Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čtyři chladicí věže v testu

20.9.2011, Jan Vítek, recenze
Čtyři chladicí věže v testu
Tradiční výrobci procesorových chladičů neustále uvádějí na trh nové modely, ač tepelný výdej procesorů v posledních letech spíše stagnuje. Stojí tedy nové modely za pořízení, nebo jde pouze o oprášené staré chladiče uzpůsobené pro moderní sockety?

Arctic Freezer 13 Pro Continuous Operation


Prvním "pánem na holení" je aktualizovaný model chladiče Freezer 13 od firmy Arctic, který jsme již měli v testu. Jedná se o verzi Pro, která má navíc označení Continuous Operation, což zcela jasně říká, že jde o chladič určený pro nepřetržitou práci. Z toho důvodu by měl nabídnout výjimečnou kvalitu pohyblivých částí, tedy svých ventilátorů a jejich ložisek. Ve spojitosti s tím také hovoří o rámečku posíleném skelným vláknem.

Tento chladič je totiž vybaven dvěma ventilátory, ovšem pro profukování hlavního žebroví slouží pouze jeden 120mm model. Druhý je umístěný přímo na základně chladiče v jedné rovině se základní deskou a jedná se o malý 50mm radiální kus. Právě ten by měl dobře posloužit při nepřetržitém provozu počítače, neboť bude profukovat okolí socketu, tedy oblast napájení a také rozhýbe vzduch u paměťových modulů. Tímto ventilátorem je však vybavena i základní verze Freezer 13 Pro.
Toto je ostatně problém věžovitých chladičů, které na rozdíl od klasických nemají přímý vliv na chlazení komponent základní desky. Na druhou stranu ale při vhodném nasměrování pomáhají ke kvalitnímu odvětrávání skříně a pokud se snad rozhodnete malý ventilátorek nevyužít, není nic snazšího, než mu přerušit přívod šťávy.


Model
Arctic Freezer 13 Pro Continuous Operation
Rozměry
134 x 96 x 159 mm
Hmotnost
893 g
Materiál
měděná základna, hliníková žebra, 4x duální heatpipe
Ventilátor 1
120 mm
300 - 1350 RPM
0,4 Sone
dvojitá kuličková ložiska
Ventilátor 2
50 mm
700 - 2700 RPM
Kompatibilita
Intel Socket LGA 1366 / 1156 / 1155 / 775
AMD AM3 / AM2+ / AM2
Cena
cca 900 Kč s DPH


Specifikace Arctic Freezer 13 Pro Continuous Operation vypovídají o velkém chladiči s odpovídající hmotností téměř 0,9 kg. Skládá se z osvědčené kombinace měděné základny, několika heatpipe ohnutých do písmene U a hliníkových žeber. Těch je tu přesně 47 o slušné tloušťce 0,5 mm. Co se týče heatpipe, pak ty jsou pouze 4, což by na dnešní poměry bylo poněkud málo, ovšem jde o trubice s průměrem 8 mm a ne běžných 6 mm.

Provedení chladiče vypadá naprosto v pořádku. Heatpipe jsou pevně přiletovány k základně, kterou Actic již vybavil předaplikovanou pastou MX-4 z vlastní nabídky. Žebra pak jsou napojena klasicky tak, aby je s trubicemi spojovala co největší plocha. Základna využívá jen nutné minimum hliníkové masy, takže heatpipe jsou seshora jen přikryty ocelovým plechem, jenž zároveň slouží jako pružná spona pro montáž chladiče.

V této sponě jsou připraveny otvory pro připevnění dalších součástí, které si vybereme v závislosti na tom, zda budeme instalovat na sockety Intel či AMD. V tomto ohledu Arctic nevymýšlí nic složitého a nenabízí rámečky pro každý socket zvlášť a dokonce ani nebudeme muset mít přístup k zadní části základní desky, což znamená, že chladič bude možné instalovat i s deskou umístěnou ve skříni. Ovšem vždy je vhodné ji mít v těchto případech dobře podepřenou, jinak riskujeme poškození desky a minimálně si zaděláváme na vznik studených spojů.

Celkový design tohoto chladiče odpovídá zpracování předešlého modelu Freezer 13, ovšem ten využívá pouze 92mm ventilátor. Zde najdeme 120mm model s ostře řezanými lopatkami v rámečku, jenž byl uzpůsoben přesně na míru celému chladiči. Jeho výměna by tedy byla problematická, i když kdejakému uživateli k tomu může stačit jen málo. V tomto případě třeba jen pár gumiček a výsledný pocit hodný MacGyvera. Ovšem tento ventilátor byl upraven tak, aby společně s ohnutými konci žeber vytvořil tunel pro vzduch, jenž pak musí projít skrz celý pasiv.


Příslušenství


Příslušenství určené pro montáže Arctic Freezer 13 není rozsáhlé. Kromě manuálu dostaneme černý rámeček a plastové zámky pro sockety Intel LGA a pak dvě malé kovové spony se šroubky pro sockety AMD. Zde se využijí originální plastové rámečky dodávané se základními deskami.


Instalace


Pokud budeme chtít tento model využít k chlazení procesorů AMD je instalace velmi jednoduchá, i když tu je jeden problém - nelze si vybrat orientaci chladiče po 90°, ale pouze po 180°. Do vnějších otvorů ve sponě zasuneme šroubky a z druhé strany za ně zachytíme malé spony s očky. Stačí jen lehce, aby nespadly. Pak chladič zaklesneme za packy referenčního rámečku na základní desce, šroubky postupně dotáhneme a je hotovo.

V případě instalace na sockety Intel v prvé řadě umístíme na základní desku univerzální černý rámeček, přičemž věnujeme pozornost orientaci dvou závitů pro montáž chladiče, a do jeho otvorů v rozích zasuneme světlé plastové trny. Ty protnou základní desku a poté, co do nich zasuneme i černé kolíčky, se jejich konce rozevřou, čímž se celý rámeček zajistí v desce. Tento systém tedy funguje na stejném principu jako montáž u chladičů Intel BOX. Samotný chladič pak stačí přiložit na procesor a přišroubovat k rámečku pomocí dodávaných šroubků.