Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čtyři chladicí věže v testu

20.9.2011, Jan Vítek, recenze
Čtyři chladicí věže v testu
Tradiční výrobci procesorových chladičů neustále uvádějí na trh nové modely, ač tepelný výdej procesorů v posledních letech spíše stagnuje. Stojí tedy nové modely za pořízení, nebo jde pouze o oprášené staré chladiče uzpůsobené pro moderní sockety?

Cooler Master Hyper 612S


Společnost Cooler Master představila chladič Hyper 612S teprve nedávno jako nástupce modelu Hyper 212 Plus, který jsme testovali již před dvěma lety. V tu dobu se Hyper 212 Plus dokázal v podstatě vyrovnat modelu Noctua NH-U12P, díky čemuž si odnesl ocenění TREFA Světa hardware, takže můžeme doufat, že tato novinka bude podobně úspěšná.Výrobce v průvodci pro recenzenty uvádí, že Hyper 612S byl optimalizován na to, aby poskytl dobrý výkon při nízkých otáčkách ventilátoru a shodou okolností otáčky jeho 120mm modelu začínají na 900 RPM a končí na 1300 RPM, což je stejné jako u NH-U12P firmy Noctua. Cooler Master se také rozhodl nevyužít PWM regulace, neboť ta má mít za následek vyšší hlučnost motorku, což skutečně může být pravda. Namísto toho má vlastní adaptér, který bude regulovat napětí. Dále upozorňuje na to, že ventilátor může kolidovat s paměťovými moduly, takže jej eventuelně bude nutné posunout výš. Tím se ale sníží plocha žeber profukovaná vzduchem, takže je ještě možné jej dát na druhou stranu a skříňový ventilátor také otočit, aby nasával vzduch dovnitř.

Model
Cooler Master Hyper 612S
(RR-H612-13FK-R1)
Rozměry
140 x 128 x 163 mm
Hmotnost
908 g
Materiál
měděná základna, hliníková žebra, 6x duální heatpipe
Ventilátor
120 mm
1300 / 900 RPM +/- 10 %
22,5 / 16,1 dBA
52,6 / 36,4 CFM
1,14 / 0,55 mm H2O
kluzná ložiska (Long Life Sleeve Bearing)
Kompatibilita
Intel Socket LGA 1366 / 1156 / 1155 / 775
AMD AM3 / AM2+ / AM2

Tento model je oproti Arctic Freezer 13 Pro C.O. jen nepatrně těžší, ovšem už dle pohledu o dost mohutnější, což potvrzují jeho rozměry. Vybaven je také dvěma duálními heatpipe navíc, ovšem ty jsou pouze 6mm a ne 8mm jako u Arcticu. A pokud se podíváme na provedení žeber, je jasné, proč se přes větší rozměry zvýšila hmotnost jen nepatrně, ač tento model má na základně ještě mohutný hliníkový pasiv vyplňující prostor mezi ní a žebrovím. Žebra jsou totiž tlustá 0,3 mm oproti 0,5 mm u Freezeru, takže nebudou tak dobře vést teplo a ani konstrukce není tak pevná. Zato mají celkově obrovskou plochu, i když si nejsem jistý, zda ta bude moc užitečná zvláště v prostřední části, kterou neprotíná ani jedna teplovodivá trubice.Ventilátor je připojen podobně jako u Arcticu, tedy pomocí plastové konstrukce, s jejíž pomocí se zaklesnou za masu žeber. Cooler Master na styčné plochy však umístil měkké podložky, které mají aspoň trochu omezit šíření vibrací, na což Arctic nemyslel. V příslušenství Hyper 612S navíc najdeme další dva kusy rámečku pro připojení ještě jednoho ventilátoru. Ten dodávaný má upravený tvar lopatek, které slibují vyšší průtok vzduchu při snížené hlučnosti, čemuž můžeme a nemusíme věřit.Základna chladiče je vytvořena pomocí měděné části se styčnou plochou a hliníkové, která je vybavena rozšiřujícími se žebry (toto bude spíše jen na okrasu) a závity pro montáž chladiče na sockety. Heatpipe jsou uzavřeny mezi tyto dvě části a zajištěny letováním, jak je trošku vidět u jejich vyústění. Styčná plocha má viditelné stopy po broušení v podobě drážek, takže není vybroušena do zrcadlového lesku. A zrovna zde narazíme na případ, který jsem již popisoval. Po odloupnutí ochranné fólie na ploše zůstanou zbytky lepidla, což by se rozhodně nemělo tak nechat.Nezapomeňte tedy základnu předem očistit, nejlépe technickým lihem (rum nebude úplně vhodný) nebo benzinem a pak už můžete prozkoumat dodávané příslušenství vhodné k instalaci.


Příslušenství


V malé bílé krabici se nachází vše, co budeme potřebovat, a to včetně kulatého klíče jako redukce pro utahování matek pomocí křížového šroubováku. Máme tu také univerzální zadní sponu pro všechny sockety, dále tři typy předních spon, potřebné šroubky a podložky, manuál, kabel s odporem pro snížení otáček a nakonec zmíněné plastové kusy rámečku pro montáž dalšího ventilátoru.
Instalace


Procedury instalace na sockety AMD a Intel si jsou velmi podobné. Rozdílná je pouze orientace hlavního zadního rámečku na základní desce, aby rozložení otvorů v rámečku odpovídalo dírám v desce kolem socketu a pak tu samozřejmě také jsou odlišné vrchní spony. Opět zde ale upozorním na to, že ochranná samolepka tohoto chladiče je schopna dost "zablemcat" styčnou plochu a lepidlo z ní jde špatně dolů. Je však jasné, že ho musíme dostat dolů, jinak se můžeme rozloučit s nízkými teplotami.V případě socketů AMD si můžeme vybrat mezi dlouhými a krátkými, to abychom mohli chladič vhodně orientovat, což právě u předchozího Arctic Freezer 13 Pro CO nebylo možné, protože ten využívá originální plastový rámeček dodávaný se základní deskou. Zvolíme tedy tu správnou sadu, přišroubujeme ji na základnu chladiče. Ten pak postavíme vzhůru nohama, připravíme pastu na procesor, přiklopíme na chladič seshora desku, na protáhlé šroubky nasuneme zadní rámeček a pak už můžeme začít postupně utahovat všechny čtyři šroubky pomocí matek. K tomu nám pak dobře poslouží malý adaptér, díky němuž to dobře půjde i křížovým šroubovákem.

Ve výsledku chladič Hyper 612S drží na socketu velmi pevně a nemá tendenci se vrtět jako Freezer 13 Pro CO.