Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čtyři chladicí věže v testu

20.9.2011, Jan Vítek, recenze
Čtyři chladicí věže v testu
Tradiční výrobci procesorových chladičů neustále uvádějí na trh nové modely, ač tepelný výdej procesorů v posledních letech spíše stagnuje. Stojí tedy nové modely za pořízení, nebo jde pouze o oprášené staré chladiče uzpůsobené pro moderní sockety?

Testovací sestava


Podívejme se nyní na testovací sestavu a vůbec celé nastavení testu. Základem byl ještě stále aktuální procesor AMD Phenom II X6 1100T, jehož frekvence byla ponechána na základní hodnotě, pouze napětí bylo pro dosažení větší spotřeby upraveno na 1,5 V (základ 1,45 V). Technologie Cool'n'Quiet byla vypnuta, stejně jako teplotní řízení otáček ventilátorů, které jsme si korigovali sami pomocí zátěžových potenciometrů. Záleží nám zde tedy pouze na procesoru jako topném tělesu, z jehož ztrátovým teplem se mají chladiče vypořádat.
 • Základní deska: Gigabyte 890GPA-UD3H (AMD 890GX)
 • Procesor: AMD Phenom II X6 1100T (výchozí frekvence, napětí zvýšeno na 1,5 V)
 • Referenční chladič: Noctua NH-U12P
 • Operační paměť: Kingston HyperX - KHX2133C9AD3X2K2/4GX
 • Grafická karta: integrovaný grafický čip v AMD 890GX
 • Pevný disk: 1TB Samsung HD103SJ
 • Zdroj: Enermax Infiniti EIN650AWT - 650 W

Chladiče se tedy budou muset postarat o odvod více než 125 W tepla, což je hodnota TDP procesoru Phenom II X6 1100T s výchozím napětím. Sestava byla uložena na stole, takže všechny chladiče měly stejné podmínky, a to při teplotě kolísající kolem 22 °C, tedy při normální pokojové teplotě. Teploty procesoru jsme odečítali pomocí utility Core Temp, zátěž všech čtyř jader obstaral Prime95 a výsledky byly potvrzeny tím, že chladiče byly sundány, opět se aplikovala teplovodivá pasta a proběhla další sada měření.

Co se týče aplikace teplovodivé pasty, pak pro tu byl využit standardní a doporučovaný postup - očištění a odmaštění styčných ploch (vhodné zvláště u chladičů s přilepenou ochrannou fólií na základně), aplikace malého množství pasty doprostřed heatspreaderu a umístění chladiče. Pasta se pak sama rozprostře mezi chladičem a procesorem bez hluchých míst.

K otestování máme čtyři nové modely:
 • Arctic Freezer 13 Pro Continuous Operation
 • Cooler Master Hyper 612S
 • Scythe Mugen 3
 • Xilence M606
K nim však přibyl další model pro srovnání, náš referenční
 • Noctua NH-U12P

Dále bylo třeba se rozhodnout, jakým způsobem budeme vůbec testovat. Volba otáček byla celkem jasná. Všechny chladiče používaly 120mm ventilátory a vzhledem k jejich specifikacím bylo možné nastavit klasických 1300, 1100 a 900 RPM. Kromě teplot procesoru jsem se v tomto případě zaměřil také na teplotu jednoho chladiče napájecí oblasti základní desky. To z toho důvodu, že Arctic Freezer 13 Pro Continuous Operation jako jediný nabízí malý radiální ventilátorek na základně, jehož úkolem je rozpohybovat vzduch právě u MOSFETů a jejich chladičů.

Výsledkem použití zmíněného malého ventilátoru byl výrazný pokles teplot na obou chladičích o cca 15 - 10 °C v závislosti na otáčkách. Vyšší hlučnost jsem nezaznamenal, protože hlučnější byl v každém případě velký ventilátor. Chlazení základní desky tak můžeme považovat za výhodu testovaného Arcticu, kterou ostatní modely neposkytly.


Teplotní testy


Nyní se již zaměřme na výsledky zaznamenané po dlouhodobé zátěži, kdy se teploty uklidnily. Jak uvidíte, rozdíly byly kolikrát velmi značné...Jedním ze závěrů, který můžeme učinit, je fakt, že Noctua NH-U12P je i po několika letech stále jedním z nejlepších modelů na trhu. Ovšem v našem případě byl překonán chladičem Scythe Mugen 3, který poskytl jednak nižší teploty, a to zvláště v nízkých otáčkách a potom si musíme uvědomit, že je stejně jako ostatní nově testované chladiče výrazně levnější.

Výkonnostně nevýrazné chladiče jsou v tomto případě Arctic Freezer 13 Pro CO a Cooler Master Hyper 612S, zatímco Xilence M606 mě velmi zklamal. Jeho zpracování působí velmi pěkně, ovšem teploty tomu vůbec neodpovídaly. Ani tři pokusy, čili opětovné nasazení s nově aplikovanou teplovodivou pastou, nepřinesly nižší teploty. Jeho heatpipe přitom byly výrazně zahřáté, takže to vypadá, že byla chyba buď ve spojení heatpipe se žebrovím, nebo to bylo příliš husté na to, aby ho ventilátor efektivně profukoval. Tomu by ostatně naznačovalo to, že se snižujícími se otáčkami se naopak zvyšoval rozdíl v dosažených teplotách procesoru mezi ním a nejvýkonnějším Scythe Mugen 3. Ovšem ani jeho nejvyšší otáčky 1560 RPM situaci nezachránily.

Králem tohoto testu s ohledem na teploty i poměr cena / výkon tedy bezesporu je Scythe Mugen 3, ovšem jak na tom byly chladiče s hlučností?


Hlučnost chladičů


Otáčky při testu byly voleny i s ohledem na to, aby se chladiče mohly předvést při různých úrovních hlučnosti. Obvykle to znamená, že nejvyšších 1300 RPM je nepoužitelný pro tichý počítač, 1100 RPM se ještě dá snést a při 900 RPM by kvalitní ventilátor neměl nijak výrazně hlučet, aby se to po větším než metrovém odstupu neztratilo.

Hluk při vyšších otáčkách má na svědomí především vzduch řezaný lopatkami a rozbíjený o tělo chladiče. V tomto byl nejhorší Arctic Freezer 13 Pro CO a naopak Cooler Master Hyper 612S a Scythe Mugen 3 byly výrazně tišší. Xilence M606 byl někde mezi, ovšem všechny tři se dokázaly při otáčkách pod 1000 RPM uklidnit a tehdy vynikl případný hluk ložisek, cívek a motorků.

V takovém případě jsem nebyl spokojen s ventilátorem u chladiče Cooler Master, který výrazně vrčel (asi cívky). Ostatní chladiče a jejich ventilátory byly v tomto ohledu v pořádku, což je v případě Scythe Mugen 3 poslední díl do jeho úspěšné skládanky...