačních pamětí pustila i do výroby reprosoustav i sluchátek, z nichž jsme si již vyzkoušeli model HS1A. A nyní je na řadě právě repro v podobě 2.1kanálového Gaming Audio Series SP2500.
Corsair SP2500: výkonné a moderní repro

Zkušenosti z provozu


Co se týče samotného využití, tedy sestavení a ovládání systému Corsair SP2500, k tomu nemám výhrady. Repra však i se stáhnutou hlasitostí trošku šumí, což je ve ztišené místnosti slyšet i téměř na metrovou vzdálenost, ovšem v tom případě můžete soustavu jednoduše vypnout. Při hrající hudbě se tento šum naprosto ztratí. Změny v nastavení jsou díky dálkovému ovladači, který dobře sedí na desce stolu, rychlé a pohodlné. No a nyní ke zvukovému projevu.

Není sporu o tom, že jako herní sestava se SP2500 uplatní dobře, neboť subwoofer poskytuje více než dostatečně mohutné basy a celkový 232W výkon také rozhodně nezklame. Sestava za bezmála 5000 Kč, tedy s cenou výrazně vyšší než Creative Labs GigaWorks T3 by ale měla mít také slušný hudební projev a zde měly SP2500 skutečně těžkou pozici, neboť byly posuzovány vedle kombinace zesilovače Yamaha AX-497 a studiových KRK R6. Zvukový signál pak oběma sestavám dodala externí karta Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 Pro přehrávající hudbu ve formátu FLAC.

Už předem je třeba říci, že tyto dvě sestavy nelze přímo srovnávat. Jednak jde o jinou cenovou hladinu a pak tu máme studiové bedny vs. malé satelity posílené subwooferem, který bývá dost často slabým článkem, jehož přínosem je leda hluboké dunění. Nicméně v tomto případě tomu naštěstí tak není. Basový reproduktor rozhodně pouze neduní, ale hraje a také není na své základní nastavení nijak předimenzován, to spíše naopak. Nicméně je také velmi znát, že frekvence hrané středovými a basovým reproduktorem se nepřekrývají a k dobrému zážitku tedy nepřispěje to, že hudba se na vás hrne především z malých satelitů a pak jsou slyšet nízké frekvence linoucí se od podlahy, což se projevovalo především u klasické hudby (Smetana - Vltava). To je ale problém snad všech sestav tohoto typu, tedy 2.1.

Zde jsem ale při poslechu rocku měl silný pocit, že mezi reprodukovanými středy a basy něco chybí, a to něco podstatného. Jako by subwoofer byl schopný zahrát jen velmi úzké frekvenční rozpětí, což při poslechu hudby Blacka Francise vylepšil ekvalizér nastavený na Pop. Zvuk byl pak rázem bohatší a podstatně se zúžila propast mezi středy a basy.

Nakonec nastoupil těžký kalibr - Amon Tobin a jeho album Isam (pro tento žánr již ani vzdáleně nepasuje žádný mód ekvalizéru), kde se naplno ukázaly slabiny Corsairu SP2500. Byly celkem očekávané a týkaly se především prokreslení zvuku ve středech a výškách, ale také jeho celkové homogenity, za což opět může rozdělení na satelity a subwoofer. Zvuk jednoduše nebyl tak bohatý, jak by měl.

Ve finále však mohu říci, že za necelých 5000 Kč reprodukovaný zvuk rozhodně stojí. Jen to bude chtít pohrát si s nastavením ekvalizéru, nejlépe rovnou přímo na zvukové kartě, neboť SP2500 nabízí pouze pár přednastavení. A hlavně nečekejte, že získáte systém, jenž se dokáže vyrovnat jen trošku slušným studiovým reproduktorům.


Závěrečné hodnocení


Společnost Corsair nám dodala na recenzi lepší ze svých dvou reproduktorových systémů - Gaming Audio Series SP2500. Jedná se o výkonné, 232W repro složené ze dvou dvoupásmových satelitů a jednoho subwooferu, k jejichž fyzickému zpracování nemám výhrady. Nedílnou součástí je také snadno použitelný a užitečný drátový dálkový ovladač vybavený displejem a také konektory pro připojení dalšího zdroje signálu, popřípadě sluchátek. Funkčnost v mých očích naopak trošku sráží čtyřpinové konektory pro připojení satelitů, které znesnadní jejich použití, pokud nám snad dodávané 180cm kabely nebudou stačit. A také bych ocenil grafický ekvalizér, jenž by rozhodně byl užitečný, a ne pouze několik přednastavení.- klikněte pro zvětšení -


Co se týče kvality zvuku, pak ta dle osobních zkušeností odpovídá zařízení s cenou necelých 5000 Kč. Ze spojení malých plastových bedýnek a velkého subwooferu nemůžeme čekat zvuk, jenž se vyrovná slušné studiové reprosoustavě a problémem je právě ona zvuková "propast" mezi středy, které jsou nasměrovány přímo do uší, a basy, jež se naopak šíří někde zpod stolu (což tedy není celý problém). To může vylepšit změna nastavení ekvalizéru, s čímž už ale musíte experimentovat sami.

Nicméně bych se nebál tento systém doporučit méně náročnému uživateli i pro přehrávání hudby, natož pak pro hraní her, kde se může ukázat silný subwoofer a celkový výkon, který je na takovouto stolní sestavu více než dostatečný.


Kvalitní zpracování
Nestandardní konektory u satelitů.
Užitečný dálkový ovladač
Nutno si pohrát s nastavením ekvalizéru
Subwoofer nejen duní, ale i hraje
Ikona Odkaz na databázi
Slušný zvuk
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 4800 Kč s DPHStále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Corsair SP 2500 poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>Za zapůjčení reprosoustavy Gaming Audio Series SP2500 děkujeme Corsairu
----------------------------------- English translation of the conclusion -----------------------------------

Corsair provided us with the better of their two 2.1 PC speakers - the Gaming Audio Series SP2500. It is a powerful, 232W speaker system that consists of two bi-amplified satellites and one subwoofer. Their overall design looks very good and the used materials are solid. An unseparable part is the supplied wired remote control with display that is very useful and easy to use and offers additional 3,5mm jack connectors for additional sound source and also headphones. On the other hand, I did not like the way Corsair connected the satellites to the main unit, the subwoofer, because in case the supplied 180cm cables will not be long enough, you will have a hard time to replace them with other cables fitted with 4-pin connectors. And I would also appreciate a graphic equaliser, not just the obvious presets.

The most important aspect, sound quality, is in my opinion quite good for a system at about 5000 CZK price point. Of course, one cannot expect that two small plastic satellites and one large subwoofer will be a match for a decent studio speakers. The biggest issue in my opinion lies in a significant "sound gap" between mid-range and bass speakers, since the former are directed straight at the user and the latter is just placed on the floor (which is not the whole problem). However, this is something that could be mended using the already mentioned equaliser.

Personally, I would not be afraid to recommend this sound system to a user who does not need an exceptionally good quality for music reproduction. Let alone for gaming purposes, where the powerful subwoofer and total power of 232 W will be a great advantage.Vývoj ceny testovaného produktu:


reklama
reklama
reklama