reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Čtyři heatpipe chladiče CPU v ringu

20.12.2005, Jan Vítek, recenze
Čtyři heatpipe chladiče CPU v ringu
Rozhodli jsme se otestovat 4 chladiče procesorů, jež svůj výkon zakládají na účinnosti heatpipe, které se v dnešním chlazení komponent už dokonale zabydlely. V testu jsou Thermalright XP90C, Zalman CNPS9500 LED, Scythe Ninja a Thermaltake Tower112 Cu.
Do ruky se nám tak dostala momentální špička v oblasti chlazení procesorů pomocí vzduchu, pomineme-li Thermaltake Tower 112, který je už starší, ale i tak je pořád v nabídce obchodů.

Použité chladiče jsou také, pokud nebereme v potaz heatpipe technologii, poměrně rozdílné. Celoměděný Thermalright nabízí klasickou koncepci s vertikálně orientovanými žebry, zatímco rovněž měděný Zalman vypadá jako turbína. Ninja s TT Tower jsou si sice vzhledem podobné, ale jeden má rozměrná hliníková žebra, zatímco druhý se spoléhá na hustou koncentraci žeber měděných.
Našim úkolem je chladiče srovnat s dodržením pokud možno co nejvyrovnanějších podmínek, založených na dnešním trendu – výkonu a ticha. A také proto jsme k testu vybrali relativně pomaloběžné ventilátory značky Papst, modely 3412 N/2GLE a 4412 F/2GL. Firma Papst se výhradně na PC sektor neorientuje, jde spíše o společnost, jež se zabývá ventilátory a podobnými zařízeními samotnými a jde jí to velmi dobře, neboť ve svém oboru je jednou z největších na světě. Ventilátory Papst se tak dají považovat za světovou špičku a to byl také hlavní důvod naší volby.Ventilátor 3412 N/2GLE má velikost 92x25 a točí se rychlostí 1600RPM, při které protlačí skrz lopatky 36CFM (61 m3/h) za 23dBA hluku.
Na druhou stranu, ventilátor 4412 F/2GL se pyšní rozměry 120x25 a otáčkami rovněž 1600RPM. Každou minutu dokáže popohnat 55,4 kubických stop (94 m3/h), při čemž vytvoří 26dBA hluku. Ventilátory byly k testu nutné, protože pouze Zalman přichází s řešením vše v jednom; k ostatním si budou koncoví zákazníci přikoupit ventilátor svůj, což jim sice dává svobodu výběru, ale také musí počítat se zvýšením ceny celého chlazení.

Pojďme se teď už ale podívat na každý chladič zvlášť a rozebrat si specifikace.
reklama